Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Postavili lacnejší skleník, aby boli paradajky dostupnejšie

Postavili lacnejší skleník, aby boli paradajky dostupnejšie
insert_photoautorka

Skleníkari nemajú za sebou práve najľahšie obdobie. Pre vysoké ceny energií sa viacerí pestovatelia rozhodli na zimu svoje skleníky vypnúť – pestovanie pri tak vysokých nákladoch sa im totiž neoplatilo. Títo pestovatelia sa k opätovnému pestovaniu vrátili až začiatkom jari.

Práve v tom čase už rozbiehal sezónu aj nový skleník v Leviciach, ktorý nedávno postavili paradajkári, ktorí pred rokmi medzi prvými so skleníkovým pestovaním na Slovensku začali. Zatiaľ čo ich predchádzajúce skleníky sa sústreďujú na zimné pestovanie, ktoré potrebuje prikurovanie aj prisvecovanie, nový skleník, hoci bol plánovaný ako zimný, nakoniec nabehol na letné pestovanie.

„Letný skleník je lacnejší asi o 1,2 milióna eur. Rozhodli sme sa tu pestovať paradajky, ktoré od nás pýtajú aj obchodné reťazce, a ktoré sme v minulosti nemali, a to sú veľké paradajky,“ uviedol Matúš Jančura, riaditeľ paradajkovej farmy v Leviciach a Babindole.

Skleník v Leviciach nabehol do prevádzky ešte koncom minulého roka, keď sa do neho dostalo asi 18 tisíc priesad. Má rozlohu 1,3 hektára a ročne by úroda mala dosiahnuť 400 až 500 ton. Rozbeh sezóny sa podaril dobre, s oberaním začali pestovatelia na jar.

„S prvými zbermi sme začali v marci, dnes už skleník funguje naplno a týždenne sa tu urodí 15 až 20 ton paradajok. Úrodnosť je asi dva a pol násobne vyššia ako pri cherry paradajkách. Bude ich viac a aj spotrebitelia si budú môcť kúpiť kilogram týchto paradajok lacnejšie,“ skonštatoval Jančura.

Jančura: Predpokladám, že opäť pôjdeme do veľkých rajčín

„Tým, že ide napokon o letný skleník, ktorý nemá umelé osvetlenie tak, ako zimné skleníky, vieme vypestovať lacnejšie odrody. Nie je potrebné dosvecovanie, avšak sme viac závislí od toho, či vonku svieti slnko alebo je zamračené. Podľa toho úroda aj dozrieva,“ dodal agronóm farmy Erik Csadári.

V zimných skleníkoch sa v teplých mesiacoch sezóna spravidla končí a nastupuje čistenie a dezinfekcia priestorov, ktoré treba pripraviť na ďalšiu výsadbu. V letných skleníkoch aktuálne sezóna doslova vrcholí. Produkciu dokážu ťahať do jesene.

„Tu chceme ťahať sezónu do novembra. Vtedy to vyčistíme a ukončíme, a opäť v polovici decembra nasadíme nové paradajky. Predpokladám, že opäť pôjdeme do veľkých rajčín. Jedine, že by sa ich ekonomika nezdala priaznivá, alebo by reťazce začali dopytovať iné druhy rajčín. Iba vtedy by sme plány menili. Inak zostaneme pri veľkej paradajke, ktorú tu pestujeme v podobe celkovo štyroch odrôd,“ dodal Matúš Jančura.

Na Slovensku máme aktuálne približne 100 hektárov zakrytých plôch, z ktorých väčšina sa venuje práve pestovaniu paradajok. Spotreba paradajok na Slovensku stúpa, aktuálne dosahuje 19 kilogramov na obyvateľa a rok.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments