Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Počty dojníc stále klesajú. Jediný priaznivý ukazovateľ je nárast úžitkovosti

Počty dojníc stále klesajú. Jediný priaznivý ukazovateľ je nárast úžitkovosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Od poslednej mliečnej krízy uplynulo asi 5 rokov. Hoci sa situácia v Európe a vo svete upokojila, o pokoji v radoch našich chovateľov hovoriť nemožno. Aktuálny stav označujú za najkritickejší za ostatné roky.

„Pôsobenie v poľnohospodárstve je neľahké. Momentálne cítime veľkú záťaž v tom, že za covidové obdobie nám narástli vstupy krmovín pre dojnice až o 40 percent, kdežto cena mlieka sa v podstate rok a pol buď znižovala, alebo sa nehýbala. V októbri nám síce povedali, že cenu mlieka zvýšia o 4 percentá, avšak vstupy šli hore o 40 percent. Je to jednoducho neudržateľné,“ vyjadrila sa Janka Pacigová, hlavná zootechnička Agria Liptovský Ondrej.

Podnik z Liptova za poslednú dekádu znížil počet dojníc z pôvodných 1200 na aktuálnych 600 kusov. Má čo robiť, aby udržal pri živote aj tie.

Straty sa prehlbujú

Straty hlásia azda všetky podniky na Slovensku.

„Októbrová cena mlieka bola na úrovni okolo 33 – 34 centov, ale náklady sú na úrovni 39 centov. Predpokladá sa, že tento rok uzavrieme na úrovni nákladov 42 centov, ale ja si myslím, že to bude ešte viac, lebo krmivá idú stále hore,“ vysvetlila Martina Luptáková, riaditeľka PD Lieskovec z okresu Zvolen.

Podnik chová aktuálne 320 dojníc, teda o 130 menej, ako pred pár rokmi. Trend znižovania počtu dojníc je celoslovenský. Každoročne ich ubudne asi 2500.

„Jediný priaznivý ukazovateľ je v úžitkovosti. Od jednej kravy dojíme stále viac mlieka, pretože sa lepšie o ňu staráme, zabezpečujeme pohodlie. Žiaľ, ak bude tento stav pokračovať, aj mlieko sa stane komoditou, v ktorej nebudeme sebestační. Slovenskí prvovýrobcovia pritom dokážu vyrobiť mlieko lacnejšie ako výrobcovia na západe, a predsa tá výroba u nás klesá,“ skonštatoval aj predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Riešenia s otáznikom

Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje, že chce, aby sa produkcia mlieka na Slovensku zachovala.

„Či sa nám to páči alebo nie, musíme urobiť všetko pre to, aby sme tento sektor zachránili a aby sme podporili domácich prvovýrobcov mlieka, aj spracovateľov,“ vyjadril sa na nedávnom Dni prvovýrobcov mlieka v Nitre štátny tajomník rezortu Milan Kyseľ.

Podľa neho ministerstvo musí narábať s takým rozpočtom, ako má k dispozícii a snažiť sa vymyslieť čo najviac riešení s obmedzenými zdrojmi.

„Aj samotné členenie finančných prostriedkov v intervenčnej stratégii, ako je stropovanie, jasne naznačuje, že chceme podporiť aj menšie a stredné podniky, ktoré by mali tvoriť nosnú kostru slovenskej ekonomiky, čo sa týka poľnohospodárskej výroby,“ uviedol Kyseľ.

Hoci aj veľkí poľnohospodári dlhodobo deklarujú, že podporu pre malé a stredné podniky sú potrebné, upozorňujú, že takéto farmy celoslovenskú sebestačnosť v mlieku, ani v iných potravinách, nezabezpečia. Potvrdzujú to aj údaje Plemenárskych služieb SR z minulého roka, ktoré uvádzajú, že až 92 percent slovenských dojníc sa nachádza v chovoch s viac ako päťdesiatimi dojnicami.

Zväz prvovýrobcov mlieka vyzýva štát, aby sa situáciou v mliečnom sektore čo najskôr zaoberal. Pre tento rok ráta so stratami sektoru na úrovni asi 55 miliónov eur.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments