Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Nový vietor v Sklabini

Nový vietor v Sklabini
insert_photo2 x autor

Pred takmer tridsiatimi rokmi sa v Sklabini priemernou ročnou dojivosťou neveľmi odlišovali od celoštátneho priemeru. Tritisícsedemsto litrov bolo to, čo sa od našich kráv očakávalo a čo zabezpečovalo dobrú ekonomiku družstva.

Dnešné gazdovanie na pôde je iné. Živočíšna výroba často pôsobí ako trest za nedostatok odvahy prepustiť desiatky pracovníkov a orientovať sa na trhové plodiny. Iný uhol pohľadu ale môže hovoriť, že jej rozvíjanie je otázkou preverenia organizačných, odborných a vlastne aj ľudských vlastností manažéra – poľnohospodára. Dnes na Poľnohospodárskom družstve „Slovenského národného povstania“ so sídlom v Sklabini dosahujú priemernú ročnú úžitkovosť deväťtisíc litrov mlieka od jednej kravky. Napriek tomu, že od slovenského priemeru významne odskočili, aj tu musia nestále hľadať cesty, ako chov udržať a modernizovať.

„Ceny agrárnych komodít môžeme ovplyvniť len veľmi málo. Preto pôsobíme najmä na náklady, ktoré sme razantne znížili,“ hovorí Ivica Lačná, predsedníčka sklabinského družstva.

Tá nastúpila do svojej funkcie len niečo pred vyše rokom. Za toto obdobie vzrástla úžitkovosť o celých 700 litrov.

„Za nárastom úžitkovosti je pripúšťanie kvalitným genetickým materiálom, vyvážená výživa, hodnotné objemové krmivo a v ostatnom období aj kukuričné výpalky z Maďarska. Nahradili sme nimi drahšie kŕmne zmesi. Výnosy z predaja produkcie sa snažíme ovplyvniť tým, že mlieko speňažujeme cez odbytové družstvo Sever,“ vymenúva predsedníčka družstva.

Predsedníčka družstva Ivica Lačná a mliekarenský odborník Karol Herian.

Časť produkcie realizujú sklabinskí hospodári cez mliečne automaty a k pravidelným odberateľom kravského mlieka sa zaradil aj výrobca syrov z Oravy. Turčianski družstevníci už pred rokmi pochopili, že možnosťou, ako prelomiť ľady a dokázať ovplyvňovať aj výnosovú časť svojich aktivít je hľadať možnosti, ako si významnejšie siahnuť na maržu. Výroba mäsových produktov pochádzala najskôr z vlastných ošípaných a po zrušení chovu v roku 2009 nakupujú polovičky určené na ďalšiu finalizáciu od domácich dodávateľov. Ako hovorí predsedníčka družstva, aj túto oblasť je potrebné neustále sledovať, aby sa jej existencia neminula účinku.

„Cash flow nám odhalil, že v minulosti sme zaznamenali mesiace, keď poľnohospodárska výroba doplácala na mäsovýrobu. Z tohto dôvodu sme od začiatku roka spracovanie po právnej a ekonomickej stránke osamostatnili, pričom jediným vlastníkom prevádzky zostalo naše družstvo. Výsledkom je, že mäsovýroba je zisková a pracovníci motivovaní k tomu, aby tento stav udržali,“ hovorí predsedníčka družstva.

Výrobky z prevádzky realizujú v dvoch maloobchodných predajniach, ku ktorým už čoskoro pribudne ďalšia, ktorú v súčasnosti rekonštruujú na spôsob moderných zahraničných mäsopredajní. Tu spotrebitelia nájdu aj produkty zo salašov. Viac ako tisícka oviec a o dve stovky menej bahníc sú základom toho, že spotrebiteľa túžiaceho po kvalitnom syre dokážu v neďalekom Martine uspokojiť.

Náročnejší zákazník, ktorého zaujíma príbeh výrobku a ako vhodnú pridanú hodnotu uvíta nádherné výhľady z úbočí Malej a Veľkej Fatry uprednostní predaj priamo na salaši. Po udržiavanej poľnej ceste sa zo Sklabine dostanete do oblastí, kde aj tí pohodlnejší môžu pohladkať ovečku – cez otvorené okno svojho auta. Na náprotivnom kopci sa pasie mäsové plemeno dobytka charolais, ktoré patrí k ďalším reprezentantom živočíšnej výroby turčianskych gazdov.

Z rastlinnej výroby je zaujímavý nastolený trend a záľuba predsedníčky družstva. Skúša odrody kukuríc, ktoré charakterizuje vysoká energetická a škrobová výťažnosť. Poľnohospodár sa podľa aktuálnej situácie počas roka rozhodne, či jej ďalšie spracovanie bude v podobe siláže, alebo zrna.

„Prvý raz som bola v Bavorsku, kde šľachtia tieto hybridné línie, pred deviatimi rokmi ešte ako študentka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Odvtedy som tam chodila pravidelne každé leto na brigádu,“ hovorí dnes už predsedníčka družstva, ktorá práve kontakty zo študentských čias oprášila do činnosti, ktorá môže byť výhodná pre napredovanie sklabinského družstva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 2 x autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments