Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Nezvyčajný chov – krevety máme už aj na Slovensku!

Nezvyčajný chov – krevety máme už aj na Slovensku!
insert_photoJuraj Huba - Chov kreviet prezentovali producenti z Považia aj na výstave Gastra v Nitre.

Jedna z hŕstky fariem na chov morských kreviet v Európe má svoje sídlo aj na Slovensku. Konkrétne v obci Drietoma v okrese Trenčín, kde chov morských kreviet pred pár rokmi rozbehol manželský pár z Ruska.

Krevety ako jahody

„Sú to asi tri roky. Stavba farmy a potrebných nádrží trvala asi pol roka. Aktuálne máme už krevety vo veľkosti, ktorá je vhodná na predaj. Do kila vojde 15 až 30 kusov kreviet,“ vysvetlil majiteľ farmy Serhiy Vilachev.

Ročne farma v Drietome vyprodukuje asi 4 tony morských kreviet.

„Naša kreveta nemusí za zákazníkom cestovať tisíce kilometrov. Z Drietomy ju má spotrebiteľ najčerstvejšiu, akú môže na Slovensku mať. A poznať to aj na jej chuti. Je to ako s jahodami – aj tu vidíte rozdiel v čerstvej a mrazenej. Platí to aj u kreviet. Hoci v obchodoch kúpite mrazenú krevetu aj za nižšiu cenu, keď odrátate vodu, z kila vám zostane možno 800 gramov. Pri čerstvej krevete takéto straty nie sú,“ dodal chovateľ.

Krevety v Drietome sú druhom tichooceánskej bielej krevety. Prvé mláďatá sa na Slovensko dostali z USA. Prvých 40 dní žijú v špeciálnych liahňach, odkiaľ putujú do vodných nádrží.

„Vo veľkej hale sú špeciálne nádrže. Ich hĺbka je asi meter a v každej je 25 až 30 ton vody. Všetko funguje v uzavretom cykle s prísnou biologickou ochranou. Do nádrže sa tak nič nedostane a aj my používame špeciálne obleky. Využívame tiež drobné mikróby, ktoré v nádržiach požierajú všetky nečistoty. Preto na chov nepotrebujeme chémiu ani antibiotiká. Krmivo dovážame z Francúzska a obsahuje len planktón a proteíny,“ vysvetlil Serhiy Vilachev.

Chovatelia morských kreviet sa prezentovali aj na výstave Gastra v Nitre. 

Voda z Drietomy, soľ z Nemecka

Voda v nádržiach pochádza priamo z Drietomy.

„Je to tvrdá voda, ale pre morské krevety je dobrá. Z Nemecka máme špeciálnu soľ pre tento typ živočíchov. Na začiatku sme do nej museli investovať, avšak je to jednorazová záležitosť, pretože soľ sa nevyparí, ale zostane vo vode, kým ju používate. Voda v uzavretom cykle vydrží roky,“ dodal chovateľ.

Chov kreviet je podľa samotných producentov aj ekologický. Neplytvá vodou, navyše sa dovozom kreviet nezvyšuje uhlíková stopa.

„Napríklad v Ázii morská farma na chov kreviet vydrží najviac 4 roky, potom ju musia premiestniť. Navyše, pri love kreviet sa spolu s jedným kilogramom kreviet vylovia ďalšie 4 kilogramy iných morských živočíchov, čo ohrozuje iné druhy,“ dodáva chovateľ z Drietomy.

Čerstvé morské krevety z Drietomy bežne v reťazcoch zatiaľ nevidieť. Podľa chovateľov totiž obchody uprednostňujú najmä mrazené krevety, s ktorými je menej roboty.

„My však chceme predávať čerstvú krevetu, nechceme robiť nič, čo by malo vplyv na jej čerstvosť a chuť. Myslím si, že zmýšľanie aj ľudí na Slovensku sa o pár rokov zmení, a budú vyhľadávať skôr čerstvé a zdravé produkty,“ dodal Serhiy Vilachev.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Juraj Huba - Chov kreviet prezentovali producenti z Považia aj na výstave Gastra v Nitre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments