Poľnohospodári nie sú spokojní s výsledkami lovu vlka
Poľnohospodári nie sú spokojní s výsledkom poľovníckej sezóny pri love vlka dravého. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Kvótu lovu vlka dravého sa podľa jej informácií počas tohtoročnej sezóny lovu, ktorá sa skončila 15. januára 2016, nepodarilo naplniť. Poľovníci odlovili 42 kusov vlka z celkovej povolenej výšky kvóty 90 kusov. Kvóta bola pôvodne zvýšená z 80 kusov na 90 kusov najmä preto, lebo vlk spôsoboval poľnohospodárom na ich stádach hospodárskych zvierat vyššie škody. Poľnohospodári preto s výsledkom poľovníckej sezóny 2015/2016 nemôžu byť spokojní.
Poľovníci podľa Holéciovej nemali jednoduchú úlohu. Podmienky stanovené pre lov vlka boli prísne a v roku 2015 sa pracovná skupina, ktorá bola zostavená pri Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zhodla na zákaze lovu vlka na spoločných poľovačkách. Tento zákaz spolu s nepriaznivými poveternostnými podmienkami (málo snehu) skomplikoval prácu poľovníkom a napriek urgencii zo strany SPPK sa nepodarilo kvótu naplniť.
„V budúcej poľovníckej sezóne budeme trvať na povolení lovu na spoločných poľovačkách a zmiernení prísnych podmienok pre lov vlka dravého. Chovatelia totiž musia znášať čoraz väčšie škody, ktoré im vlk spôsobuje, a navyše sú nútení na vlastné náklady zabezpečovať preventívne opatrenia, aby chránili svoje stáda, čo ich takisto ekonomicky zaťažuje,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.
Napriek tomu, že systém stanovenia kvóty pre lov vlka dravého funguje na Slovensku už roky, populácia vlka u nás podľa odborných odhadov neustále rastie a v súčasnosti dosahuje počet až 600 kusov.
„Sme hrdí na to, že aj poľnohospodári prispeli vytvorením vhodných podmienok k tomu, že sa vlkovi na Slovensku darí. Z nášho pohľadu je však dôležité, aby sme dokázali vlka nielen bezmyšlienkovite chrániť, ale predovšetkým kvalitne manažovať. Kvóta pre lov vlka je flexibilný a efektívny systém, ako plošne reagovať na aktuálny stav vývoja vlčej populácie. Kvótu pre lov vlka, ktorú stanovilo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, považujeme za kvalitný nástroj manažmentu vlka na Slovensku. Veríme, že v budúcom roku sa poľovníkom kvótu podarí úspešne naplniť tak, aby škody spôsobené vlkom na hospodárskych zvieratách neboli dramatické,“ dodal Semančík.
Je zaujímavé ,že polnohospodári nereagujú ani teraz. Skúste pán Semančík porovnať výšku škôd vytvorenú vysokou zverou a vlkmi. A zverejnite aké škody sú spôsobené v rastlinnej výrobe každý rok. A na záver . Uvažuje niekto kompetentný riešiť aj tento problém?
APA uvažovala, nedošlo k tomu, dokoncsa z veľkých rečí, došlo len k zverejneniu škôd
Ja som len bol zvedavý ,že keď tak vehementne si niekdo žiada štatistické povinné údaje prečo sa nezverejňuje aj ničo také. Ako sú rozsah spôsobených škôd na poliach vysokou zverou a diviakmi. Ale nato asi pán Semančík nebude reagovať. Veď načo .
Obhospodarujem 4200ha, viem čo je škoda spôsobená zverou, od roku 2009 čakám na krok vpred, no ako keby sa nič nestalo.. aha, pardón, zvýšili počet diviakov na odstrel o niekoľko kusov, a taktiež aj vysokej.. Fakt dobrý výkon! 😉 Ja som len na toto chcel poukázať mojim príspevkov. Nie len… Celý komentár »