Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pohár trpezlivosti pretiekol! Agrominister ako jediný z vlády dostal bedňu bez potravín

Pohár trpezlivosti pretiekol! Agrominister ako jediný z vlády dostal bedňu bez potravín
insert_photoSPPK

Neschopnosť pohnúť sa z miesta a nájsť s rezortom spoločnú reč. Aj to je dôvod na to, prečo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pristúpila k tvrdším krokom v snahe vyjadriť nespokojnosť so situáciou v agrosektore.

„Dianie v rezorte bohužiaľ po takmer roku súčasného vedenia ministerstva pôdohospodárstva nedokážeme nazvať inak, ako totálny chaos a nekompetentnosť v priamom prenose,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Nula strieda nulu

Komora rezortu vyčíta naďalej najmä slabú komunikáciu a obchádzanie ľudí z praxe pri prijímaní dôležitých rozhodnutí. Podľa nej vedenie rezortu od svojho nástupu v marci minulého roka nepodniklo v prospech slovenských poľnohospodárov a potravinárov takmer nič. Dôkazom je aj nezahrnutie agrosektora do Plánu obnovy, ktorý preň tak znamená vo výsledku len nulu v rámci možných opatrení a podpôr, či takzvaná covid pomoc, ktorej sa v praxi agrosubjekty stále nedočkali.

„Pred dvomi týždňami sme boli u ministra a bolo nám povedané, že pomoc príde. Ale čo je to za pomoc, keď sa niekto topí a oznámia mu, že plávacie vesty sú vo výrobe. Je to absurdné. Dostali sme sa do situácie, keď sa celé jedno priemyselné odvetvie potápa. Sme konfrontovaní s tým, že covid sa šíri viac ako predtým. Fabriky idú personálne na doraz, môže sa stať, že to, čo sa vyprodukuje na poliach, nebude mať kto spracovať. Nám sa stále dostáva, počkajte, možno niečo bude. My nevieme posúdiť, či toto konanie ministerstva je nechuť, neschopnosť, pochabosť alebo je tam iný úmysel,“ dodal podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty.

Nulové výsledky podľa komory priniesli aj diskusie o dodatkoch Slovenského pozemkového fondu. Na problémy podľa komory poukazujú aj personálne zmeny v rezorte.

„Sme v personálnom rozklade. Odišiel jeden štátny tajomník, generálny riaditeľ PPA, šéf poradného tímu, bol odvolaný generálny riaditeľ Lesov a odchádza aj šéfka služobného úradu. Mali sme tu vzburu ľudí, ktorí nechcú prejsť pod Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum. To sú fakty. Akokoľvek sa na to pozrieme, minister by sa mal zamyslieť, že niečo je asi zle,“ vyzval Emil Macho.

Posledná kvapka

Poslednou kvapkou v pohári trpezlivosti je podľa agropotravinárov z SPPK plánované zavedenie redistributívnej platby. O plánoch sa dozvedeli koncom januára na rokovaní s ministrom. Nešlo však o oficiálnu informáciu.

„My sme sa dozvedeli náhodou z úst ministra pôdohospodárstva, že zavádzame túto platbu. Náhodou sa preriekol. My sme to začali riešiť. Z nášho pohľadu ide o veľmi dôležité národohospodárske rozhodnutie. Okamžite sme poslali list na ministerstvo. Dodnes nemáme žiadnu informáciu,“ skonštatoval E. Macho.

Nastavenia pritom Slovensko musí Bruselu oznámiť už na budúci týždeň.

V krokoch, kritike a nesúhlasnom postoji voči rezortu podporilo predsedu SPPK a jej predstavenstvo a 35 regionálnych komôr z celého Slovenska.

„Aj keď sme vlani, aj tento rok, vyslovili spokojnosť so štátnou podporou, musíme povedať, že sme počítali s tým, že podpory v rámci finančnej pomoci štátu budú pokračovať. Musíme skonštatovať, že všetky sa na konci minulého roka skončili. Dodnes neboli vypísané podpory pre zber a likvidáciu kadáverov a na poistné. Situácia v poľnohospodárstve plynule beží, aj v januári a februári hynú zvieratá, ale poľnohospodári túto pomoc nedostávajú,“ upozornil podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Aj podľa neho sú plány okolo redistributívnej platby poslednou kvapkou.

„Ministerstvo sa rozhodlo redistributívnu platbu zaviesť bez akejkoľvek analýzy. Aký bude mať dopad? Redistributívnu platbu poberajú všetky podniky od malých po veľké na prvých 28 hektárov. Najviac žiadateľov, takmer 10 tisíc z 18 tisíc, sú fyzické osoby – nepodnikatelia. Ich jedinou povinnosťou na 28 hektárov je upraviť poľnohospodársku pôdu a za to dostanú navyše 150 eur na jeden hektár. Tu je podpora tzv. ničnerobenia týchto fyzických osôb – nepodnikateľov,“ upozornil Štefček.

Komora zavedenie redistributívnej platby neodmieta, žiada k nej však diskusiu a dôkladné analýzy.

Chaos vraj nie je

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na vyhlásenia SPPK poskytlo len krátke stanovisko.

„Naše kroky na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozhodne nie sú jednoduché ani ľahké, ale takisto musím povedať, že nie sú chaotické. Máme pripravené premyslené ďalšie postupy, ktoré pomôžu našim pôdohospodárom práve v tomto neľahkom období,“ uviedol minister Ján Mičovský vo videu, ktoré rezort poslal médiám.

Rokovania k dôležitým témam avizoval už na zajtra.

„O tom bude aj zajtrajšie rokovanie s množstvom poľnohospodárskych komôr, kde chceme vysvetliť zámery s redistributívnou platbou, tiež ako im pomôžeme v tomto ťažkom COVID-ovom období. Som presvedčený, že aj na základe tých rokovaní, ktoré sme ohlásili a ktoré sú pripravené so všetkou zodpovednosťou, k žiadnej štrajkovej revolúcii nedôjde, lebo to čo robíme má zmysel a verím, že poľnohospodári to pochopia,“ dodal Mičovský.

Ostrejšie kroky

Na situáciu v rezorte poľnohospodári a potravinári poukazujú už niekoľko mesiacov. SPPK preto na jeseň vstúpila aj do štrajkovej pohotovosti a o riešenie situácie žiadala premiéra. Ten sa síce vyjadril, že na zváženie a pochopenie situácie potrebuje pár dní, dodnes však nereagoval. Komora sa preto rozhodla pre ráznejšie kroky. Všetci členovia vlády, ako aj predseda parlamentu dnes od komory dostali debničku potravín a list, v ktorom ich ľudia z praxe žiadajú o riešenie situácie. Na rozdiel od ostatných obdarovaných, bola debnička smerovaná Jánovi Mičovskému prázdna.

„Pán minister, musíme začať robiť veci iným spôsobom a skúste voči sebe vyvodiť sebareflexiu. Minimálne sa zamyslieť, že asi niečo na tom je, že už je len málo poľnohospodárov spokojných s tým, čo sa na Slovensku deje,“ tlmočil symbolický odkaz pre šéfa rezortu Emil Macho.

K ďalším aktivitám patrí aj pokračovanie odmeňovania nemocníc, domovov sociálnej starostlivosti a detských domovov potravinami, na znak úcty slovenských producentov potravín. Ďalšie kroky komora chystá na budúci týždeň – podrobnosti o nich zatiaľ nezverejnila. Poľnohospodárov však bude vidieť vo všetkých 35 regiónoch, kde regionálne štruktúry SPPK pôsobia, a to najmä na poliach, v okolí ciest aj na samotných komunikáciách.

„A musím konštatovať, a je to po zrelej úvahe, že po skončení pandémie, keď sa úplne uvoľnia všetky opatrenia, a budeme môcť konečne prejaviť svoj nesúhlas, tak okamžite SPPK tým, že je v štrajkovej pohotovosti, vyhlási celonárodný štrajk. A to taký, ako sa na slovenských poľnohospodárov patrí,“ uzavrel Emil Macho.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
MJK
MJK
10. február 2021 9:09

“Aj to je dôvod na to, prečo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pristúpila k tvrdším krokom v snahe vyjadriť nespokojnosť so situáciou v agrosektore.” – “Tvrdším krokom” ??? WTF? Tvrdši krok by bolo 100% blokádá ciest, zobudte sa už do psej matere. Berme si príklad od francúzov, od poliakov ako… Celý komentár »

Andrej
Andrej
12. február 2021 8:55
Odpoveď na  MJK

Všetkým ministrom darček áno, Mičovskemu nič. Prázdna bedňa je primitívnou a urážlivou symbolikou a má ďaleko od múdreho a diplomatického jednania šéfa komory. Naopak sa dá sledovať, že sa už vo svojich vyjadreniach dosť zapletá a pre farmárov robí viac medvedej služby. Takto si chcú farmári zabezpečiť ústretovosť rezortu a… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
12. február 2021 11:33
Odpoveď na  MJK

…ja si naopak myslím, že prázdna debnička je symbolom prázdnych rečí p.ministra a obrovského sklamania…vraciam sa k jeho vystúpeniam : …plné stoly slovenských potravín….podpora domácej produkcie….práca vynikajúcich odborníkov na ministerstve…a výsledok tejto ťažkej práce : namiesto riešení rozdávanie cudzích peňazí…p. minister naďalej môže ignorovať realitu, ale my by sme nemali… Celý komentár »

GJ
GJ
10. február 2021 12:48

Čo sa nehodí, nepovedzme. Však pán Štefeček.
https://e.dennikn.sk/2014444/sledujme-kto-o-potravinovej-bezpecnosti-hovori-a-kto-na-nej-zaraba
Zodpovedný za komickú výkonnosť slovenského poľnohospodárstva nehodnú európskeho štátu sa konečne našiel. Fyzická osoba obrábajúca 6 ha svojej vlastnej pôdy. Dokopy všetci FON-kári – 3,2% pôdy.

GJ
GJ
10. február 2021 13:04

Ale aby som nebol len ironický. Priame platby na hektár tvoria približne polovicu verejných peňazí pre poľnohospodárstvo. Približne 94 % z nich dostáva pätina najväčších poberateľov. V priemere potom priame platby tvoria skoro 70 % pridanej hodnoty. Takže žijú veľké kolchozy z produkcie, alebo z dotácií ?