Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodárske odbory vnímajú potreby roľníkov

Poľnohospodárske odbory vnímajú potreby roľníkov
insert_photoKarol Vŕbsky - poľnoinfo.sk

Plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. To je hlavným cieľom nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý v pondelok odobrili členovia Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport NR SR. V poľnohospodárskom odvetví však takýto typ komunikácie teórie a praxe funguje už dlho, a tak sa v podstate potvrdzuje cesta akou ide teória a prax agropotravinárskeho sektoru.

Aj keď sa už roky razí mýtus, že poľnohospodárske školy sa nepozerajú na požiadavky praxe, tento názor už roky neplatí. Na jednej strane museli stredné školy tohto typu inovovať odbory, aby neprišli o študentov, ale zároveň si vo väčšine prípadov akýmsi pudom sebazáchovy uvedomili, že ako spádové školské zariadenia v regiónoch majú svoju spoluzodpovednosť na dopĺňaní odborníkov pre poľnohospodárske podniky. Tie totiž nemajú iné možnosti ako nachádzať svojich nových zamestnancov na príslušných stredných a vysokých školách.

O to lepšie je, keď je študent odborne pripravený pre presné potreby praxe konkrétneho podnikateľa. Jedným z príkladov je región Topoľčian. Je tam viacero podnikov, ktoré poskytujú odbornú prax pre študentov tamojšej Strednej odbornej školy agrotechnickej. Žiaci i učitelia si pochvaľujú.

Podniky ako PPD Prašice – Jacovce, alebo Poľnohospodárske družstvá Urmince či Pravotice si svojich praktikantov zo škôl doslova pestujú. A už počas ich štúdia sa dohadujú na budúcom zamestnaní.  Aj preto sa záujem o spomínanú školu pretavil do štatistík, keď sa v celom regióne spomedzi stredných škôl dostala Stredná odborná škola agrotechnická v Topoľčanoch na druhé miesto v záujme u zamestnávateľov. Teší to aj riaditeľa školy Róberta Čanigu. Vraj sa postupne vracia energia, ktorú dávajú do prispôsobovania odborov praxi, ale aj záujmu študenta. Miska správneho vyváženia môže byť veľmi citlivá.

„Najčastejšie komunikujeme s prvovýrobcami, ktorých sa pýtame o aké profesie majú najväčší záujem. Takto to prezentujeme potom na náboroch na základných školách a prezentujeme to nielen pred žiakmi, ale ja pred rodičmi. Mnohé z toho nám ukáže aj následná prax žiakov a ich skúsenosti v komunikácii so zamestnávateľmi v celom regióne. Napríklad je záujem o študijný odbor agropodnikanie, trojročný odbor agromechanizátor – opravár, dvojročný odbor poľnohospodárska výroba a od budúceho školského roku sa nám javí, že otvoríme aj odbor záhradnícka výroba. Rovnakú úroveň si udržiava učebný odbor agromechanizátor. Z odboru manažment sme viac presedlali na farmárstvo a pestovateľstvo, mali sme signály, že tie zamerania by bolo takto vhodné upraviť,“ hovorí Róbert Čaniga.

Už z názvov odborov vidíme, že napríklad kedysi záznávaná oblasť techniky začala s príchodom moderných strojov získavať atraktivitu. Problém teda dnes nie je na koncovke medzi absolventom poľnohospodárskej školy a zamestnávateľom, ale medzi umiestňovaním žiakov zo základných škôl na stredné školy.

„Nedávno otvorili stredné školy v okolí svoje ďalšie odbory, to sa nám hneď prejavilo na počte študentov,“ hovorí Róbert Čaniga.

Takéto skúsenosti má aj riaditeľ Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave Ľudovít Škrabák.

„V Trnave a regióne je viacero stredných škôl, mnohé z nich upustili od nárokov na študentov z predchádzajúceho obdobia.“

Záujem u zamestnávateľov je podobný. Aj keď je možno väčšia konkurencia. Aj preto musí škola oslovovať končiacich žiakov základných škôl tak, aby si pri konečnom rozhodovaní vybrali práve tú ich školu. Aj preto nájdeme v Trnave viacero noviniek. Majú exkluzivitu vo svojom školskom hospodárstve, ktoré je jedno z posledných na Slovensku, chovajú rôzne druhy hospodárskych, ale aj spoločenských a exotických zvierat, novinkou je pečenie rôznych výrobkov, príprava syra alebo možnosť vyskúšať si spoluprácu na projektoch pre talianskych partnerov. Napríklad na Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave zaváži aj chov nezvyčajných zvierat, ktoré žiaka „dostane“ aj medzi úžitkové hospodárske zvieratá, a tak postupne malými krôčikmi aj do poľnohospodárskej praxe.

Autor článku: Karol Vŕbsky - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Karol Vŕbsky - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
12. marec 2015 14:24

Aj SPU by si mala zobrat priklad. 🙂