Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Obavy zo zániku skúšobnej stanice ministerstvo vyvracia

Obavy zo zániku skúšobnej stanice ministerstvo vyvracia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výstavba na Slovensku neustále znižuje výmeru ornej pôdy, ktorú môžu poľnohospodári obrábať. Ozývajú sa však obavy, že plány na výstavbu novej automobilky na východe Slovenska môžu mať však pre niektorých poľnohospodárov aj ďalší dosah.

„Na miestne, kde dnes stojí testovacia stanica Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Haniske pri Košiciach, totiž o niekoľko mesiacov vyrastie švédska automobilka. Štát musí prísť urýchlene s riešením, kam premiestni skúšobnú stanicu, ktorá je pre našich pestovateľov zemiakov mimoriadne dôležitá,“ upozorňuje Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR.

Podľa neho totiž práve testovacia stanica, dnes fungujúca na miestach, kde má vyrásť nový strategický park s automobilovou výrobou, má pre certifikačné a testovacie procesy pre pestovanie sadbových zemiakov dobré personálne a technické zabezpečenie. Až po odborných kontrolách, ktoré na stanici prebehnú, môžu dodávatelia uvádzať na trh zemiakové sadivo. Ak  stanica nebude fungovať, môže to mať podľa šéfa zemiakarského zväzu vplyv aj na rozvoj pestovania sadbových zemiakov na Slovensku.

„Aktuálne pestujeme sadbové zemiaky na výmere 322 hektárov. Je tu však priestor pestovať ich až na 800 hektároch pôdy, no k tomu potrebujeme aj funkčnú skúšobnú stanicu. Máme pocit, že slovenské poľnohospodárstvo sa opäť dostalo na okraj záujmu,“ upozornil Šumichrast.

Presťahovanie stanice

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka to odmieta. Úlohy, ktoré stanica na ploche budúcej automobilky vykonáva, nezaniknú.

„Poľnohospodári o skúšobnú stanicu neprídu,  pretože vláda SR v uznesení z 1.júla 2022  súhlasila s podmienkou ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby bola skúšobná stanica presťahovaná na náklady Ministerstva hospodárstva SR. Preto považujeme medializované obavy pána predsedu Šumichrasta za neopodstatnené,“ reagovalo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V spomínanom uznesení vláda skutočne súhlas odklepla.

„Spoločnosť so 100 – percentnou majetkovou účasťou štátu prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR zabezpečí pokrytie všetkých opodstatnených nákladov v súvislosti s presťahovaním Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v obci Valaliky,“ píše sa v Uznesení.

Materiál neuvádza ani náklady na presťahovanie, ani žiadny termín presunu.

Žiadajú skoré riešenie

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ podrobnosti o sťahovaní neuviedlo. Otázna zostáva aj lokalita, kam by sa skúšobná stanica mala presťahovať.

„Testovaciu stanicu môže štát premiestniť aj do inej lokality. Vieme však, v akom stave je aktuálne platná stavebná legislatíva a ako dlho môže celý proces premiestnenia stanice trvať. Žiadame štát, aby situáciu riešil už teraz a nie až keď bude pre našich pestovateľov a v konečnom dôsledku aj pre slovenského spotrebiteľa neskoro,“ zareagoval Jozef Šumichrast.

Haniska pri Košiciach je jednou z ďalších lokalít, v ktorých sa poľnohospodárska pôda mení na priestor pre výstavbu priemyselných hál. Štát pritom plánuje na Slovensku pripraviť pre priemyselné parky viacero lokalít. Nedávno napríklad vláda schválila vydanie osvedčenia o významnej investícii pre investičný projekt v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Na priľahlých poliach by mal vzniknúť areál s rozlohou asi 375 hektárov, na ďalších asi 100 hektároch má byť infraštruktúra. Ide o prípravu územia, ktorú však štát plánuje vykonať vo viacerých lokalitách pre prípad, že by o ne prejavili záujem investori.

„Na Slovensku máme približne 1,9 mil. hektárov pôdy, na ktorej naši poľnohospodári podnikajú. Každý rok však práve pre výstavbu domov, bytov či priemyselných parkov prichádzame o výmery v rámci celej krajiny. Problémom je, že často takýmto spôsobom prichádzame o vysoko produkčné oblasti. Ideálne by preto bolo, keby masívne výstavby prebiehali na plochách s nižšou bonitou pôdy, aby sme tieto úrodné oblasti mohli ďalej využívať na pestovanie plodín,“ uviedol na margo poklesu výmeru ornej pôdy Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
JANO
JANO
1. august 2022 20:34

Zaujímavé že práve tento problém tých všetkých ekoteroristov absolútne nezaujíma. A pritom tento problém by mal byť vyriešený ako prvý!!! Ale to by sme nemohli žiť na Slovensku. Takéto šialené bezohľadné výstavby na stovkách úrodnej pôdy v zahraničí nevidieť. Pritom u nás by kľudne mohla byť zároveň aj výstavba aj… Celý komentár »