Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Proti zveri bojujú aj lesníci

Proti zveri bojujú aj lesníci
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Lesná zver dlhodobo spôsobuje škody nielen poľnohospodárom na poliach, ale aj v lesoch. Lesníci preto plánujú obnoviť poškodené porasty a ochrániť mladé stromy. V rámci cezhraničného slovensko-maďarského by malo byť zastabilizovaných asi tisíc hektárov lesov u nás aj v Maďarsku. Projekt má celkovú hodnotu takmer 780 tisíc eur.

Na slovenskej strane sa projekt dotkne štyroch lokalít v Štiavnických vrchoch a Krupinskej planine. Tamojšie lesy dlhodobo trpia vplyvom premnoženej zveri. Tá les miestami poškodila natoľko, že pôvodné porasty, najmä dubu a buku, začali prerastať agáty, jasene a hraby. Tie sú v lesoch nežiaduce a pomerne rýchlo sa šíria aj na úkor pôvodných drevín. Cieľom projektu je preto posilniť prirodzené porasty duba a buka

„Naším cieľom je pestovať a chrániť stabilitu, silu a výkonnosť prirodzených lesov. Stabilizovať rovnorodé a rovnoveké ohrozené porasty a postupne ich prebudovať na zmiešané drevinovo pestré, výškovo a hrúbkovo diferencované ekologicky stabilnejšie lesy“, vysvetlil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Za týmto účelom plánujú lesníci viaceré opatrenia – najmä vyžínanie, ochranu mladých porastov repelentovaním, ale aj budovaním drevených a pletivových oplôtkov. Tie by mali stromy ochrániť pred škodlivým pôsobením premnoženej zveri. Na posilnenie bukových a dubových porastov tiež lesníci vyčistia a vykosia neželané druhy krov a stromov v počte asi 1 400 000 kusov. Podobné opatrenia vykonajú s podporou európskych peňazí aj lesníci v Maďarsku, konkrétne v pohoriach Börzsöny a Cserhát. Výsledkom opatrení má byť zvýšená ochrana a stabilita lesov na území asi tisíc hektárov.

V rámci projektu vznikne tiež zelená cesta s dĺžkou celkovo takmer 4 kilometre, a to obnovením lesníckeho náučného chodníka v lokalite Lipová pri Počúvadle, či detské ihrisko v maďarskom Romhány. Tie majú napomôcť k zvýšeniu turizmu v lesoch a tým aj zvyšujúcemu sa povedomiu o lesoch a práci lesníkov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
13. marec 2018 6:01

Znížiť stavy zveri! Nič iné z dlhodobého hľadiska nepomôže. Vyhadzujú sa prostriedky na hlúposti. Kto zaplatí škody a náklady na opatrenia poľnohospodárom? Popri riešení špekulantov v poľnohospodárstve treba riešiť aj špekulantov a vplyv “vplyvných” v poľovníctve!

jm
jm
13. marec 2018 11:56

Aj v radoch tzv. poľnohospodárov sa nájdu experti. Konkrétne ako členovia združení zabezpečia vývoz kukurice po vlečkách na jedno miesto a takto sa snažia udržať zver za každú cenu vo svojom revíre. Alebo poznám aj prípad keď sa ponechal vyše sto hektárový porast kukurice na koreni tak isto za účelom… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
14. marec 2018 10:14

Treba odstaviť poľovnícku oligarchiu, ktorá sa chodí do lesa zabávať a robí si srandu z roľníkov. Stavy lesnej zvery dostať na normované stavy a prestať robiť z lesnej zvery výkrmové zvieratá. Toto dokáže len profesionálny tím a nie Jägeroligarchie tvorená poslanacami NR SR a privatizérmi v politických kabátoch.

rudo cizma
rudo cizma
15. marec 2018 22:08

som za regulované zníženie stavu “vysokej” a ” čiernej” zveri, treba jednoducho vymyslieť “podporu štátu” na výkup diviny a následný odpredaj alebo distribúciu mäsa