Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Ovce na pasienkoch národného parku Muránska planina

Ovce na pasienkoch národného parku Muránska planina
insert_photoautorka

Agrofarma Dianiška, s.r.o. síce funguje od roku 1998, no málokde by ste našli také rodinné prepojenie s históriou, ako práve tu, pri prameni riečky Rimavy. Dvaja bratia, Miroslav a Peter Dianiškovci, zakladatelia spoločného podniku, mali vzťah k prírode a domácim zvieratám od detstva. Už ich starí rodičia sa zaoberali chovom hovädzieho dobytka a oviec v kopcoch nad Tisovcom, v lokalite Jaslište.

A hoci ich združstevňovanie po roku 1948 obralo o pôdu, lesy aj zvieratá, po roku 1989 ich vnuci nadobudli dedovizeň nazad a postupne prikúpili i nejaké hektáre navyše. A úspešne pokračujú v ich diele. Inak, ako umeleckým dielom sa nedá nazvať lahodný oštiepok – tradičný slovenský valašský výrobok zo 100% ovčieho syra. Svoju jedinečnú, jemne pikantnú a typickú dymovú chuť, získava údením na čerešňovom, hruškovom, či jabloňovom dreve, priamo na salaši. Hlavným produktom firmy je ručne vyrábaný syr, v medenom kotlíku zváraná žinčica, bryndza, korbáčiky, oštiepky a parenice – tieto s polovičným podielom kravského mlieka. Ak ovčieho syra zvýši, predávajú ho do neďalekej bryndziarne. Svoje produkty robia z čistého nepasterizovaného a nehomogenizovaného mlieka. Aj preto sú zaradené medzi probiotické funkčné potraviny. Konečný výrobok zostáva „živý“ a môže ďalej prirodzene zrieť na drevených „podišiaroch“, a preto je celý proces od výroby až po predaj dôsledne kontrolovaný. Predajňu „z dvora“ v Tisovci postavili pred štyrmi rokmi s pomocou eurofondov.

Práci na lúkach, pasienkoch a v lese sa už venuje aj zvyšok rodiny, manželka i deti Dianiškovcov. Popri štúdiu na poľnohospodárskych a lesníckych školách pomáhajú pri obsluhe strojov, alebo spracovávaní a predaji hotových výrobkov. Z ranného pôdoja zvážajú ovčí syr dolu do mesta a ten z popoludňajšieho dojenia spracujú a zaúdia priamo na salaši. Stádo oviec v počte 900 až 1000 kusov je rozdelené do troch menších. Na hlavnej farme Markovo sú mladé zvieratá, ktoré pripravujú na ďalší chov. Ďalšie je v Rovni, kde v roku 2013 s využitím eurofondov opravili pôvodnú družstevnú budovu ovčína a rozšírili ju o bytovú jednotku pre zamestnancov. Tých majú v lete štrnásť. Salaš stojí v Jaslišťoch, kde aj pasú a doja ďalšiu časť stáda. Ovce pripúšťajú po celý rok, prirodzene na pasienku s plemenným baranom. Okrem oviec chovajú aj hovädzí dobytok. Všetky zvieratá majú tie najlepšie ekologické podmienky, ale najmä krásne a čisté vysokohorské svahy, plné lúčnych bylín. Napokon v 5. stupni ochrany, v podhorskej oblasti národného parku Muránska planina, to ani inak nejde. Nedostatkom vody na napájanie, v tomto kraji s desiatkami prameňov, netrpia ani v suchom roku. Zvieratá sú vonku na paši od mája do začiatku decembra, podľa počasia. A na zimu hospodári starostlivo pripravia kvalitnú senáž, lucernu a ďatelinotrávne miešanky. Veď produkciu mlieka musia zabezpečiť celoročne. Priemerná ročná produkcia 34 kg syra na ovcu je najlepším vysvedčením. Výbornú úžitkovosť dosahujú krížením plemena Lacaune so Slovenskou valaškou.

Celkovo má Agrofarma Dianiška takmer osemsto hektárov, v dvoch katastroch – Tisovec a Rimavská Píla. Pozemky sú už od nadmorskej výšky 450 do 850 metrov. Ornej pôdy je len 16 hektárov. Pastieri v horách si už zvykli na útoky divých šeliem – vlkov a medveďov. Vlky sú horšie – napadnú a potrhajú viac oviec naraz, kým medveď si „slušne“ vezme a zožerie len jednu. Pasenie v týchto podmienkach by nebolo možné bez dobrých štvornohých strážcov stáda. Tých získali s pomocou projektu Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Psi sú miešancami Slovenského čuvača a Kaukazského ovčiaka a sú vychovaní tak, aby neboli agresívni na ľudí, ani na ovce. Čoraz ťažším je zápas o dobrých zamestnancov. Ľuďom sa už akosi nechce fyzicky robiť v neľahkých podmienkach. Ešte náročnejší je súboj s obchodníkmi, ktorí zneužívajú početné jarné kotenie jahniat, keď ponúkajú cenu 2,20 euro za kilo živej váhy a pri vianočných jahniatkach je to dokonca iba 1,80 euro za kilo. No v obchode si jahňacinu za 10 euro za kilo nikto nekúpi. O ovčiu vlnu nie je záujem, iba Poliaci ju vykupujú za 0,40 euro za kilo. No najťažší „boj“ je ten s kontrolórmi a úradníkmi zo všetkých možných inštitúcií.

Najväčšou výzvou pre Agrofarmu Dianiška je udržať poľnohospodársku činnosť v tejto oblasti, lebo bez zvierat by okolitá nádherná a divoká príroda stratila svoj ráz. No to nepôjde bez vzťahu ľudí k pôde a k hospodárskym zvieratám. Kedysi ho mali ľudia v krvi, žili v prírode, na svojej pôde a vysoké kopce neopúšťali ani počas tvrdej zimy. Teraz ľudí len tak nenaučíte láske k práci v podmienkach mimo civilizácie, musí ich to skrátka baviť.

Autor článku: Lada Debnárová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
beata
beata
25. august 2017 7:19

Pekne, pravdivo napísané…hlavne posledná veta 🙂