Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Pellegrini vyzýva k spolupráci

Pellegrini vyzýva k spolupráci
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Celoslovenské dni poľa v roku 2018

Siedmy ročník Celoslovenských dní poľa, ktoré sa uskutočnili v utorok a v stredu v Dvoroch nad Žitavou z veľkej časti reflektovali na obdobie predstavenia legislatívneho návrhu novej európskej agropolitiky. Téma do istej miery zatienila aj situáciu v rezorte, ktorá nastala po poprave novinára a jeho snúbenice.

„Pravidlá, ktoré boli vydané, sú veľmi zložité. Základná myšlienka, že Spoločná poľnohospodárska politika sa bude zjednodušovať a vytvárať priestor, aby sme sa sústredili na podnikanie a prácu a nie administratívu, neboli naplnené. Nemusíme mať z toho veľké obavy. K legislatívnemu návrhu sa bude vyjadrovať ešte Európsky parlament, alebo Rady ministrov. Nezrovnalosti sú preto riešiteľné,“ uviedol počas otvorenia poľného podujatia Zdeněk Jandejsek, prezident Agrárnej komory Českej republiky.

Apeloval pritom aj na predstaviteľov slovenskej agrárnej samosprávy, aby presadzovali základné priority, ktoré vyplynuli z legislatívneho návrhu.

„Ak sa nám nepodarí zrušiť zastropovanie, je potrebné, aby sa pripočítavali osobné náklady iným spôsobom, ako je to dnes pripravené. Dôležité je aj zjednotenie platieb tak, aby národné podpory neboli v niektorých štátoch štvornásobné, oproti iným krajinám,“ povedal Zdeněk Jandejsek, prezident českej agrokomory.

Bývalý agrominister Stanislav Becík si myslí, že naše poľnohospodárstvo musí byť konkurencieschopné. K tomu, aby to tak bolo, ale musí vytvoriť podmienky exekutíva.

„Nehľadajme chyby v roľníkovi, on len využíva podmienky, aké štát nastavil, alebo toleroval. Teraz je na politikoch a národohospodároch, aby sa situácia zmenila,“ hovorí Stanislav Becík, hostiteľ Celoslovenských dní poľa.

Peter Pellegrini vo svojom prejave uviedol, že odmieta, aby sme na Slovensku dopustili súperenie medzi veľkým a malým, alebo medzi starým a mladým farmárom.

„U nás máme históriu, keď tu majú miesto aj veľké poľnohospodárske podniky a nemôžeme sa tváriť, že za rok z nás bude Rakúsko a celú produkciu mlieka a poľnohospodárskych plodín budú tvoriť malí farmári so štyrmi, piatimi kravami. Musí tu byť spolupráca jedných aj druhých. Štát má nástroje aj na podporu mladých začínajúcich farmárov, ale musí sa vedieť postarať aj o podporu tých väčších. Musíme odpovedať, ako budeme pokračovať v podporách našich poľnohospodárov, aby boli konkurencieschopní voči zahraničným kolegom,“ povedal Peter Pellegrini.

Vo svojom príhovore sa nevyhol ani zverejnenému legislatívnemu návrhu novej agropolitiky. Považuje za nespravodlivé, že štrnásť rokov od vstupu na jednotný európsky trh a po plnení si všetkých povinností nedostávajú naši poľnohospodári to, čo ich kolegovia vo Francúzsku, alebo v Nemecku.

„Kolegovia zo západu presadzujú stropovanie dotácií na farmu. Podarilo sa nám zahrnúť to, aby sa do stropovania započítavala cena práce v celkovom rozsahu od zdravotných, sociálnych odvodov až po výplatu. Ak sa aj napriek tomu ušetria nejaké prostriedky, zostávajú v národnej obálke a zo Slovenska sa nebudú presúvať inde. Je dôležité podporovať skutočných farmárov, ktorí pracujú na pôde a myslia aj na živočíšnu výrobu. Som rád, že Európska komisia vo svojom návrhu dáva vládam väčšiu voľnosť určiť, kto sú skutoční farmári a akým spôsobom podporiť tých, ktorí prispievajú k potravinovej bezpečnosti,“ povedal Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.

Najnovšie informácie k Spoločnej poľnohospodárskej politike 2021 – 2027 odznejú aj na konferencii, ktorá sa uskutoční 14. júna 2018 v Nitre. V súčasnosti sa blížime k naplneniu kapacity kongresového centra na výstavisku Agrokomplex a zostáva nám približne posledných 20 miest. V prípade, že máte záujem sa konferencie zúčastniť, zaregistrujte sa čo najskôr.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Celoslovenské dni poľa v roku 2018

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
Mar
7. jún 2018 22:27

Blaa blaa.. Dorazilo ma ked becik povedal ficovi ze iba on je prenho stale jediny premier.. Sme v peknej r…

stary gazda421
stary gazda421
7. jún 2018 23:21

určite to bolo ironicky……..

Mar
Mar
8. jún 2018 0:08

Nie nebolo.. Tak isto ako nemysleli ironicky pripravu buducich argumentov pre velke farmy.. Takisto ako Pelle populisticky krical nech to „kludne odkazeme bruselu“ (akoze ako a preco to ja mam odkazat bruselu? – toto je ironia)…

ni
ni
8. jún 2018 5:32

To vazne? Je to uz senilny dedko.
Ale aspon tam uz ako vlani neobtazovali ziadne dievca.
Cudujem sa poslancovi Ficovi, ze sa vobec este ukazuje na verejnosti.

realista
realista
8. jún 2018 6:32

p. Becik s kamarátom J. nebol pri tom keď sa presúvali prostriedky medzi I. a II. pilierom ? Na jeho mieste by som sa venoval už len najlepšej poľnohospodárskej akcii na Slovensku Dni poľa, gazdovstvu v Branove a neukazoval sa v politike….

A.Fischer
A.Fischer
8. jún 2018 19:44

Ja len takú perličku. Strávil som služobne minulý týždeň 3 dni na Hornej Nitre v okresnom meste. Dosť tam teraz po úradoch rezonuje ukončenie ťažby uhlia a zatváranie baní. Jedna je už uzavretá a ostatné budú uzavreté čoskoro. Niektorí baníci okolo 40-50 rokov vraj chceli začať farmárčiť, necítia sa už… Celý komentár »