Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Pestovanie repky je v ČR predmetom diskusií

Pestovanie repky je v ČR predmetom diskusií
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zrušenie povinného primiešavania biopalív do benzínu a nafty, ktoré navrhli štyri desiatky českých poslancov na čele s Pirátmi, vláda v Snemovni odmietne. O jej stanovisku dnes informoval tlačový odbor českej vlády.

Minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD) pred rokovaním novinárom povedal, že zmena by nepriniesla pokles záujmu o pestovanie repky, len by išla na vývoz. Podotkol, že ustanovením Česká republika napĺňa európsku smernicu a za repku ako palivo z obnoviteľných zdrojov neexistuje zatiaľ náhrada.

Neskôr Toman doplnil, že alternatívou na napĺňanie európskej požiadavky je dovoz napríklad palmového oleja, kvôli ktorému je ohrozená budúcnosť orangutanov.

Poslanci uvádzajú, že biopalivá prvej generácie sa nepodieľajú na znižovaní emisií

V pripomienkovom konaní ministerstvá poukázali na to, že zrušením povinnosti primiešavania biozložiek do palív by Česko nesplnilo záväzok EÚ, podľa ktorého musia používať desať percent energie z obnoviteľných zdrojov v doprave do roku 2020. Dodávatelia pohonných hmôt tak musia aktuálne primiešavať povinne aspoň 4,1-percenta biozložky do benzínu a šesť percent do nafty.

Poslanci svoj návrh zdôvodnili tým, že biopalivá prvej generácie sa nepodieľajú na znižovaní emisií skleníkových plynov. Naopak sa uvoľňujú z použitých hnojív aj z poľnohospodárskej techniky. Navyše na jeden liter biozložky je potreba až 2500-litrov vody.

Jedným z najväčších spracovateľov repkového semena a výrobcom metylesteru, ktorý sa primiešava do bionafty, je spoločnosť Preol z holdingu Agrofert.

Vlastníkom Agrofertu bol premiér Andrej Babiš (ANO), ktorý akcie Agrofertu kvôli zmene zákona o konflikte záujmov previedol v roku 2017 do trustového fondu.

“Zrušenie povinnosti primiešavania biozložiek do palív v Českej republike by viedlo k negatívnym vplyvom na podniky vyrábajúce biopalivá a nadväzujúcich spracovateľov vedľajších produktov,” uviedol Zväz priemyslu a dopravy.

Vládne stanovisko k novele je odporúčaním pre Snemovňu, ktorá o návrhu rozhodne.

Poslanec opozičnej TOP 09 Vlastimil Válek dnešné rozhodnutie ministrov kritizoval. Kabinetu sú podľa neho zrejme bližšie záujmy Agrofertu, než ochrana životného prostredia.

“Spoločnými silami opozície vyvíjame tlak na vládu, aby sa v budúcnosti konečne zaoberala aj znižovaním emisií a závislosti na fosílnych palivách,” dodal Válek.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments