Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pretavia sa peniaze pre poľnohospodárov do bohatšej ponuky slovenských výrobkov?

Pretavia sa peniaze pre poľnohospodárov do bohatšej ponuky slovenských výrobkov?
insert_photofacebook SPPK

Poľnohospodári sú pripravení zabezpečiť potravinovú sebestačnosť, starať sa o vidiek, rozšíriť pestrosť pestovaných plodín a aktívne sa podieľať na tom, aby sme sa dostali z marazmu, v ktorom sa ocitol náš rezort. Na výročnom zasadnutí najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov to deklaroval jej šéf Emil Macho.

Ten je vo funkcii predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory už rok. Verejná časť valného zhromaždenia jedinej samosprávnej organizácie agropodnikateľov zriadenej zo zákona, bola preto zameraná na bilanciu vykonaného a odpočet sľubov nového predstavenstva a samotného predsedu.

„Pred rokom sme hovorili o potrebe národných zdrojov do financovania poľnohospodárstva na úrovni 70-miliónov eur. Dnes máme potvrdených 30-miliónov eur na podporu Zelenej nafty a ďalších 50-miliónov eur, pri ktorých sme si aj dnes zadefinovali, na čo ich chceme použiť,“ hovorí Emil Macho.

Ten vo svojom vyjadrení pre médiá ako prioritné označil podporu monogastrických zvierat, preplácania poistného, zvozu chorých a uhynutých zvierat alebo odškodnenia za sucho v roku 2017.

„Vítame verejný prísľub, že aj pre budúcoročný štátny rozpočet bude pripravených 80-miliónov eur,“ povedal Emil Macho.

Šéfka agrárneho ministerstva vystúpila v podobnom bilančnom duchu, ako predseda SPPK. Hovorila o trojročnom pôsobení na ministerstve a opatreniach, ktoré majú zlepšiť situáciu v chlebovom odvetví.

 „Boli sme si vedomí, že Slovensko stráca konkurenčnú schopnosť, čo mohli zvrátiť dodatočné štátne podpory. V roku 2017 dosiahla podpora roľníkov z národných zdrojov 30-miliónov eur, vlani 34-miliónov eur,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva.

Aktuálna podporná schéma Zelená nafta je súčasťou verejných financií do roku 2021. Podľa predstaviteľov agrorezortu to prinesie stabilitu chlebovému odvetviu.

 „Môžete hovoriť čo chcete, to chcete. Za dva roky sa urobilo v poľnohospodárstve viac, ako za 30-rokov. Máte systémové podpory. Prvý raz za tridsať rokov bolo schválených do poľnohospodárstva na tento rok 80-miliónov. Keby som nebuchol do stola, nemáte tých 80 miliónov!“ povedal na stretnutí s roľníkmi Andrej Danko, predseda Národnej rady SR.

Na peniaze si majú siahnuť aj potravinári

Novým dotačným titulom, ktoré ministerstvo aktuálne pripravuje v úzkej komunikácii s Európskou komisiou má byť Zelená nafta pre potravinárov.

„Ide o spojenie vertikály medzi poľnohospodárstvom a potravinárstvom. Podporení budú spracovatelia tých produktov, ktoré boli vyrobené v rámci špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby. To znamená, že hovoríme o konzervárenskom priemysle, odvetví výroby ovocných štiav a iných. Pri živočíšnej výrobe samozrejme myslíme najmä spracovanie mlieka a mäsa. Celá schéma ešte nie je hotová a je predmetom rozhovorov na úrovni Európskej komisie a nášho ministerstva,“ informovala Gabriela Matečná.

Systém Zelenej nafty pre potravinárov nebude vychádzať z normatívov, ale z refundácie napríklad nákladov na energiu, alebo naftu.

„Úlohou našej samosprávy je priniesť poľnohospodárom a potravinárom pocit istoty bez ohľadu na to, kto bude vo vláde a pri moci. Je potrebné vytvoriť také podmienky podnikania, aby boli porovnateľné s našimi konkurentmi na spoločnom európskom trhu,“ uviedol Emil Macho.

Po zvýšení národného financovania považujú štátni aj samosprávni predstavitelia ako dôležité prípravu novej agrárnej politiky. Pokiaľ predseda SPPK hovoril pri novej SPP o poučení sa z chýb z ostatných dvoch programovacích období, predseda Národnej rady Andrej Danko prekvapil otvorenou kritikou bývalého ministra, ktorého nominoval súčasný koaličný partner.

„Šéf PPA zdedil obrovské problémy po Jahnátkovi,“ uviedol Andrej Danko.

Kofinancovanie druhého piliera prehlbuje rozdiely medzi štátmi

Do prípravy novej agropolitiky výrazne vstúpili aj voľby do Európskeho parlamentu. Podľa Zdeňka Jandejska, prezidenta Agrárnej komory ČR, si tamojší občania vo víkendových voľbách zvolili dvoch poľnohospodárov. To môže podľa jeho slov pomôcť roľníkom na oboch stranách rieky Moravy.

„Štáty, ktoré pristúpili do EÚ po roku 2004 stoja na obrovskej križovatke. Buď pôjdeme po hlavnej ceste rozvoja poľnohospodárstva so štátmi, ktoré od roku 1990 dokázali zvýšiť stavy napríklad hovädzieho dobytka na 170-percent ich pôvodnej úrovne, alebo pôjdeme po vedľajšej ceste. Tá nám prinesie čím ďalej užšiu výrobu a vyšší dovoz. Toto musíme prioritne riešiť,“ myslí si Zdeněk Jandejsek.

Medzi hlavné spôsoby zmeny uviedol vyrovnanie priamych platieb medzi jednotlivými členskými štátmi a kofinancovanie druhého piliera.

„Slovensko má kofinancovanie na úrovni 25-percent, Česká republika 35-percent, Holandsko 60-percent a Rakúsko 100-percent. Ako chceme konkurovať výrobkami, ak oni nasypú toľkoto prostriedkov do druhého piliera?“ pýtal sa český hosť.

Návrh  ministerstva pôdohospodárstva na kofinancovanie druhého piliera pre nové programovacie obdobie je podľa Emila Macha 40-percent.

 „Nechceme byť tí plačúci poľnohospodári. Otvorene hovoríme, sme tu pre slovenských spotrebiteľov. Sme pripravení vyrábať a je na politikoch, aby sme sa vybrali tou správnou cestou. Tá povedie cez adresnejšie financovanie poľnohospodárstva. Spotrebiteľ a občan bude mať na pultoch viac slovenských výrobkov. Číslo aktuálnej domácej sebestačnosti je alarmujúce,“ povedal Emil Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: facebook SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
j.k.
j.k.
29. máj 2019 0:14

prazdne reči.kto tie potraviny vyrobi,ten bireš co robi za 3 ecka v hrubom.prosim vas uz sa preberte.