Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Poľnohospodári zachraňujú česť domácej výrobe olejov

Poľnohospodári zachraňujú česť domácej výrobe olejov
insert_photoŠKOLSKÉ HOSPODÁRSTVO-BÚŠLAK - Potravinárska výstava ANUGA 2015 v Nemecku

Priemerne sa na Slovensku spotrebuje asi 120 tisíc ton jedlých tukov a olejov ročne. Drvivá väčšina z nich pochádza zo zahraničia. Naša produkcia v tomto smere je totiž oproti záujmu spotrebiteľov priam mizivá.

Celková produkcia jedlých olejov za rok 2021 bola 2 193 ton – išlo o slnečnicový olej a repkový olej,“ skonštatovalo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Okrem spomínaných olejov sa na Slovensku nájdu najmä producenti špeciálnych druhov.

„Máme evidovaných 20 výrobcov rastlinných olejov, väčšina z nich však vyrába špeciálne oleje, ako ľanový, tekvicový a podobne,“ dodalo ministerstvo.

Nájdu sa však samozrejme aj producenti na trhu najviac vyhľadávaných druhov. Jedného z nich sme navštívili v Dunajskom Klátove.

Olej z vlastných polí

Produkcia olejov v obci neďaleko Dunajskej Stredy sa začala už v roku 2008. Dôvodom bola snaha o spracovanie vlastnej slnečnice, ktorú neskôr, pri zvýšení produkcie, doplnila aj základná surovina z iných častí Slovenska.

„Slnečnicu používame len slovenskú, pretože je jej u nás dostatok. Olej lisujeme v dvoch variantoch – jedným je biokvalita, druhým je olej z klasickej konvenčnej slnečnice. Časť slnečnice si pestujeme aj na vlastnej biofarme. Celkovo máme asi tisíc hektárov ornej pôdy a na značnej časti pestujeme práve bioslnečnicu,“ vysvetlil Ladislav Matyó, obchodný riaditeľ Školského hospodárstva Búšľak.

Lisujú podľa záujmu

Z lisov v Dunajskom Klátove ročne vytečie 3 až 4 tisíc litrov slnečnicového oleja.

„Nelisujeme naraz veľké dávky, ale priebežne, podľa potreby a dopytu trhu. To znamená, že dodávame vždy čerstvý olej. Slnečnicu máme za týmto účelom uloženú v klimatizovaných skladoch, čo zabezpečuje udržanie jej kvality,“ vysvetlil Matyó.

Od čiernej po zlatú

Slnečnicu ako základnú surovinu pred lisovaním v Dunajskom Klátove vždy ešte skontrolujú a prečistia. Do lisu zamieri, až keď sú z nej odstránené všetky prebytočné nečistoty a prach.

„Lisujeme jedným lisovaním za studena mechanicky, teda pred lisovaním nie je slnečnica nijako upravovaná či zahrievaná. Lisujeme ju aj so šupkou, čiže olej má nádych čiernej farby, pretože obsahuje mikročiastočky šupiek,“ vysvetlil obchodný riaditeľ podniku.

Olej preto následne prechádza filtrovaním.

„Tým sa odstránia mechanické nečistoty z oleja a výsledný produkt sa už dá nazvať surovým olejom. Pri slnečnici je však ešte trochu matný a môže sa v ňom vytvárať usadenina, čo je spôsobené tým, že v slnečnici stále zostáva vosk,“ uviedol Matyó.

Ten obsahujú šupky slnečnicových semiačok. Z oleja ho treba odstrániť.

„Dá sa to robiť sedimentáciou, ale u nás máme špeciálnejší spôsob. Olej sa zachladzuje na 4-5 stupňov a pri tejto teplote vosk kryštalizuje. Kryštáliky sa dajú odfiltrovať za pomoci perlitu. Tým dostávame výsledný produkt – za studena lisovaný slnečnicový olej. Je číry, žltý a v našej produkcii má chuť aj vôňu pôvodnej hmoty, teda slnečnice,“ dodal Matyó.

S vôňou aj bez nej

Takýto olej je už vhodný na bežné používanie spotrebiteľmi. V Dunajskom Klátove však jeho časť prechádza ešte ďalším procesom – dezodorizáciou.

„Časť ľudí obľubuje, ak olej vonia a chutí po slnečnici, teda je najprirodzenejší, naturálny. Avšak časť spotrebiteľov je konzervatívnejšia, uprednostňuje skôr neutrálny olej bez chuti a vône,“ skonštatoval Ladislav Matyó.

Práve preto v Dunajskom Klátove okrem naturálneho oleja produkujú aj dezodorizovaný olej.

„Proces dezodorizácie znamená, že z oleja odstraňujeme  pôvodnú chuť a vôňu, teda odstraňujeme chuťové a aromatické látky. Je to vákuová destilácia, kde celý proces prebieha vo vákuu bez prístupu kyslíka. Horúca para prechádza cez olej a viaže na seba chuťové a aromatické látky a výsledný produkt je už neutrálny olej. Dá sa teda povedať, že vyrábame dva produkty – jeden je olej s chuťou a vôňou slnečnice a druhý je ten, ktorý chuť a vôňu nemá,“ dodal Matyó.

Bez odpadu

Celý proces produkcie oleja v Dunajskom Klátove prebieha v podstate bez odpadu.

„Nemáme žiadny prevádzkový odpad, pretože nepoužívame žiadne prídavné látky, ktoré by sa stávali odpadom,“ vysvetlil obchodný riaditeľ podniku.

Využiť a spracovať sa dajú všetky látky, ktoré pri produkcii oleja zostávajú.

„Napríklad vosk, ktorý vyfiltrujeme za pomoci perlitu, je vedľajší produkt, ktorý sa spaľuje v bioplynovej stanici. Čo sa týka výliskov zo slnečnice, ktoré zostávajú po zlisovaní, tieto vieme využiť v našom chove dojníc, kde najmä výlisky z bioslnečnice predstavujú hodnotné krmivo pre mliečny dobytok,“ dodal Ladislav Matyó.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: ŠKOLSKÉ HOSPODÁRSTVO-BÚŠLAK - Potravinárska výstava ANUGA 2015 v Nemecku

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miki
Miki
13. marec 2023 10:47

Školskému podniku želám veľa zdaru. Prial by som si, aby našiel viac nasledovníkov a aby sa naše poľnohospodárstvo a potravínársky priemysel opäť prebudili k životu. (Boli časy, keď sme boli v poľnohospodárskej a potravinárskej produkcii sebestační…)