Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Nové učebne pre štúdium techniky

Nové učebne pre štúdium techniky
insert_photoautor - Nová učebňa v Trnave.

Trnava sa vďaka automobilke stala, popri iných slovenských regiónoch, symbolom automobilového priemyslu. Vďaka tomu sa sústredila pozornosť vzdelávania a požiadaviek trhu práce na odbory súvisiace práve s týmto odvetvím. Popritom sa roky zabúdalo na výchovu mladých ľudí pre poľnohospodárstvo a agrotechniku.

V posledných rokoch sa to výraznejšie prejavuje aj na trhu práce, keď poľnohospodárske podniky na trnavskej tabuli márne hľadajú mladých ľudí pre zaujímavé profesie napríklad pre obsluhu poľnohospodárskych strojov. Teraz sa to azda zmení. Vďaka dlhoročnej spolupráci Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave s nemeckou rodinnou firmou vyrábajúcou moderné poľnohospodárske stroje, vznikla prvá takáto odborná učebňa agrotechniky na Slovensku. 

Od roku 1990 majú študenti školy možnosť absolvovať prax v Bavorsku. Najprv na farmách a neskôr v závode, kde sa desaťročia vo firme bavorskej rodiny Horsch vyrábajú špičkové stroje na spracovanie pôdy, sejbu a už aj postrekovače. Technika dnes pokročila natoľko, že žiak sa skôr zaoberá mechatronikou, navigačnými systémami, IT technikou a v traktore má najmodernejšie počítače na oveľa väčšej úrovni ako v osobnom aute. Nová učebňa vznikla vďaka dlhoročnej spolupráci a kontaktom tejto školy s bavorskými partnermi.

 „Je pre nás dôležité, aby sa mladí ľudia nestretávali v školách s desiatkami rokov starými strojmi. Aj preto sme privítali a podporili takýto projekt. Hlavnou úlohou je vrátiť mladých ľudí do poľnohospodárstva. V priebehu dvadsiatich rokov nám vypadla celá jedna generácia pracovníkov v agrotechnike. V tejto moderne zariadenej učebni je okrem makiet strojov a ich častí aj softvér na prezentáciu strojov, prezentačná tabuľa, projektor, alebo tablety v laviciach, ktoré vedia simulovať ovládacie prvky strojov. V súčasnej dobe monitor v traktore vyzerá ako takýto tablet,“ hovorí Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

Ako pripomenul riaditeľ školy Ľudovít Škrabák, učebňu budú využívať najmä študenti odborov farmárstvo, poľnohospodárske služby a poľnohospodársky manažment a azda v budúcnosti sa podarí vďaka dobrému menu školy zaviesť aj nový odbor agromechatronika, ktorý sa zatiaľ vyučuje na troch stredných odborných školách na Slovensku.

 „Naši študenti chodia do Bavorska na prax dvakrát do roka a okrem samotnej výroby majú možnosť vyskúšať si všetky stroje priamo na poli,“ hovorí Ľ. Škrabák.

Otvorenie učebne na SOŠ v Pruskom. 

Nová učebňa s vizualizáciou takejto techniky, maketami strojov a vysvetlením najmodernejších technológií vznikla aj vďaka nenápadnej spolupráci Güntera Prostináka. Dlhé roky žil na Slovensku a vďaka manželke, ktorá pôsobila ako šľachtiteľka v Bučanoch, sa spoznal aj s jej otcom Alexandrom Prostinákom. Ten bol riaditeľom tejto školy 28 rokov. Od polovice 50. až po koniec 70. rokov minulého storočia.

 „Po revolúcii sme s rodinou odišli do Nemecka. Napriek tomu som sa snažil zabezpečiť, aby žiaci zo školy v Trnave navštevovali súkromné farmy v Bavorsku. Dôvodom bolo, aby si vedeli predstaviť, čo znamená podnikať. Pred niekoľkými rokmi som sa spojil s rodinou Horschovcov a som veľmi rád, že som mohol sprostredkovať napríklad aj tento projekt dôležitej učebne,“ povedal Günter Prostinák.

Hovorí, že pokiaľ ide o situáciu v tomto odvetví, je to u nich podobné ako u nás. Keďže v Bavorsku je rovnako niekoľko automobiliek, mladí ľudia majú záujem pracovať najmä vo výrobe automobilov.

„A tak som sa ich neraz pýtal, prečo je pre nich menej zaujímavé študovať zameranie na poľnohospodársku techniku. V automobilke sedíte alebo stojíte pri páse a vykonávate tú istú prácu. Ale pri agrotechnickom povolaní je to celkom iné. Hovorím im: Sadnete si do traktora. Ste v prírode, máte rovnakú techniku, dokonca ešte aj modernejšiu ako v osobnom aute. Keď sa o mesiac pozriete na roľu, vidíte výsledky svojej práce,“ hovorí G. Prostinák a pripomína, že niektorých študentov presvedčí, iných nie.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú upísať chlebovému odvetviu už na strednej škole, by mali byť vytvorené adekvátne podmienky. Napríklad, aby mohli študovať poľnohospodársku techniku moderným spôsobom. K tomu prispejú aj nové učebne. Okrem Trnavy, pribudla jedna aj na Strednej odbornej škole  v Pruskom (okres Ilava). 

Autor článku: Martin Jurčo
Zdroj obrázku: autor - Nová učebňa v Trnave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments