Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Od dnes kvóta na vývoz obilnín z Ukrajiny

Na Ukrajine začínajú od dnes platiť obmedzenia na export obilnín a kukurice. Vláda sa týmito limitmi snaží zabrániť ich prudkému zdraženiu na domácom trhu, keďže tohtoročné sucho zničilo časť ukrajinskej úrody.

Podľa miestnych médií by celková kvóta na vývoz obilnín a kukurice, platná do 31. decembra 2010, mala predstavovať 2,7 milióna ton, z toho kukurice sa do konca roka môžu vyviezť 2 milióny ton, pšenice 500.000 ton a jačmeňa 200.000 ton.

Ukrajina je najväčší svetový exportér jačmeňa a šiesty najväčší vývozca pšenice. Krajinu, podobne ako susedné Rusko, toto leto zasiahla vlna horúčav a následné sucho, ktoré zdecimovalo úrodu obilnín. Odborníci odhadujú, že na Ukrajine sa tento rok urodilo zhruba 38 miliónov ton obilnín, čo je menej ako vlaňajších 46 miliónov ton. Pritom 26 miliónov ton obilnín sa spotrebuje každú sezónu na domácom trhu.

Spoločnosť UkrAgroConsult predpovedá, že kvóty pomôžu vláde v blízkej budúcnosti udržať ceny obilnín na domácom trhu pod kontrolou, ale vzhľadom na to, že má dostatočné zásoby obilnín, v druhej polovice sezóny, teda po 1. januári 2011, zrejme kvóty na export nezavedie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments