Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Prepad tržieb v agrosektore sa nezastavil

Prepad tržieb v agrosektore sa nezastavil
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stav slovenského agrosektora je kritický. Predpokladaný prepad tržieb jednotlivých komodít sa potvrdzuje. Po stretnutí agropodnikateľov z Banskobystrického a Nitrianskeho kraja to dnes v meste pod Urpínom uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

Kým tržby živočíšnej výroby sa na Slovensku od roku 2004 do roku 2008 znížili v priemere o 4,6 %, v Nitrianske kraji to bolo o 5,6 % a v Banskobystrickom kraji o 17 %. Vo finančnom vyjadrení sa na Slovensku znížili zo 789,6 milióna na 752,9 milióna eur, v Nitrianskom kraji poklesli zo 193,4 milióna na 182,6 milióna eur a v Banskobystrickom zo 103,1 milióna na 85,6 milióna eur.

Za obdobie od roku 2004 do konca roku 2009 poklesli na Slovensku stavy hovädzieho dobytka o 12,6 %, pričom stavy kráv sa znížili o 12 %. Znížila sa tým aj produkcia mlieka o 11,2 % z takmer 1,08 milióna ton v roku 2004 na 957,3 tisíca ton v roku 2009. Počet ošípaných za rovnaké obdobie poklesol o 35,5 % a prasníc o 46,5 %. Naopak, zvýšili sa stavy oviec o 17,4 % a bahníc o 13,6 %.

„Konštatovanie, že situácia je kritická, je logické, pretože ten prepad cien za minulý rok bol drastický. Už dochádza k oživeniu cien z pohľadu výstupov z poľnohospodárstva aj keď to zďaleka nie je ešte dosť, ale my už nemáme ďalšie zdroje k dispozícii, ktoré by sme vedeli naliať do rezortu. Minimálne na tento rok je rozpočet schválený, je jasný, je daný a ja sa domnievam, že je potrebné pracovať na tej odbornej úrovní, na tom, čo poľnohospodári urobiť môžu,“ uviedol minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

Dodal, že nie je možné, aby štát zvládol všetko sám, musí to byť spoločný záujem farmárov, potravinárov a štátu. Ani potravinár nesmie zdierať poľnohospodára tak, ako to bolo pri mlieku, keď jeho cena za kilogram klesla na 14 centov. Postupne sa zvyšovala, ale európsky priemer za december 2009 bol 28,96 centu za kilogram, na Slovensku to však bolo len 25,99 centu. Pri takýchto cenových reláciách nie je možné hovoriť o prekrytí jeho výrobných nákladov.

Podobne ako minister aj Semančík konštatoval, že spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie je voči jej novým štátom nespravodlivá, keďže poľnohospodári v nich dostávajú nižšie dotácie a nie sú preto konkurencieschopní. Problém vyrieši len poskytovanie rovnakých podmienok pre všetkých poľnohospodárov.

„Spoločná poľnohospodárska politika je omyl, Európska únia ju nemá. Je diferencovaná, štáty majú iné podmienky, je nutné nájsť spôsob ako ju pretransformovať, pretože prevláda vnútorný lobizmus jednotlivých štátov. Takzvaný historický princíp musí byť zmenený. EÚ by mala zadefinovať v tejto oblasti cieľ a potom nájsť spôsoby ako ho dosiahnuť,“ uviedol Chovan.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments