Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Pasívne saldo agroobchodu Slovenska sa opäť výrazne prepadlo

Pasívne saldo agroobchodu Slovenska sa opäť výrazne prepadlo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dovozových agropotravinárskych výrobkov na Slovensku naďalej pribúda. Aktuálne čísla za celý minulý rok hovoria o ďalšom náraste potravín zo zahraničia, ktoré “valcujú” našu domácu produkciu. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

“Saldo zahraničného obchodu (ZO) s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v roku 2019 pasívne, v hodnote 1,813 miliardy eur. Naďalej tak platí, že Slovensko je krajinou, kde prevláda dovoz potravín na úkor vývozu slovenskej produkcie,” priblížila.

V porovnaní s rokom 2018 sa pasívne saldo v roku 2019 podľa nej zvýšilo o 11,2 %.

“Vlani dovoz dominoval pri všetkých sledovaných odvetviach. Pri rastlinných výrobkoch vlani v porovnaní s rokom 2018 vzrástol až o 36,1 %, pri živočíšnych výrobkoch o 14,8 %, pri tukoch a olejoch o 12,3 % a pri potravinách, nápojoch a tabaku o 5,6 %,” spresnila.

Doplnila, že Slovensko vlani agropotravinárske komodity aj vyvážalo, za rok 2019 v celkovej hodnote 2,915 miliardy eur, čo medziročne predstavuje zvýšenie o 2,1 %.

“V medziročnom porovnaní sme zvýšili vývoz rastlinných výrobkov o 1,6 % a vývoz potravín, nápojov a tabaku o 7,2 %. Medziročne sa znížil aj vývoz živočíšnych výrobkov o 2,2 % a vývoz tukov a olejov o 35,3 %,” dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments