Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pestovanie cukrovej repy v ohrození. Mráz likvidoval úrodu

Pestovanie cukrovej repy v ohrození. Mráz likvidoval úrodu
insert_photohttps://pixabay.com

Jarné mrazy v tomto roku nepoškodili výrazne len ovocné sady, ale aj plochy vysiatej cukrovej repy. Zatiaľ čo ešte minulý týždeň sa hovorilo o škodách na 10- tich percentách osiatej plochy, po zrátaní škôd sú čísla vyššie.

„Po ďalšej inventarizácii porastov je celkovo na Slovensku poškodených až 5 000 hektárov, čo z celkovej výmery cukrovej repy 22 500 hektárov predstavuje kritických 22 percent,“ uviedol Peter Závodský, riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska.

Škody najmä na západe

Škody zistili poľnohospodári na porastoch vo viacerých regiónoch, najviac ich je v okresoch Levice, Šaľa, Trnava a Topoľčany.

„Náš podnik vysieva 950 hektárov cukrovej repy, čo sa nám tento rok aj podarilo. Začali sme okolo 15. marca a dosievali sme, dá sa povedať, cez uplynulý víkend. To, čo sme mali plánované na osiatie, sme ani nestihli osiať celé, a už sme niektoré plochy zároveň osievali nanovo, keďže porasty boli zničené,“ skonštatoval Erik Ivanič, agronóm Donau Farm v Kalnej nad Hronom.

Celkovo škody zaznamenali na 60-tich percentách plôch osiatych cukrovou repou.

„Porasty, ktoré už do mrazov vzišli a boli nad zemou, boli poškodené. Tento rok je ale špecifický, pretože sme mali tri noci veľmi silných mrazov a veľa jedincov, ktoré ešte boli v zemi, tiež bolo poškodených a ani sa nedostali na povrch. Mráz ich zaškrtil a nebudú rásť ďalej,“ dodal Ivanič.

Situácia je podľa samotných pestovateľov pomerne dramatická. Zo silno poškodených porastov potrebovalo presev asi 5 tisíc hektárov. Tritisíc hektárov je už presiatych, ďalších 1200 na presev čaká a 800 hektárov je zatiaľ v pozorovaní.

„Je pravdepodobné, že aj úroda bude nižšia. Asi o 20 percent. Záleží od toho, aké budú teploty a zrážky v nastávajúcich týždňoch a mesiacoch. Na druhej strane, ak by bol máj daždivý a relatívne teplý, možno by výpadok nebol až taký dramatický. Treba však brať do úvahy aj to, že aj plochy, ktoré nevyorávame a nepresievame, sú istým spôsobom poškodené a majú menší počet jedincov. Optimum je 95-100 tisíc jedincov na hektár, a to na tých plochách nenachádzame. Takže očakávame, že úroda na konci sezóny pri bilancovaní bude nižšia oproti priemeru,“ vyjadril sa aj predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Róbert Kovács.

Koľko bude cukru?

Produkcia cukru sa na Slovensku pohybuje od 97 do 100 percent našej sebestačnosti. Práve v uplynulých rokoch aj cukrovary bojovali s nepriazňou počasia. Vlani dažde spôsobili vysokú vodnatosť a nízku cukornatosť repy, rok predtým zas produkciu ovplyvnila nízka úroda.

„Pre cukrovary informácia o škodách na porastoch a možnom poklese úrody znamená ohrozenie saturácie výroby aj fabrík, aby sme dokázali konkurovať a vyrobiť cukor v akceptovateľných nákladoch tak, aby sme sa vtesnali do trhových cien. Bohužiaľ, už teraz je jasné, že cukrovary budú zrejme pracovať kratšie a budú ťažšie dosahovať svoju ekonomickú rentabilitu,“ uviedol Adrián Šedivý, predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku.

Podľa Šedivého, pri troche šťastia a dobrom počasí po zvyšok sezóny, by sme sa do úrovne sebestačnosti ešte mohli vtesnať. Avšak, skúsenosti z uplynulých rokov tomu nenasvedčujú. Zatiaľ čo po iné roky býva bezproblémový štart sezóny a vymrznuté a poškodené hektáre sa rátajú v stovkách, teraz je to hneď na začiatku plocha v tisícoch hektárov. V minulých sezónach navyše ďalšie mesiace spravidla priniesli iné problémy, ktoré úrody znižovali.

Dovoz repy je pre jej vysoký obsah vody nerentabilný. Aj preto o ňom cukrovary neuvažujú. Cukor budú produkovať len z úrody cukrovej repy, ktorú na jeseň poľnohospodári pozbierajú.

Cukrová repa pritom nezamrzla len u nás, ale aj vo viacerých krajinách v Európe.

„Vo Francúzsku škody rátajú na 30-tich percentách osiatych plôch a hovoria o národnej katastrofe. Francúzsko patrí medzi najväčších producentov cukru, takže tieto výpadky môžu zamávať aj produkciou v Európe. Tento stav by mohol mať už aj vplyv na ceny cukru, ktoré sa neurčujú na slovenskom, ale na európskom trhu. Samozrejme, nedostatok tovaru znamená, že jeho cena by mohla rásť,“ dodal Šedivý.

Cukrová vertikála je na Slovensku jediná naplno fungujúca potravinová vertikála. Slovenský cukor sa vyrába zo slovenskej cukrovej repy vypestovanej na slovenských poliach, a spracováva sa v dvoch slovenských závodoch. Ich produkcia a dosiahnutá sebestačnosť sa ukážu až začiatkom budúceho roka, keď bude v rámci cukrovarníckej kampane spracovaná tohtoročná úroda.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: https://pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments