Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Poistenie aj kadávery – PPA vyhlásila nové výzvy

Poistenie aj kadávery  - PPA vyhlásila nové výzvy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila dve nové výzvy pre poľnohospodárov. Zatiaľ čo podpory na poistenie prichádzajú už druhý rok po sebe, dotácie na kadávery sú novinkou.

Kadávery

„Živočíšna výroba je mimoriadne citlivý sektor slovenského poľnohospodárstva. Ak poľnohospodárovi zviera uhynie, vzniká mu značná strata, ktorá má aj finančné následky. Zároveň však musí chovateľ následne znášať náklady na odstránenie a likvidáciu mŕtvych zvierat. Aby však preň nebol úhyn zvieraťa likvidačný, prichádzame so systémovou štátnou pomocou vo výške dva milióny eur, ktorá straty v živočíšnej výrobe zmierni,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

O podporách na likvidáciu kadáverov sa na Slovensku diskutuje už dlhšie. Téma rezonovala vo verejnosti najmä začiatkom minulého roka, keď vyplával na povrch škandál v poľských bitúnkoch. Do spracovania totiž smerovali aj choré a uhynuté zvieratá. Kauza mala ohlasy aj na Slovensku – aj u nás sa totiž ozývali hlasy tvrdiace to, že podobné praktiky sa dejú aj u nás. Príčinou mali byť práve chýbajúce dotácie na likvidáciu takýchto zvierat.

„Aj kauza okolo poľského mäsa nám ukázala, aké je toto dôležité. Poviem to otvorene. Poľnohospodár niekedy dá radšej uhynuté zviera niekam na poľský bitúnok, kde mu poľský obchodník za to zaplatí 100 eur, ako by mal zaplatiť na likvidáciu v kafilérii 400-500 eur,“ myslí si predseda SPPK Emil Macho.

Niektorí poľnohospodári zašli vo vyjadreniach aj ďalej a hovorili otvorenejšie.

„Videl som to na vlastné oči, ako zvieratá nakladajú s nakladačom a odvážajú do kafilérie po tom, čo ich vykrvia ešte na družstve. Videl som na bitúnku choré aj uhynuté zvieratá. A robí sa to len preto, že na Slovensku farmári nedostávajú od štátu nič na likvidáciu v kafilérii. Keby to štát preplácal, chovatelia by nemuseli špekulovať,“ uviedol Martin Konečný, chovateľ z Hornej Krupej.

Cielené kontroly bitúnkov na celom Slovensku zo strany Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vlani praktiky podobné poľskému škandálu nepotvrdili. Medzi poľnohospodármi sa však o nich dodnes šepká. Aj preto je spustenie nových podpôr vítané.

2 milióny eur

„Štát sa vracia k niekdajšej podpore zvozu a likvidácie uhynutých častí zvierat. Poľnohospodárom pomôže s platením príspevkov za prepravu zvieraťa do kafilérie a jeho bezpečnú likvidáciu. Tento nástroj pomôže tak citlivému odvetviu, akým je živočíšna výroba,“ dodala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Celkovo ministerstvo pôdohospodárstva na túto výzvu vyčlenilo 2 milióny eur.

„V rámci štátnej pomoci Pôdohospodárska platobná agentúra nepriamo podporí poľnohospodárov  až do vo výšky 100 % ich nákladov na odstraňovanie mŕtvych hospodárskych zvierat a do 75 % nákladov na likvidáciu týchto mŕtvych hospodárskych zvierat,“ spresnil generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch.

Žiadosť o poskytnutie dotácie na odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat  podáva Pôdohospodárskej platobnej agentúre výlučne poskytovateľ služby – teda právnická osoba oprávnená na podnikanie, ktorá je prevádzkovateľom zariadenia na odstraňovanie a likvidáciu živočíšnych vedľajších produktov.

Na odstránenie jednej tony mŕtvych zvierat štát prispeje sumou maximálne 185 eur, na likvidáciu jednej tony je sadzba 130 eur na tonu. Vo výzve sú žiadatelia oslobodení od predkladania niektorých potvrdení, ako je potvrdenie z Obchodného registra, Živnostenského registra, zo Sociálnej poisťovne, zo všetkých zdravotných poisťovní, z registra trestov a z Daňového úradu. Žiadosti môžu žiadatelia predkladať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 4. marca 2020.

Poistenie

Rovnaký termín platí aj pre ďalšiu novovyhlásenú výzvu – dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe. Túto PPA vyhlásila aj vlani – avšak pomerne neskoro, keď mnoho agropodnikateľov už poistenie nemalo možnosť uzavrieť. Skorší termín tak môže byť tento rok výhodou.

„Každoročné preplatenie časti ročného poistného je mimoriadne dôležité práve v časoch, keď sa následky klimatických zmien podieľajú na nižších úrodách poľnohospodárskych plodín,“ dodala Jana Holéciová.

Popri refundácii časti ročného poistného žiadajú poľnohospodári aj naďalej aj zriadenie rizikového fondu, ktorý by kryl práve riziká, ktoré nemožno poistiť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
5. február 2020 20:53

Akosi tomu nerozumiem. Mam dat žiadosť o dotaciu na kadaver na kravy, ktore mi uhynu? A to ako mam vediet? Alebo sa to tyka uhynov za minuly rok?

realista
realista
6. február 2020 6:54
Odpoveď na  Jano

Áno akosi nerozumiete alebo klasický slovenský problém – čítanie s porozumením -takže ešte raz: “Žiadosť o poskytnutie dotácie na odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat podáva Pôdohospodárskej platobnej agentúre v ý l u č n e p o s k y t o v a t e ľ s l… Celý komentár »

Ivana Kaliská
Ivana Kaliská
6. február 2020 15:57

Pozdravujem vás, systém je taký, že jediným poberateľom dotácie je v praxi vlastne kafiléria pri Žiline. Tá by mala byť žiadateľom a následne sa ceny pre chovateľov znížia o vyššie uvedené čiastky na každú tonu. Keďže žiadosti sa podávajú až do začiatku marca, v praxi to zrejme začne fungovať niekedy… Celý komentár »