Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Odvod pre reťazce prešiel prvým čítaním

Odvod pre reťazce prešiel prvým čítaním
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Návrh zákona, ktorý má zaviesť špeciálny odvod pre obchodné reťazce, posunuli poslanci v parlamente do druhého čítania. Hoci viacerí mali výhrady, návrh napokon prešiel vďaka hlasom koaličných poslancov. Zahlasovalo zaň 76 zákonodarcov. Viacerí poslanci, vrátane poslancov za SNS, ktorá s návrhom prišla potvrdili, že v ďalšom legislatívnom procese navrhnú zmeny, resp. zákon zmäkčia.

O návrhu ešte minulý týždeň rokovali s poslancami aj obchodníci. Nevylučujú zvýšenie cien po jeho uvedení do praxe.

„To aktuálne znenie je pre nás neprijateľné. Niektoré obchody, ktoré sú lokálneho charakteru, budú musieť tiež zvažovať či zostanú, pretože pre ne bude ekonomický dosah veľmi neprijateľný,“ myslí si Martin Katriak zo Zväzu obchodu SR.

Ministerstvo návrh obhajuje a argumentuje vysokými obchodnými prirážkami. Z predaja mnohých potravín majú podľa rezortu najvyššie zisky práve obchodníci. Na to dlhodobo poukazujú aj prvovýrobcovia a potravinári. K návrhu zákona o odvode pre reťazce však majú vlažný postoj.

„Vzhľadom k tomu, že v poslednom období majú obchodné reťazce vysoké zisky na Slovensku, tak krajina sa bráni,“ myslí si Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

Podľa nej nie je možné, aby obchodníci náklady vzniknuté odvodom prenášali na prvovýrobu, keďže tá už teraz funguje na hranici ziskovosti a s cenami dole ísť nemôže. Dodala, že je nutné motivovať predajcov k vyššej ponuke produktov slovenských výrobcov na pultoch.

„Jednou cestou je aj to, aby odvody boli len pre výrobky, ktoré sú dovážané zo zahraničia, aby neboli postihnutí práve tí, ktorí predávajú viac výrobkov od slovenských výrobcov,“ dodala Patasiová.

Istých dosahov na výrobcov sa obáva Potravinárska komora, ale napríklad ja Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Práve pekári majú často viacero menších obchodov, neraz rozmiestnených vo viacerých okresoch. V takomto prípade by sa na nich odvod vzťahoval.

„My ako pekári, ako producenti potravinárskeho sortimentu, vítame akúkoľvek finančnú výpomoc sektoru, ale pozeráme sa na spätný odvod 2,5 percenta trošku s obavami, pretože by to mohlo postihnúť aj našich členov. Určite by to bol problém, lebo by to malo byť rátané z celkových tržieb alebo obratov, a nie je to viazané na nejakú mieru ziskovosti. A  pekárenský sektor je dlhodobo v červených číslach, a to by sa ešte prehĺbilo,“ uviedla šéfka pekárenského zväzu Tatiana Lopúchová.

Návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov čaká v druhom čítaní v parlamente zrejme búrlivá diskusia. S výťažkom z odvodu pritom už teraz ráta návrh štátneho rozpočtu. Ministerstvo pôdohospodárstva avizovalo, že peniaze vráti späť do sektora.

„My vidíme v tomto návrhu problém, ktorý spočíva v diskriminácii. Keď si zoberieme nejaké obchodné reťazce, ktoré by spadli pod tento zákon a osobitný odvod, tak v prípade, že prekročia hranicu predaja potravinového tovaru viac ako 10 percent, sú povinne odviesť osobitný odvod 2 a pol percenta z celkového obratu. To znamená aj z nepotravinového tovaru, a v takomto prípade tam vidím diskrimináciu, lebo tá daň nepokrýva celý obchod, ale pokrýva len špecificky vybrané subjekty,“ myslí si analytička Silvia Hallová.

Podľa nej by zákon zdaňoval zisky v obchodoch, v ktorých potraviny tvoria len časť celkového predaja, čo v sebe nesie prvky diskriminácie. Rozpor by ale podľa odborníčky mohol nastať aj s legislatívou o DPH, nakoľko európske právo zakazuje ukladať obdobnú daň, akou je daň z pridanej hodnoty.

Poslanci by o návrhu zákona mali opäť v pléne rokovať v novembri.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments