Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Poslanci EP opäť riešia konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša

Poslanci EP opäť riešia konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu na žiadosť politickej skupiny Zelení rokovali za prítomnosti zástupcov Európskej komisie a Rady EÚ o konflikte záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Hlasovanie o uznesení k tomuto prípadu sa uskutoční na júnovom plenárnom zasadnutí EP.

Peksa: Babiš ako majiteľ skupiny Agrofert zúčastňoval na rokovaniach o agropolitike EÚ

Český europoslanec Mikuláš Peksa z frakcie zelených, ktorý je členom Výboru EP pre kontrolu rozpočtu, v tejto súvislosti uviedol, že Európania nesmú znášať nijaké finančné bremeno za konflikt záujmov okolo Babiša. Dodal, že holding Agrofert musí vrátiť všetky peniaze z rozpočtu EÚ, ktoré dostal nezákonne.

“Ak by česká vláda nevymohla peniaze od Agrofertu, znamenalo by to nelegálnu štátnu pomoc. Európska komisia musí zaistiť, aby k tomu nedošlo,” uviedol Peksa.

Europoslanec upozornil, že uvedený konflikt záujmov poškodzuje aj európsku poľnohospodársku politiku, keď prispieva ku koncentrácii trhu a poškodzovaniu malých poľnohospodárov, spotrebiteľov a klímu. Je podľa neho neprijateľné, aby sa Babiš ako majiteľ skupiny Agrofert zúčastňoval na rokovaniach o agropolitike EÚ a hlasoval proti zastropovaniu dotácií a opatreniam na ochranu životného prostredia.

Vladimír Bilčík (Spolu) potvrdil, že diskusie v EP sa týkajú zneužitia európskych dotácií pre Agrofert. Podľa neho ide o problém, ktorý EP pozorne sleduje.

“Babiš využil a zneužil svoj politický vplyv pre nasmerovanie eurofondov na investície pre svoje vlastné podnikanie. To je neprijateľné. Potrebujeme nielen vyvodenie zodpovednosti za tento prípad, ale aj systémové celoeurópske riešenie,” vysvetlil.

Spresnil, že má ísť o preventívne kroky, ako zabrániť zneužívaniu eurofondov, čo je celoeurópsky problém a skúsenosti s tým má aj Slovensko. Najdôležitejšia by mala byť transparentnosť vo vzťahu ku konečným užívateľom eurofondov.

“Ak by sme vedeli, kam tieto peniaze smerujú, v momente, keď sa dostanú do danej krajiny, tak európske inštitúcie a aj národné orgány by mohli konať rýchlejšie a dôslednejšie,” uviedol Bilčík.

A ocenil, že EP vlani presadil klauzulu, ktorá prepája využívanie eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Šimečka: Mali by sme mať jasnejšie európske pravidlá

Spravodajcom EP pre kondicionalitu eurofondov a právny štát bol slovenský europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko). Ten potvrdil, že viaceré frakcie v EP požadujú od eurokomisie, aby preverila Babišov prípad. Dodal, že audit exekutívy EÚ konflikt záujmov potvrdil.

“Babiš vstupoval do politiky ako jeden z najbohatších a Agrofert dostával dotácie z eurofondov. Hoci previedol kontrolu nad Agrofertom na zverenecký fond, podľa eurokomisie má stále vzťah s touto spoločnosťou,” povedal.

Upozornil, že prípad Babiš nie je ani zďaleka taký “systémový problém” zlyhania právneho štátu, ako vidieť napríklad v Maďarsku, touto kauzou sa však EP musí zaoberať, lebo úlohou poslancov je strážiť európske peniaze.

Šimečka pripomenul, že eurokomisia od Českej republiky nežiada vrátenie peňazí, ale zodpovedné české orgány musia tento prípad riešiť.

“Mali by sme mať jasnejšie európske pravidlá, čo konflikt záujmov znamená v prípade čerpania európskych peňazí,” uviedol s odkazom na tvrdenia Prahy, že česká definícia konfliktu záujmov je iná ako tá v Bruseli.

“Aj na základe tejto skúsenosti by sme mali prejsť k niečomu, čo všetkým v EÚ zadefinuje, čo znamená konflikt záujmov a čo politik môže alebo nemôže vlastniť a za akých podmienok,” vysvetlil poslanec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments