Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Opeľovače trochu inak

Opeľovače trochu inak
insert_photoautorka

Zatiaľ čo väčšina včelárov sa zameriava najmä na včely medonosné a produkciu medu, nájdu sa aj takí, ktorí siahajú po menej bežných riešeniach. Zaujímavý chov rozbehol aj včelár Július Jahnátek z Komjatíc.

„Ako azda každý starnúci mladý človek, chcel som urobiť niečo prospešné pre spoločnosť. Preto som sa začal venovať chovu včiel, a prvý výber padol na včelu medonosnú. Ale ako mnohí včelári vedia, nie je to s ňou také jednoduché.  Päť rokov som sa snažil, ale nemal som úspech, úhyny sa opakovali, medu nebolo.  Tak som sa rozhodol siahnuť po niečom inom,” vysvetľuje včelár.

Inšpiroval sa skúsenosťami z internetových diskusií.

„Zistil som, že v zahraničí okrem klasického včelárenia funguje aj niečo iné. Je to o včelách, ale je to včela trochu inak”, dodal chovateľ.

Osmia rufa

Rozhodol sa pre chov včiel s názvom Osmia rufa.

„Objednal som si prvú testovaciu vzorku z Poľska, kde sa týmto včelám venuje viac pozornosti, a dnes môžem povedať, že včely medonosné odo mňa odišli a prišli len tieto osmie ako hlavné hobby, “ dodal Jahnátek.

Včely osmie patria medzi samotárske včely. Nežijú v úľoch a starostlivosť je aj podľa včelára z Komjatíc jednoduchšia.

„Majú množstvo výhod. Sú síce citlivé na pesticídy, rovnako ako včely medonosné, avšak výhodou je, že nezalietavajú ďaleko. Namiesto toho, aby sa vybrali do okolia na polia, kde je chémia, sa zdržujú len v okruhu asi 200 metrov a pokiaľ sa v ich okolí nachádzajú ovocné stromy, vždy uprednostnia práve tie pred inou pastvou. Rovnako sú intenzívnejšími opeľovačmi ako včely medonosné. Nevýhodou je len to, že neprodukujú med,” dodáva včelár.

Spolupráca v sadoch

Včely osmie prenášajú peľ na brušku a aj odborníci ich označujú za výborné opeľovače. V zahraničí sa využívajú najmä v ovocných sadoch. Takúto spoluprácu už rozbehol aj včelár z Komjatíc.

„Nadviazal som spoluprácu so sadom v Dunajskej Lužnej, kam sme do čerešňového sadu umiestnili asi 20 tisíc týchto osmií. Len pre porovnanie, na opelenie rovnakej plochy by bolo treba asi 120 až 150 tisíc včelích robotníc,” vysvetlil chovateľ.

Práve na spoluprácu s ovocinármi sa chce zamerať aj v budúcnosti. Včely osmie sú však podľa neho vhodné aj do záhrad či dokonca do škôl. Ide totiž o včely, ktoré bodajú len výnimočne, aj preto sa osmie z Komjatíc dostávajú na školské dvory ako príklad pre deti.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments