Európski politici a poľnohospodári už takmer týždeň žijú debatou o novej Vízii EÚ pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ktorú minulý týždeň v stredu predstavil agrokomisár Christophe Hansen. Napriek rozsahu a vážnosti v nej nastolených tém sa pondelkové (24.2.2025) zasadanie Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu (Agrifish) dotklo vízie iba okrajovo. Prvé hlbšie diskusie sa majú uskutočniť až na ďalšom, marcovom zasadnutí.
Priame platby na pôdu majú pokračovať, ale budú viac nasmerované k poľnohospodárom, ktorí prispievajú k potravinovej bezpečnosti a životaschopnosti sektora. Malé a stredné podniky čaká viacero administratívnych zjednodušení a nové opatrenia majú podporiť financovanie sektora z iných zdrojov ako z rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Farmy môžu počítať s platbami za ekosystémové služby, prírodné kredity a budú môcť obchodovať s emisiami. Ich lepšie postavenie na trhu má zabezpečiť revízia nekalých obchodných praktík a odmietnutie dovozu produktov nespĺňajúcich európske štandardy, napríklad čo do obsahu pesticídov či dobrých životných podmienok zvierat. Uvádza sa to v návrhu dokumentu Vízia pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo, jedného z dvoch zásadných dokumentov, ktoré Európska komisia zahrnula do svojho programu na nasledujúcich päť rokov.
Európska komisia v pondelok na zasadaní Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ (Agrifish) predstavila dva návrhy na zlepšenie postavenie farmárov v potravinovom dodávateľskom reťazci a na ich ochranu pred nekalými obchodnými praktikami. Návrhy podporil aj slovenský minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
Záujem poľnohospodárov výrazne prevyšuje rozpočet päťdesiatmiliónovej výzvy určenej na modernizáciu živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby. Do pravdepodobne poslednej vyhlásenej investičnej výzvy zameranej na podporu poľnohospodárskych podnikov v programovom období 2014 – 2022 sa mohli agropodnikatelia zapojiť do 22. novembra 2024. Výzva je charakterizovaná neskorým vyhlásením a enormným časovým tlakom, ktorý vytvára na poľnohospodárov, dodávateľov technológií, ale aj samotnú platobnú agentúru. Dôvodom je, že úspešní žiadatelia musia podať poslednú žiadosť o platbu do konca septembra 2025. V tejto chvíli poľnohospodári pritom stále nevedia, či v súťaži o európske zdroje uspeli.
Ministri poľnohospodárstva Európskej únie v pondelok vyjadrili spoločné stanovisko k budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky, čo je ďalší „strategický” dokument popri záveroch Strategického dialógu. Oba by mali byť určujúce pri formulovaní poľnohospodárskej politiky v novom programovom období. Na zasadaní Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ (AGRIFISH) v Bruseli toto stanovisko podporili ministri všetkých štátov únie.
Prijímanie budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ platnej po roku 2027 nemusí byť jednoduché. Uviedol to v Bratislave poslanec Európskeho parlamentu (EP) Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) na konferencii o ďalšom smerovaní spoločnej európskej agropolitiky, ktorú zorganizovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s Euractiv Slovensko.
Čerpanie prostriedkov z Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka bolo témou aj na zasadaní agroministrov (AGRIFISH), ktoré sa v pondelok a v utorok uskutočnilo v Luxemburgu. Tému prinieslo na zasadanie Slovensko, ktorému ostáva do konca roka vyčerpať ešte 260 miliónov eur a hrozí, že o tieto peniaze príde.
Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila výzvu na poskytnutie štátnej pomoci na podporu živočíšnej výroby v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine. Chovatelia zvierat si môžu rozdeliť celkovo 15 miliónov eur, aj keď v samotnej schéme štátnej pomoci bol uvedený predpokladaný celkový rozpočet 25 miliónov eur. Na podanie žiadosti zostáva čas len do 22. októbra 2024, čím agentúra vyčlenila oprávneným žiadateľom dva týždne.
Už nie prijímanie nových reforiem, ale efektívna realizácia tých, čo v uplynulých mesiacoch schválila Európska komisia, bolo v pondelok (23.9.2024) témou zasadania ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ. Zvlášť v súvislosti so strategickými plánmi spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorých druhý rok realizácie zhodnotil zástupca Maďarska, predsedníckej krajiny v Únii.
Po sérii opatrení, ktoré prijala Európska komisia v uplynulých mesiacoch na zlepšenie postavenia poľnohospodárov, je na dosah ešte zásadnejšia zmena. Pokiaľ sa bude utváranie poľnohospodárskej politiky EÚ riadiť podľa návrhov Strategického dialógu o budúcnosti európskeho poľnohospodárstva, európska agropolitika sa zmení od základov. Dokument Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo v Európe, výsledok Strategického dialógu prevzala v stredu po sedemmesačnej práci zástupcov jednotlivých hráčov v poľnohospodárskom a potravinovom sektore Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.
Najkomentovanejšie za 7 dní