Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Nemeckí roľníci požadujú kvôli suchu miliardu eur

Miliardu eur požadujú nemeckí poľnohospodári od vlády kvôli tohtoročným mimoriadnym suchám, ktoré zničili značnú časť ich úrody. V niektorých častiach krajiny očakáva Zväz nemeckých poľnohospodárov (DBV) pokles úrody oproti predchádzajúcim rokom o desiatky percent.

„Požadujeme finančnú pomoc vo výške jednej miliardy eur, aby sme mohli priamo podporiť prevádzky, ktorým klesol výnos o viac ako 30 percent pod priemer predchádzajúcich rokov,“ povedal šéf zväzu Joachim Rukwied médiám skupiny Funke Mediengruppe.

Za prípadnú pomoc poľnohospodárom sú zodpovedné hlavne jednotlivé spolkové krajiny. Celonemecká ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová (CDU) ale pripustila, že by sa tento rok na podpore mohla podieľať aj spolková vláda. V stredu chce o problematike rokovať s ostatnými členmi kabinetu, definitívne rozhodnutie má padnúť koncom augusta.

Sucha tento rok trápi predovšetkým krajiny bývalého východného Nemecka – Sasko, Sasko-Anhaltsko, Brandenbursko a Meklenbursko-Predpomoransko.

„Tieto regióny sú extrémne zasiahnuté,“ potvrdil ČTK už v júni podpredseda krajinského zväzu saských poľnohospodárov Wolfgang Vogel.

Ten očakával, že sa v niektorých oblastiach zníži výnos o 30 až 50 percent, a to najmä v prípade pšenice, jačmeňa či repky.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments