Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Poznáme výkupné ceny veľkonočných jahniat! Vďaka slovenským spotrebiteľom sa môžu chovatelia nadýchnuť

Poznáme výkupné ceny veľkonočných jahniat! Vďaka slovenským spotrebiteľom sa môžu chovatelia nadýchnuť
insert_photoautorka - Farma Jozefa Zúbeka vo Visolajoch

Oplatí sa na Slovensku chovať ovce? Trochu absurdná otázka, no relevantná zároveň. Veď sme „národ ovčiarov“. V uplynulých desiatich rokoch počet oviec chovaných na Slovensku poklesol takmer o štvrtinu, teda o približne o 100-tisíc. Tento rok sa medziročný pokles po prvýkrát po čase zastavil a dokonca počet oviec chovaných na Slovensku narástol približne o šesť tisíc. Pre poľnoinfo.sk to uviedol riaditeľ správneho útvaru Zväzu chovateľov oviec a kôz Slavomír Reľovský.

„Keby tento prepad pokračoval, ovce by zo Slovenska čoskoro celkom zmizli. Po viac ako desaťročí sa však pokles zastavil a tento rok z nich máme opäť prírastok,“ povedal S. Reľovský.

Do roku 2021 podľa jeho informácií počty oviec klesli na 297-tisíc. Dnes sme na úrovni 306-tisíc. Predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) dokonca v pondelok na tlačovej konferencii v Liptovských Revúcach hovoril o 310-tisícoch.

„Nie je nereálne, že by sme ich mali 500-tisíc či dokonca milión,“ uviedol J. Karahuta.

Vyššia podpora aj odbyt

„Dlhé roky boli chovatelia oviec diskriminovaní čo sa týka platieb v sumáre na dobytčiu jednotku. V roku 2021 dostali mimoriadne vyššie ceny a vyrovnala sa aj platba v porovnaní s hovädzím dobytkom. To pravdepodobne presvedčilo chovateľov, že sa oplatí chovať aj ovce,“ povedal riaditeľ ZCHOK.

Podľa Reľovského ovčiarom významne pomohlo aj založenie odbytového družstva, cez ktoré môžu spoločne obchodovať ovčie produkty a zvýšiť tak svoje šance na trhu.

„Podarilo sa nám dostať jahňacinu na slovenský trh a vo vzťahu k zahraničným výkupcom zvýšiť ich výkupnú cenu,“ uviedol.

Ovčiarom svitá na lepšie časy.

Tento rok odbytová organizácia Ovesko vykupuje jahňatá po 3,80 eura za kilogram živej váhy pri kamiónových množstvách. Rovnakú výkupnú cenu potvrdil pre poľnoinfo.sk aj Juraj Karniš, podpredseda predstavenstva a riaditeľ Agrokombinátu Sabinov, najväčšieho spracovateľa jahňaciny na Slovensku, ktorý má talianskeho spolumajiteľa. Výkup jahniat sa začína 20. marca. Za rovnakú cenu bude jahňacinu predávať z dvora aj chovateľ Juraj Zúbek, majiteľ farmy vo Visolajoch.

Zlému obchodu odzvonilo

Jahňacinu každoročne pred Veľkou nocou vykupovali zahraniční obchodníci. Keďže boli chovatelia na nich závislí, tlačili ceny dolu. Pre Slovensko to bol veľmi zlý obchod – vzácnu surovinu lacno, často ako živé zvieratá predávalo do zahraničia a marže za ňu získavali zahraniční obchodníci a spracovatelia. Nehovoriac o tom, že tieto ceny boli často na hranici, ba až pod nákladmi na chov. Situácia vrcholila v roku 2020, keď práve v čase Veľkej noci prepukla na Slovensku epidémia koronavírusu a obchodníci presviedčali chovateľov, že o jahňatá nie je záujem. Vtedy sa vykupovali jahňatá len za 1,30 eura za kilogram živej váhy.

Práve vtedy odštartoval ZCHOK kampaň a do supermarketov sa dostalo prvých tisíc kusov jahniat.

„Oslovil ma vtedy riaditeľ ZCHOK Slavomír Reľovský s tým, že jahňatá sú na sklade a treba s tým niečo robiť, lebo chov oviec je vážne ohrozený. Stal sa malý zázrak a do mesiaca sa jahňatá objavili v jednej z obchodných sietí. Vtedy sme ešte netušili, že sme naštartovali proces, ktorý bude významným krokom k záchrane slovenského ovčiarstva,“ uviedol J. Karahuta.

Odbytová organizácia združila výrobcov a hromadná ponuka priniesla chovateľom lepšie ceny. V neposlednom rade sa odbytovej organizácii podarilo mesiac pred odbytom zaviazať odberateľa minimálnou cenou.

„To predtým nebolo. V minulosti bolo bežné, že obchodníci pri odbere jahniat znížili chovateľom cenu aj o 30 percent,“ uviedol Slavomír Reľovský.

Zväz založil odbytovú organizáciu pred dvomi rokmi a všetci jeho členovia môžu využívať jej služby.

„Odbytová organizácia obstará rokovania s odberateľom. Chovateľ môže obchod prenechať tým, ktorí sú dostatočne fundovaní na to, aby zvládali a potlačili nekalé praktiky,“ hovorí riaditeľ.

Spotrebiteľ má záujem

Zväz tento rok zobchoduje približne 25-tisíc jahniat. Odbytová organizácia Ovesko má zmluvu s dvomi spracovateľmi – Agrofarmou Červený Kameň a Bitúnkom u Ňaňa v Ivachnovej, ktoré potom do obchodných reťazcov dodávajú produkt Zlaté jahňa 100 % slovenské. Túto ochrannú známku zaregistroval ZCHOK.

„Sme radi, že si jahňacina našla spotrebiteľa na Slovensku. Záujem neustále rastie, aj keď je inflácia. Je to dobrá správa, že sa na jahňacinu už nepozeráme ako na luxus, ale ako na kvalitné mäso na spotrebu,“ uzatvára S. Reľovský.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka - Farma Jozefa Zúbeka vo Visolajoch

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments