Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Oponice. Prvý na Slovensku testujú kropenie zvierat

Kravy ustajnené na farme v Oponiciach v areáli Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU,s.r.o. (VPP)využívajú v horúcich letných dňoch kropiace zariadenie. Systém nízkotlakového kropenia zvierat zatiaľ nebol na Slovensku v poľnohospodárskej prvovýrobe nainštalovaný, vysokoškolský podnik ho ako prvý testuje.

„Zariadenie by malo prispieť k znižovaniu tepelného stresu dojníc. Očakávame, že nám pomôže eliminovať prirodzený pokles mlieka, ktorý sa vždy v lete najmä v extrémne horúcich dňoch prejavuje,“ uviedol technicko-investičný námestník VPP Jozef Pružinský.

Zariadenie sa podľa jeho slov osvedčilo v južných krajinách, využívajú ho najmä v Taliansku či v Izraeli.

Kravám sa zariadenie mimoriadne zapáčilo, oveľa častejšie chodia ku kŕmnemu stolu, kde je zariadenie nainštalované. Systém kropenia funguje na princípe vyhodnotenia dvoch parametrov, dosiahnutia nastavenej minimálnej teploty a pohybu zvierat do zóny, kde je umiestnený snímač pohybu. Ak teplota vzduchu v kravíne dosiahne prednastavenú hodnotu, riadiaca jednotka vydáva povel na spustenie orosovania. Keď snímač pohybu zaregistruje pohyb zvieraťa v zóne, automaticky sa spustí kropenie tela zvieraťa cez kropiace trysky. V súčasnosti je teplota vzduchu na farme v Oponiciach nastavená na 24 stupňov Celzia, samotné kropenie trvá 10 sekúnd a interval medzi dvoma kropeniami je nastavený na 100 sekúnd.

„Interval sme museli takto nastaviť, pretože niektorým kravám sa rosenie tak zapáčilo, že by nepretržite zostávali v tomto priestore a znemožňovali ostatným prístup k ochladzovaniu. Takto zviera dostane ovlaženie, no ďalšie príde až po určitom čase, takže to tú kravu prestane baviť a priestor uvoľní ďalším,“ opisuje prvé skúsenosti Pružinský.

Celkové náklady na kúpu a inštaláciu zariadenia dosiahli 10.000 eur (300.000 Sk). Polovicu nákladov pokryl nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Výhodou zariadenia oproti bežne používaným systémom na ochladzovanie zvierat vodou je, že sa pri ňom nezvlhčuje celý priestor v maštali, ale voda cielene smeruje na telo zvieraťa.

„veľmi dôležité je hospodárenie s vodou, ktoré nám na konci zvyšuje objemy hnojovice, jej čerpanie a vyvážanie,“ uviedol Pružinský.

Aj z toho dôvodu pracovníci VPP podľa jeho slov zvažujú časovú dĺžku kropenia i interval medzi dvoma kropeniami. „Zatiaľ zariadenie testujeme a hľadáme možnosti jeho najideálnejšieho využívania.“

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
24. júl 2009 10:06

Asi niekto objavil Ameriku !!! To že sa uvedeným problémom konečne aktívne zaoberajú je chvályhodné, diskutabilná je však informácia dnes zverejnená SR v správach o 6:00, rovnako i Vaším Vaším portálom o prvenstve na Slovensku “Oponice – Prvý na Slovensku testujú kropenie zvierat“ ???. PS : Expert techniky prostredia v… Celý komentár »

Anonym
Anonym
24. júl 2009 19:45

Vážený pán Jaroslav, pokial mate ine informacie, napiste nam ich. Spravu rozsirime. Ta bola zakupena od TASR-u a robila ju redaktorka, ktoru velmi dobre poznam a ktorej spravy maju vzdy hlavu aj patu. Aj majster tesar sa ale utne a preto by sme Vam boli vdacni, keby ste nam napisali… Celý komentár »

Marian
Marian
27. jún 2010 20:11

Len tak okrajovo -a co tak hudba k dojeniu.vid. Slnko seno jahody.

Darina
Darina
1. máj 2012 12:37

Veľmi ma to zaujíma a rada by som sa prišla ku vám pozrieť.Veď čo si môže chovateľ viac priať ako spokojné kravičky a veľa mlieka.