Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Po 110 rokoch hrozilo zastavenie prevádzky cukrovaru

Po 110 rokoch hrozilo zastavenie prevádzky cukrovaru
insert_photoautor

Minulotýždňové dažde nepotrápili len poľnohospodárov, ale aj niektorých spracovateľov. Cukrovar v Seredi mal pre zlé podmienky nedostatok cukrovej repy na spracovanie.

Namiesto 5-tisíc len 3,2 tisíc ton

„Cukrovary sú nepretržitá prevádzka, ktorá absolútne nezastavuje svoju výrobu ani vo sviatok, ani pri iných príležitostiach. Samozrejme, že obrovské úhrny zrážok nám spôsobili to, že vyorávka sa pozastavila, čím sme fungovali len na zásobách. Tie nám stačili iba na veľmi krátku dobu. Aby sme udržali výrobu v prevádzke, prvou našou reakciou bolo zníženie spracovateľských kapacít, pokým sa naši pestovatelia nedostanú do polí,“ vysvetlil konateľ Slovenských cukrovarov Adrián Šedivý.

Cukrovar tak v uplynulých dňoch spracovával 3200 ton cukrovej repy za deň, namiesto bežne spracovávaných 5 tisíc ton.

„Máme systém dodávok just in time. Teda cukrovú repu dodávame cukrovaru naozaj v aktuálnom čase a cukrovar má v podstate zásoby len na poliach. Hrozilo teda, že by sa prevádzka cukrovaru zastavila, čo sa stalo zatiaľ len raz v jeho 110-ročnej histórii. Preto sme spolu komunikovali. Cukrovar znížil rezanie a my sme zmobilizovali určitých pestovateľov, ktorí majú ľahšie pôdy a vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sme aj v tomto období, aj za cenu vyšších nákladov, väčšej spotreby nafty a podobne, dokázali zabezpečiť cukrovú repu a cukrovar nemusel zastať,“ uviedol Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy.

Odstavenie výroby sa podarilo odvrátiť

S vyorávaním cukrovej repy tak po dlhšej prestávke začali napríklad na Záhorí, ako aj v novozámockom či levickom okrese.

„Máme dosť veľkú výmeru a sme tlačení aj termínom. Je pomaly koniec októbra a my máme pred sebou ešte asi 60 percent parciel s cukrovou repou nevyoraných. Aj s cukrovarom máme svoje dohody a jeho fungovanie nám nie je ľahostajné. Snažíme sa pomôcť, aby mali niečo na spracovanie,“ vyjadril sa agronóm Erik Ivanič z Donau Farm Kalná nad Hronom.

Cukrovar predpokladá, že na pôvodnú kapacitu svoje spracovanie navýši do štvrtka tohto týždňa.

„Odstavenie výroby sa podarilo odvrátiť. Znamenalo by to aj odstavenie energetickej základne, turbíny a kotolne. Predpokladané náklady by boli vysoké. Navyše, cukrovar by sa musel celý opäť vyčistiť a byť zbavený všetkých prevádzkových kvapalín. Spôsobilo by to asi dva dni odstávky.  Následný nábeh by tiež zabral deň a pol alebo dva dni,“ uviedol Adrián Šedivý.

Tržby za repu po dažďoch môžu poklesnúť

Pestovatelia by mali cukrovú repu vyorávať do konca novembra. Pre októbrové zdržanie spôsobené dažďom sa termín zrejme posunie a natiahne aj do decembra. Poľnohospodári preto veria, že zber nezasiahnu mrazy. Už teraz je jasné, že tržby za repu, vyoranú po dažďoch, poklesnú. Producenti sú platení od obsahu cukru v buľve cukrovej repy a ten je podľa niektorých z nich po daždi rozriedený. Štandardná cukornatosť je 16 percent a teraz sa podľa nich pohybuje na úrovni 14,5 až 15 percent. Cukornatosť sa ešte môže zvýšiť pri repe, ktorá zostane v zemi, pokiaľ bude suchšie, slnečné počasie.

„Cukrová vertikála je jeden excelentný príklad toho, že keď štát podporuje určitú oblasť poľnohospodárskej prvovýroby, na ktorú je naviazané aj spracovanie, tak máme stopercentnú zásobenosť a zároveň stopercentnú sebestačnosť v tejto strategickej surovine,“ dodal Róbert Kovács.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments