Európska komisia uverejnila správu o pozícii poľnohospodárov v dodávateľskom reťazci a o tom, akým nekalým obchodným praktikám najčastejšie čelia. Správa analyzuje uplatňovanie Direktívy o nekalých obchodných praktikách (UTP) prijatej v roku 2021 na základe prieskumu medzi farmármi v EÚ. O modifikácii tejto direktívy sa hovorí ako o jednom z opatrení na zlepšenie postavenia poľnohospodárov, ktoré EK predstavila 15. marca spolu s plánom reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Na svojom aprílovom zasadaní v Luxemburgu si Rada ministrov poľnohospodárstva a rybolovu (AGRIFISH) mohla čiastočne vydýchnuť. Balík pomoci poľnohospodárom v kríze a reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky dostala minulý týždeň zelenú od Európskeho parlamentu. Proces, ktorý začal na februárovom zasadaní AGRIFISH, dosiahol významný medzník v podobe revízie základného dokumentu SPP v rekordnom čase, čo ocenil aj komisár pre poľnohospodárstvo EÚ Janusz Wojciechowski.
Kampaň 2024 na podávanie žiadostí o priame podpory sa začala. Pôdohospodárska platobná agentúra ju spustila tak, ako deklarovala v pondelok 15. apríla 2024. A hoci v daný deň v ranných hodinách stále nebolo možné zakresľovanie, keďže LPISové plochy v aplikácii GSAA neboli zverejnené, o pár hodín už pribudla aj táto možnosť. Kampaň na tento rok sa teda naplno spustila a ako PPA pôvodne deklarovala, predlžovať ju po vzore vlaňajška nemieni.
Od pondelka 15. apríla je možné podávať žiadosti o priame platby. Skúste si kvíz portálu poľnoinfo.sk, ktorý je zameraný na kampaň roku 2024. Pýtame sa na termíny, výmery, ale aj požadované evidencie. Otázky boli spracované podľa aktuálnej legislatívy dostupnej na webovej stránke platobnej agentúry.
Biopásy pribudli na našich poliach vo väčšom meradle len vlani, keď sa spustila nová spoločná poľnohospodárska politika. Predchádzala im pomerne široká diskusia, aj kritika. Tá sa týkala neskorého schvaľovania konkrétnych podmienok pre ekoschémy, nedostatku času na oboznámenie sa s nimi, aj otáznikov nad samotnou efektivitou biopásov. Po ich založení sa kritika z radov mnohých poľnohospodárov ozvala znova – a to najmä pre termíny a následné problémy s burinami a škodcami. Zapojenosť do opatrenia pritom napokon prekvapila aj samotných ochranárov, ktorí sa na tvorbe ekoschém podieľali. Do celofarmovej ekoschémy sa podľa údajov, ktoré nám ešte vlani na jeseň potvrdilo ministerstvo pôdohospodárstva, zapojilo 8 759 subjektov, pričom išlo až o 85,6 percenta poľnohospodárskej plochy. Podľa ochranárov tak bola zapojenosť hneď v prvom roku vyššia, ako v niektorých iných krajinách EÚ.
Pôdohospodárska platobná agentúra dostáva žiadateľov do klieští. Napriek tomu, že do apríla nedokázala vyplatiť aspoň približujúci sa objem finančných prostriedkov, ako v iných rokoch zvládala už na začiatku decembra, tak v týchto dňoch hromadne doručuje poľnohospodárom správy o zistenej nezrovnalosti. Paradoxne, roľníci a agrárne subjekty majú platiť platobnej agentúre. Od žiadateľov požaduje PPA vrátiť peniaze, ktoré obdržali v minulých rokoch na základe jej rozhodnutia. Platobná agentúra pritom v minulosti upozorňovala na to, že rozhodnutie o platbe vydáva až vtedy, keď si je istá, že dostatočne preverila každý detail žiadosti o podporu.
Pojem sucho nie je v poľnohospodárskej praxi žiadnou novinkou. Hoci sa obdobia sucha v minulosti objavovali tiež, v súčasnej dobe sa stávajú čoraz väčším a v podstate každoročným problémom. Podľa aktuálnej mapy sucha zo stránky intersucho.sk sa začínajúce sucho už tento rok objavuje v oblasti severného Slovenska, predovšetkým Oravy a Kysúc, s postupným presahom čoraz viac smerom na stredné Slovensko. Dopady na poľnohospodárstvo sa nateraz prejavujú len v okresoch Trenčín a Púchov.
V piatok rokovali predstavitelia Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska s vedením ministerstva pôdohospodárstva. V pondelok sa jeho zástupcovia, ale aj predstavitelia ďalších zväzov, vybrali na ministerstvo opäť. Tentoraz nevošli do budovy, ale s traktormi zablokovali Dobrovičovu ulicu, do ktorej ústí vstup do sídla agrorezortu. Protestujúci okrem viacerých nahromadených problémov v pôdohospodárstve opäť poukázali na evergreen týchto týždňov, nevyplatené priame platby za rok 2023. Napriek tomu, že minister sa ešte v piatok s časťou protestujúcich stretol, v pondelok múdrejší neboli. Dokonca majú viac obáv, ako pred samotným rokovaním.
Pôdohospodárska platobná agentúra chce zrýchliť proces administrácie projektov, aby žiadateľom vyplatila čo najviac prostriedkov. Možnosť podporovať investície z programového obdobia 2014 až 2022 končí v závere budúceho roka. Pomôcť vyplatiť čo najviac zostávajúcich peňazí majú externí spolupracovníci PPA o ktorých agrominister Richard Takáč a šéf platobnej agentúry Marek Čepko hovorili prvý raz v piatok počas tlačovej konferencie. Plánované oslovenie desiatok externistov, ktorí budú podľa slov ministra aj kontrolovať systém verejného obstarávania vzbudzuje u poľnohospodárskej samosprávy nedôveru.
Budúcnosť európskeho poľnohospodárstva je zdá sa zachránená. Povedal na minulotýždňovom stretnutí európskych mladých roľníkov Ján Pokrivčák zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, keď sa pozrel do prednáškovej sály v ktorej sa zišli zástupcovia národných zväzov mladých farmárov zo šestnástich európskych krajín.
Ministri poľnohospodárstva EÚ včera (pondelok) v Bruseli rokovali v dramatickej situácii, keď pod oknami európskych inštitúcií horeli pneumatiky, vo vzduchu lietal hnoj a vyše 900 traktorov zablokovalo hlavnú dopravnú tepnu mesta. Farmári v Európe protestujú už týždne a včerajšia demonštrácia mala ministrov poľnohospodárstva upozorniť na ich situáciu.
Viac ako 90 percent poľnohospodárskych podnikov, ktoré nemajú vyplatené ani zálohy priamych platieb, už majú problémy vo finančných tokoch. V najčastejšej miere títo poľnohospodári obmedzili nákup nevyhnutných vstupov do výroby, pozastavili dlhodobé investície do majetku a dlžia svojim dodávateľom viac ako 90 dní. Vyplynulo to z ankety portálu poľnoinfo.sk, ktorá bola doručená odberateľom pravidelného newslettra v piatok (16. február 2024). Na otázky odpovedalo 171 poľnohospodárskych subjektov.
Takzvaná správa o nezrovnalosti je pre mnohých poľnohospodárov neslávne známy pojem. Aj v uplynulom období nepotešila mnoho agropodnikateľov, napríklad na Orave. Pôdohospodárska platobná agentúra uvádza, že ročne vypracuje stovky správ o nezrovnalosti. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora žiada upraviť proces ich vydávania, odstrániť blokovanie čerpania ostatných zdrojov zo schém štátnej pomoci či zaviesť zákonnú lehotu, v ktorej by sa mala platobná agentúra poľnohospodárom vyjadriť.
Väčší dôraz na poľnohospodárstvo a jeho konkurencieschopnosť namiesto ekologických cieľov. Aj tie musia ostať ambiciózne, ale ťarchu nákladov za ozeleňovanie by nemali niesť samotní poľnohospodári. Malo by sa im dostať väčšej finančnej podpory, aby vidiek mal primeranú životnú úroveň a poľnohospodárstvo bolo atraktívne pre budúce generácie. Už teraz sú známe tieto hlavné línie, po ktorých sa bude odvíjať Strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ, ktorý predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová otvorila v predposledný januárový týždeň.
Najkomentovanejšie za 7 dní