Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Odbytová a cenová kríza ohrozuje stabilitu slovenského vidieka

Odbytová a cenová kríza ohrozuje stabilitu slovenského vidieka
insert_photopolnoinfo.sk

Košice 28. októbra (TASR) – Vývoj na trhu s kľúčovými agrárnymi komoditami môže na Slovensku podľa zástupcov Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Košice vyústiť do “krachu” mnohých poľnohospodárskych podnikov, čo by malo negatívny dopad na stabilitu celého slovenského vidieka. Najvypuklejšia je pritom situácia v cenovej a odbytovej kríze na východnom Slovensku, konštatovali dnes na rokovaní členovia Predstavenstva RPPK, ktorá sa obracia o pomoc aj na vládu SR.

“Poľnohospodári Košického regiónu apelujú na vládu SR, aby sa neodkladne zaoberala riešením situácie na trhu s obilninami a kukuricou a urobila maximum pre zmiernenie dôsledkov negatívneho vývoja”, zdôraznil riaditeľ Úradu RPPK Ladislav Garay.

Poukázal okrem iného na paradox, keď pri prebytku obilnín, ceny potravín v obchodnej sieti stúpajú.

Východisko zo situácie, aj keď len čiastočné, vidí RPPK napríklad vo zvýšených objemoch intervenčného nákupu. Ako pripomenul riaditeľ RPPK Peter Hudák, 700.000 ton intervenčného nákupu kukurice pre celú EÚ, je veľmi málo.

“Vyššia podpora živočíšnej výroby by tak isto mohla zmierniť výkyvy na trhu v rastlinných komoditách. Ako riešenie by mohla byť aj ochrana európskeho trhu pred dovozmi. Podľa našich informácií sa doviezlo z Ukrajiny do EÚ 7,5 milióna ton pšenice”, povedal Hudák.

Ako spresnili zástupcovia RPPK, cena potravinárskej pšenice v 42. týždni poklesla v rámci Slovenska v porovnaní s vlaňajškom o vyše 35 %, kŕmnej pšenice o takmer 43 % a kŕmnej kukurice o vyše 60 %. Ešte väčší je cenový prepad na východnom Slovensku, kde je cena kŕmneho obilia teraz 2300 Sk (76,35 eura) až 2500 Sk (82,98 eura) a kukurice 2500 Sk (82,98 eura) za tonu.

“Tieto realizačné ceny sú na úrovni začiatku 90. rokov, pričom reálna tržná cena aj pred rokom 1990 bola 3000 Sk (99,58 eura) až 3500 Sk (116,18 eura) za tonu. Ani s realizačnými cenami jatočných ošípaných, hovädzieho dobytka či hydiny nie sme spokojní, nehovoriac o mlieku, ktorého nákupné ceny od začiatku roka sústavne klesajú”, dodal Garay.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments