Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pobedim tento rok prehráva nerovnú partiu s počasím

Pobedim tento rok prehráva nerovnú partiu s počasím
insert_photoautor

V druhej polovici októbra zažíval Juraj Lednický, predseda Poľnohospodárskeho družstva v Pobedime, stres. Jediný ruch, ktorý na hospodárskom dvore počuť, spôsobuje teleskopický manipulátor. Ten nakladá letnú úrodu jačmeňa do kamióna.

Pozberaný nemajú ani hektár cukrovej repy alebo kukurice

Traktor pripravený so sejačkou na hospodárskom dvore vyčkáva. Vôbec nie je isté, či sa aspoň dnes dostane do pôdy rozmočenej od dažďa. Družstevníci v Pobedime by boli radi, keby už konečne siali ozimnú pšenicu. Tento rok so zakladaním novej úrody obilnín ešte nezačali.

Neustále výdatné dažde, ktoré neutíchajú od záveru septembra, neprajú asi žiadnym poľnohospodárom. Tým v Pobedime založenie ozimín trvá približne týždeň. Ani predpoveď počasia na ďalšie dni ich neteší. Opäť sa ukazujú úhrny zrážok, ktoré okrem zakladania novej úrody, komplikujú aj zber tej aktuálnej.

Pozberaný nemajú ani hektár cukrovej repy alebo kukurice. V dobré roky vie cukrová repa priniesť aj 80 a viac ton z hektára. V ostatných suchších to bolo len okolo päťdesiat. Vedenie družstva sa obáva, že aktuálne zrážky zrazia cukornatosť produkcie k 14-percentám. To by spolu s priemerne ukazujúcimi sa porastami ťahalo ekonomiku jej pestovania do červených čísel.

Finančne najlepšie im dlhodobo vychádza pestovanie zrnovej kukurice. Pred niekoľkými rokmi dosiahli úrodu pätnásť ton z hektára. V štandardnom roku sú ale spokojní s úrodami na úrovni ôsmich až desiatich ton.

V roku 2020 majú tak na konci októbra pozberané len letné plodiny. Tie ale sypali celkom slušne. Problém nastal len pri ich kvalite. Zvýšené fuzariózy preradili kľúčový sladovnícky jačmeň aj časť potravinárskej pšenice do kŕmneho obilia. To má samozrejme vplyv na cenu ale odrádza aj záujem obchodníkov o plodiny. Preto sú sklady zatiaľ takmer plné a ranný pohľad na vyskladňovanie jačmeňa je podľa predsedu skôr výnimočný.

Výdatné zrážky v ostatných dňoch

Pokiaľ Juraj Lednický rozpráva o výrobnej štruktúre podniku a aktuálnych, ale aj minuloročných úrodách, z hospodárskeho dvora počuť odchádzať traktor. Sejačka smeruje na pole. Októbrový deň s dvoma dvojkami v dátume je veľmi prijemný. Nečudo, že traktorista odchádza zasiať prvé tohtoročné hektáre pšenice. Teploty prekračujú pätnásť stupňov a obloha je bezoblačná. Čistá idylka.

Až do doby, keď sa v kancelárii objaví agronóm Róbert Melicher. Otvorí dvere a bez pozdravu podá stručnú správu.

„Jojo zapadol na úvrati,“ povedal.

Predsedu družstva informácia neprekvapila. Za ostatných dvadsaťdva októbrových dní padlo v regióne 140 milimetrov zrážok. Slnečné počasie, ale aj pôda, ktorá sa zdala už presušená, na úvrati zradila.

„No nič, vytiahnuť traktor a počkáme, možno poobede to pôjde“ odpovedá stručne predseda družstva.

Ten tušil, že situácia takto dopadne, ale nechcel si dovoliť premárniť ďalší deň. Do ďalšej vlny zrážok zostával už len nasledujúci deň a potom budú práce pravdepodobne opäť na pár dní prerušené.

Rastlinná výroba a odchov býkov

Juraj Lednický je predsedom družstva ostatných desať rokov. Predtým pôsobil rovnaký čas v spoločnosti, ktorá dodáva poľnohospodárom techniku. Napriek tomu, že obe oblasti súvisia s dorábaním chleba, hovorí, že je v nich veľa rozdielov.

„Keď si obchodník, si veľmi veľa času na cestách. Nie si s rodinou ale vieš si napríklad lepšie naplánovať čas. Keď si poľnohospodár, si síce s rodinou oveľa častejšie, ale program sa Ti mení z hodiny na hodinu. Toto som ako obchodník veľmi často nezažíval,“ hovorí Juraj Lednický.

Hlavnou výrobnou oblasťou podniku je rastlinná výroba a odchov býkov. Ešte vlani sa orientovali aj na produkciu mlieka, ale túto oblasť nakoniec zrušili.

„Odchádzali nám ľudia do starobného aj do invalidného dôchodku. Nahradiť ich nebolo vôbec jednoduché. Úžitkovosť sme pritom nemali zlú, 23 – 24 litrov na dojnicu. Čo nám ekonomicky nepomáhalo bol však rozsah nášho chovu. Mali sme len sto dojníc,“ informuje Juraj Lednický.

Od vlani im zostal v rámci živočíšnej výroby len výkrm býkov. Do Pobedima prichádzajú 100 až 200 kilové býčky a odchádzajú zväčša osemstokilové zvieratá. Odberateľa majú stáleho z Rakúska.

„V minulosti sme sa zamýšľali aj nad vybudovaním vlastného bitúnku s výrobňou výrobkov. Nateraz sme vo fáze prípravy projektu,“ hovorí Juraj Lednický.

K realizácii ale vzhľadom na finančnú náročnosť nateraz nedošlo. Družstvo však pravidelne obnovuje svoje technológie. Najnovšie, pred niekoľkými mesiacmi, na podniku pribudol nový náves.

„V ostatnom období sme kúpili aj dva výkonné traktory a z fondov EÚ sme dostali príspevok na postrekovač a sejačku. Z eurofondov sme financovali aj komplexnú obnovu silážnej jamy,“ vymenúva Juraj Lednický.

Ďalšie investície budú v najbližších mesiacoch riadne zvažovať. Investovať by bolo do čoho, ale vzhľadom na nižšiu kvalitu letných plodín a neistý zber tých jesenných, má celé predstavenstvo družstva myšlienky úplne inde.

„Na sedemdesiaty prvý rok fungovania družstva nebudeme spomínať úplne s radosťou. Verím, že ho uzatvoríme s čo najmenšími stratami a zmenami v osevnom pláne, ktoré robíme z dôvodu počasia, a dúfam, že vytvoríme dobrý základ budúcej úrody. Aj keď dnes to tak nevyzerá,“ uzatvára J. Lednický.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments