Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Poľnohospodári odmietajú návrh nového zákona o poľovníctve

Poľnohospodári odmietajú návrh nového zákona o poľovníctve
insert_photoTASR

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR zásadne nesúhlasí s návrhom nového zákona o poľovníctve, ktorý schválila vláda a posunula na rokovanie Národnej rade SR. Chce listom osloviť poslancov NR SR a rokovať s nimi o možnej legislatívnej úprave.  V takomto znení zákon ako celok totiž podľa nej nemôže byť prijatý, pretože výrazne poškodí podnikateľské prostredie.

Poľnohospodári očakávali od nového zákona o poľovníctve najmä riešenie škôd spôsobených poľovnou zverou na poľných kultúrach. Tieto škody sa každoročne zvyšujú. Sú spôsobované na celom území Slovenska vzhľadom na neobmedzenú migráciu zveri, aj cezhraničnú. Poľnohospodár často nevlastní pôdu, platí nájom, ale úrodu mu zničí zver.  Naproti tomu vlastník poľovného revíru svoj značný nájom dostane bez obmedzenia.

Podľa monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory /SPPK/  za rok 2018 škody dosiahli 19,8 mil. €, pričom hlásenie podali iba členovia SPPK. Skutočné škody na poľných kultúrach v rámci celého Slovenska sú tak oveľa vyššie. K najviac postihnutým regiónom patrí Prievidza, Pezinok, Veľký Krtíš, Levice, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota a Košice – okolie. Straty na úrode však majú poľnohospodári vo všetkých krajoch.

Nárast počtu vysokej zveri,  hlavne jeleňov, danielov  a muflónov, je od roku 2000 dvojnásobný. Prejavuje sa to aj  takmer 10 % zastúpením dopravných nehôd spôsobených zverou na ich celkovom počte.

„Vládou schválený zákon nerieši základný problém vzniku škôd na poľných kultúrach spôsobených premnoženou zverou, konzervuje súčasný stav a ukladá ešte ďalšie povinnosti užívateľom poľovných pozemkov, teda pestovateľom, ktoré ich neprimerane aj finančne zaťažujú. V návrhu zákona o poľovníctve žiadame  o možnosť zohľadnenia tzv. objektívnej zodpovednosti, ako aj ďalších, podľa poľnohospodárov dôležitých pripomienok. V prípade neakceptovania požiadaviek poľnohospodárov požadujeme zastavenie ďalšieho legislatívneho procesu“, reaguje podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

Výhrady k zákonu o poľovníctve má aj Agrárna komora Slovenska /AKS/.

S novým zákonom chcú získať istotu

,,V novom zákone autor nezapracoval dôležité detaily, čo bude v konečnom dôsledku poškodzovať poľnohospodárov. V § 38 zákon priznáva, že zver spôsobuje škody na viniči, ovocí alebo ovocných drevinách. Nutné je ale doplniť skutočnosť, že spôsobuje obrovské škody aj na zelenine”, uviedla Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

V ďalšom bode tohto paragrafu poľovný revír zodpovedá za škodu spôsobenú zverou, ktorej jarné kmeňové stavy sú o viac ako 10% vyššie, ako sú normované kmeňové stavy. Toto obmedzenie nemyslí napríklad na obrovské stáda diviakov z rôznych revírov, ktoré dokážu spôsobiť výrazné škody na poľnohospodárskej kultúre, preto je nutné ho vypustiť.

Pre poľnohospodárov je mimoriadne dôležité, aby s novým zákonom získali istotu, že škody spôsobené zverou nebudú musieť vymáhať na súde. Žiaľ, to zákon nerieši. Zákonodarca sa pritom môže inšpirovať okolitými krajinami. Napríklad v Rakúsku platí škody spôsobené zverou do jedného kalendárneho mesiaca štát alebo poľovník. V Maďarsku znášajú škodu spoločne poľovník a poľnohospodár. Slovenský poľnohospodár sa však aj po prijatí takto schváleného zákona bude musieť naďalej spoliehať na odškodnenie prostredníctvom zdĺhavých a finančne nákladných súdnych procesov, navyše s neistým koncom.

Autor článku: Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stevo
Stevo
4. jún 2019 6:18

Som polnohospodar… A kazdorocne mam straty na urode. Takto to napisem. V clanku sa spomina zvysenie stavu zveri oproti minulosti. Ved preco nie. Patria do prirody. Je to krasa rano vidieť pasuce sa srnky alebo jelene. Na druhej strane je tu ale velka nerovnovaha. Na jednej strane stoja polovnici ktori… Celý komentár »

Milan
Milan
4. jún 2019 8:54

Poľovné revíry sú vo veľa prípadoch záľubou majetnejší skupine často previazané ja na politické skupiny. Žiaľ tieto robia zákony, tak prečo ešte viac neutrhnut farmárovi. Spravodlivé by bolo právo poľovníctva previazat výhradne na toho kto pôdu obhospodaruje. Škody zverou by si znášal sám a neboli by ťahanice medzi skupinami A… Celý komentár »

abrakadabra
abrakadabra
4. jún 2019 16:03
Odpoveď na  Milan

konečne samospráva zdvihla v tejto veci hlavu… už bolo naozaj načase… výpočet škôd treba dať explicitne do zákona, ale oveľa férovejšie ako riešiť škody by bolo aby sa plán lovu spolu-odsúhlasoval aj obhospodarovateľom pôdy a združenia ktoré plán lovu nesplnia automaticky nech stratia poľovné práva… zbytočne si tu vypisovať o… Celý komentár »

realista
realista
5. jún 2019 6:55

k “abrakadabra” (doplnenie) existuje taká zaujímavá publikácia Poľovnícka štatistická ročenka – zaujímavé čítanie nap. počet registrovaných poľovníkov stúpol od roku 2006 do 2017 z 36 720 na 38 282 t.j. o 4,2 %. Slovná úloha (napr pre SPPK):
O koľko % stúpol za uvedené obdobie počet farmárov na Slovensku ?

abrakadabra
abrakadabra
5. jún 2019 10:03
Odpoveď na  realista

k realistovi… je pekné že počet poľovníkov stúpa, ale stavy zvery a škody zverou tiež a určite viac ako o 4,2%…. plus sú oblasti kde ani noví farmári nemôžu začať podnikať rozumne lebo im všetko zver vyžerie už pri sejbe… takto ani stavy farmárov rásť nemôžu ….

realista
realista
5. jún 2019 18:18

k „abrakadabra“ – áno na to som chcel upozorniť – lebo stále tvrdia ako nestíhajú (poľovníci), a súčasne som chcel upozorniť, že z roka na rok máme ako poľnohospodári horšiu vyjednávaciu pozíciu – pomaly nás budú dirigovať všetci – poľovníci, úradníci,”zelení”, obce, …… a v období dostatku si prestávame uvedomovať,… Celý komentár »

ZVPaRFS Peter
ZVPaRFS Peter
6. jún 2019 22:24

Farmári śu na 80 percent aj polovníci tak čo plačete.Treba zmeniť vyhlášku .Pán Judr. Puškač vie čo sme mu na rokovaní ponúkli čo treba urobiť.

abrakadabra
abrakadabra
7. jún 2019 17:41
Odpoveď na  ZVPaRFS Peter

Takéto bludy napíše len človek čo žije v bubline… ani zďaleka nie je každý farmár poľovník..