Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Predstavitelia SaS diskutovali s roľníkmi

Predstavitelia SaS diskutovali s roľníkmi
insert_photo2 x autor

V dohľadnej dobe nebude možné zrušiť poľnohospodárske dotácie, lebo lobing je silný a na tieto peniaze je prisatých množstvo inštitúcií, lobistov a farmárov. Uviedol v utorok (11.4.2017), na stretnutí s poľnohospodármi, Richard Sulík, predseda najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita.

Diskusia k téme novej Spoločnej poľnohospodárskej politike začala v Nitre v netradičnom čase, po 18.00. Cieľom stretnutia bolo zmobilizovať farmárov, aby sa zapojili do konzultácie k novej poľnohospodárskej politike, ktorá prebieha na webovej stránke Európskej komisie.

“Nebudem sa tajiť tým, že poľnohospodárstvo nepatrí k našim najsilnejším stránkam. Jedným z tých plánov, ako to zmeniť, je pripomienkovať novú Spoločnú poľnohospodársku politiku. Naše stanovisko je, aby došlo k zrušeniu dotácií. Nevieme to spraviť len na Slovensku, pretože by to bolo likvidačné. Musíme to spraviť v Európskej únii ako celku a mať prísne pravidlá, aby nezačala dotačná súťaž medzi krajinami, ktorá poskytne poľnohospodárom viac zo svojho rozpočtu. Sme za to, aby aj naďalej platili striktné obmedzenia štátnej pomoci. V súčasnosti je veľmi pravdepodobné, že nebude možné v dohľadnej dobe zrušiť poľnohospodárske dotácie, lebo lobing je silný a na tieto peniaze je prisatých množstvo inštitúcií, lobistov a farmárov. Dokiaľ nedôjde k ich zrušeniu, sme za to, aby poľnohospodári mali vo všetkých štátoch Európskej únie rovnaké podpory,” povedal v utorok europoslanec Richard Sulík.

Bývalý minister pôdohospodárstva Peter Baco, považuje snahu zrušiť dotácie za zbytočnú.

“Nemrhajte silami na ich zrušenie. Je to nástroj, ktorý si nepustia Francúzi a Nemci ich v tom podporia. Je dobré, že hovoríme o Spoločnej poľnohospodárskej politike a je potrebné sústrediť sily k dotáciám. Jednak k európskym podporám, ktoré sú na Slovensku stále o tretinu nižšie ako v bývalej európskej pätnástke a taktiež k národným podporám, ktorými sa diskriminujeme. V rámci SPP treba presadzovať, aby aj domáce podpory boli limitované,” povedal P. Baco.

Súčasný europoslanec Sulík, súhlasí s bývalým europoslancom Bacom ohľadne limitov na domáce podpory.

“Národné dotácie skreslujú trh a je potrebné ich zaradiť pod zakázanú štátnu pomoc, aby boli tieto dotácie limitované zhora. Ak aj nebudú zrušené, ale budú výraznou mierou obmedzené, malo by to pomôcť konkurencieschopnosti nášho sektora,” uviedol R. Sulík.

Jozef Urminský, predseda PPD Prašice v ostatných mesiacoch pozoruje opätovné otvorenie diskusie k degresivite, alebo zastropovaniu priamych platieb pre väčšie farmy. Chýba mu najmä pohľad politických špičiek, aká je koncepcia do budúcnosti.

“Má to byť korelácia, rodinné, stredné a veľké farmy, alebo to bude zameranie len na malé farmy. V Európskej únii sa pertraktuje, že Poľsko je šťuka v oblasti poľnohospodárstva. Ide o krajinu postavenú na malých farmách,” uviedol J. Urminský.

Eugen Jurzyca, poslanec SaS a odborník strany na makroekonómiu, Jozefa Urminského ubezpečil, že odmietajú degresivitu a zastropovanie platieb.

“V duši SaS je nediskriminovať a to ani podľa veľkosti,” povedal Eugen Jurzyca.

V Bratislave sa v závere marca 2017 uskutočnilo rokovanie zástupcov poľnohospodárskych samospráv krajín V4, Litvy, Estónska a Chorvátska. Hlavnou témou bola Spoločná poľnohospodárska politika v novom programovacom období 2021-2028.

“Predstava piatich agrárnych komôr o novej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa zapracovala do Bratislavskej deklarácie k Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020. Nové štáty sa dokázali zhodnúť na podstatných veciach, tak by som vyzval aj stranu SaS, aby z tohto dokumentu vychádzala pri svojich návrhoch,” uviedol v diskusii Jozef Šumichrast, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave.

Predseda najsilnejšej opozičnej strany uviedol, že mnohé obmedzenia pre našich farmárov vznikajú na národnej úrovni a je potrebné sa im venovať.

“Cieľom je zrušenie obmedzení, ktoré udáva národná legislatíva. To, že niekto, kto vyrába napríklad jogurty a musí mať tri umývadlá a nestačia dve, nepožaduje Únia, to vymyslel náš úradník. To limituje našich výrobcov. V tomto musíme v nasledujúcom období výrazne zapracovať,” uviedol Richard Sulík.

S jeho názorom súhlasí aj Ján Kuneš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi.

“Darmo bude Spoločná poľnohospodárska politika, keď máme väčšiu byrokraciu, ako napríklad Rakúsko. Sme hlúpejší ako oni, alebo je tu chyba v systéme?” spýtal sa Ján Kuneš.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 2 x autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
13. apríl 2017 0:41

Dobrý je celý článok . No najvýstižnejší je záver článku.

Anonym
Anonym
13. apríl 2017 7:57
Pavolh
Pavolh
13. apríl 2017 8:09

Plne suhlasim s hodnotenim jm zaver clanku poslat na ppa, veterinu,tym co o tom rozhoduju,lebo si myslia ze vedia a hlavne cez nadchadzajuce sviatky nech si hlavu preplachnu vodov lebo doteraz to vyzera ze su na borovicke.Pekne sviatky.

Anonym
Anonym
14. apríl 2017 11:35

no a myslítě si že s lavorom a mydlom z jeleňom buděme cez noc plný jogurtou a vlastných potravín!!!

jm
jm
17. apríl 2017 18:50

Určite nie. Ale niekde sa začať musí vážený nezištný anonym. Skús písať zrozumiteľnejšie lebo tvoja gramatika a slovosled nezodpovedá ani žiakovi prvého stupňa v SR. A nikto Ti to nevytýka ?

Anonym
Anonym
18. apríl 2017 18:53

áno nik mi to nevytýka okrem těba:-)) ty linqvista:-))ako chceš začať keď riešiš veci pre hlavu ,presne vieš kto za to moze ale ruky na koncoch paží ti stoja a už dlho!!