Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Nekonečný príbeh o zavedení podpory neuzavrela ani koaličná rada

Nekonečný príbeh o zavedení podpory neuzavrela ani koaličná rada

Včera zasadala koaličná rada a dvaja vládni partneri nesúhlasili s podobou redistributívnej platby, ako ju navrhol Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva. K zhode medzi ministrom a stranami SaS a Sme rodina tak nedošlo ani po koaličnej rade.

Dohodnú sa v štvrtok?

„Súhlasím s redistributívnou platbou aj pre poľnohospodárov hospodáriacich na menej ako 5 hektárov, ale je potrebné stanoviť podmienky a výšku podpory tak, aby to nespôsobilo deformácie a špekulácie s pôdou, čo tento sporný návrh môže vyvolávať,“ povedala Jarmila Halgašová, poslankyňa SaS pre poľnoinfo.sk.

Minister však pravdepodobne kompromisom naklonený nebol a mal trvať na návrhu, aby bola platba zavedená na prvých 28 hektárov bez minimálnej hranice a v rovnakej výške. Keďže na koaličnej rade nedošlo k zhode, ministerstvo má vládnym partnerom sprístupniť ďalšie návrhy.

„Nie sme proti zavedeniu redistributívnej platby. Ministerstvo má pripraviť alternatívny návrh pri financovaní prvých hektárov a ten majú zaslať koaličným partnerom do štvrtka. V piatok tak môžu odsúhlasený návrh zaslať do Bruselu,“ hovorí Jaroslav Karahuta, predseda agrovýboru NR SR (Sme rodina) pre poľnoinfo.sk.

Ten spomína aj to, že v žiadnom prípade nemajú záujem menších roľníkov ukrátiť o podpory.

„V priebehu tohto roka vytvoríme návrh, ako investične podporiť najmenších hospodárov tak, aby to prinieslo efekt im a najmä krajine, v podobe dostatku kvalitných a prístupných potravín. V budúcom roku chceme, aby bola vyhlásená investičná výzva zacielená na nich,“ hovorí Jaroslav Karahuta.

Štruktúra pestovateľov

Žiadateľov, ktorí hospodária na prvých piatich hektároch je presne 6 809. Uvádza analýza, ktorú nám agrorezort sprístupnil a podľa ktorej sa minister aj riadil pri presadzovaní redistributívnej platby bez minimálnej hranice. Celkovo žiadatelia, ktorí hospodária do 5 hektárov, obhospodarujú výmeru 18 179 hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Z uvedenej výmery podľa analýzy pestujú zeleninu na 440 hektároch pôdy, sady sa nachádzajú na výmere 254 hektárov, plantáže drobného ovocia na ploche 52,7 hektára a vinohrady na výmere 279 hektárov. Ak by sme zeleninu, ovocie a vinič spočítali, celkovo zaberajú plochy špeciálnych plodín 5,6 percenta z výmery na ktorej hospodária.

Špeciálne plodiny sú u najmenších hospodárov na výrazne väčšej výmere, ako u poľnohospodárov, ktorí hospodária na výmere nad 500 hektárov. Celkovo je, podľa dokumentu MPRV, žiadateľov v tejto skupine 989 a spolu hospodária na výmere takmer 1,3 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. Podiel zeleniny, sadov, plantáží drobného ovocia a vinohradov na ich celkovej výmere tvorí 1,06 percenta.

Gro dobytka vo väčších stádach

Rezortný dokument opomína produkciu živočíšnych komodít. Podľa údajov, ktoré nám poskytli Plemenárske služby SR ešte v lete minulého roka, sa na Slovensku chová 122,5 tisíc dojníc. Z toho 112 tisíc zvierat je umiestnených v chovoch, kde presahuje počet dojníc v stáde 50 kusov.

V stádach do 10 dojníc je umiestnených necelých 6 tisíc zvierat a celkový počet najmenších fariem s produkciou mlieka dosahuje 2 500.

SPPK čaká

K redistributívnej platbe sa dnes opäť vyjadrila aj Slovenská poľnohospodárska potravinárska komora.

„Znova musíme zdôrazniť, že redistributívna platba nie je najväčším problémom odvetvia. Okrem nej je aj množstvo iných zásadných vecí (spôsob schvaľovania Strategického plánu, Plán obnovy EÚ, chýbajúca covidová podpora pre podniky…), na ktoré upozorňujeme Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ešte raz zdôrazňujeme, že nie sme proti zavedeniu redistributívnej platby. Vadí nám ale spôsob, časový stres a forma jej prijímania,“ uvádza v písomnom stanovisku SPPK.

Komora ďalej informuje, že dnes a uskutočnilo aj mimoriadne rokovanie jej predstavenstva.

Vzhľadom na rýchly vývoj situácie a zapojenie sa celej koalície do diskusie ohľadne stavu v rezorte sa Predstavenstvo SPPK rozhodlo počkať s oznámením termínu a formy protestu v teréne. Potrebujeme totiž poznať oficiálne nariadenie vlády SR k výslednej podobe redistributívnej platby, ktoré by mala v najbližších dňoch schvaľovať vláda a ktoré naznačí aj ďalší vývoj situácie v rezorte,“ uvádza SPPK v reakcii na včerajšiu koaličnú radu.

Redistributívna platba má podporiť prvé hektáre poľnohospodárskeho podniku. O tom, či ju členský štát Európskej únie v roku 2021 zavedie, má upovedomiť Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EK v Bruseli do 19. februára 2021.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

12 komentárov

 1. Nohavica
  16. februára 2021

  …”v priebehu tohto roka vytvoríme návrh, ako investične podporiť najmenších hospodárov”… to máte z toho, že sa v r.2020 chodilo po výletoch, zariaďovali sa kancelárie, do funkcií sa umiestňovali kamaráti (ktorí tam nakoniec ani nezostali)…a na robotu nezostal čas….aj ministrov deň má len 24 hodín…všetko zle…

  Odpovedať
  1. GJ
   17. februára 2021

   Pána Jaroslava Aleažpotom Karahutu netreba brať celkom vážne. Vážne treba brať skôr iniciatívu jeho slečny asistentky v boji za ochranu zvierat.

  2. Nohavica
   17. februára 2021

   …ja už ani neviem koho môžem brať vážne ?…

 2. Palo
  16. februára 2021

  Skúsme sa pozrieť na uvedenú analýzu z tohoto pohľadu:
  Počet fariem pestovateľov na prvých 5 ha je 6 809 ks fariem. Výmera celková 18 179 ha, Priemer na jednu farmu 2.67 ha.
  Zelenina ovocie vinohrady spolu 1 025.7 ha. po prepočte cez priemernú farmu t. j. 384 ks fariem
  Počet fariem s produkciou mlieka u malých (s počtom zvierat na farme do 10 ks) 2 500 ks fariem.
  Otázka: 6 809 ks fariem do 5 ha – 384 ks fariem ktorí pestujú špeciálne plodiny – 2 500 ks fariem čo produkuje mlieko = 3 925 ks fariem.
  Čo robí tých 3 925 ks fariem? Akú pracnosť si vyžaduje ich produkcia?

  Odpovedať
  1. TT
   16. februára 2021

   Re: ,,Palo,,
   3925 fariem? Skôr farmárov, ktorí si 1 x do roka pri TTP a 3 x do roka pri OP spomenú, že sú ,,farmári,, 😃

  2. jozef R.
   17. februára 2021

   A už to máme ! Za výkonnosť slovenského poľnohospodárstva môžu 2,7 ha “farmy” ľudí, ktorí ráno o 5:00 vstávajú aby boli o 6:00 pri výrobnom páse no a potom po šichte na tú “farmu”. S týmto treba niečo robiť ! Žiadna podpora špekulantom jedným a najlepšie nejakým zákonom im tie 2-3 hektáre vziať do našich v pote tváre vybudovaných kolchozov. A repku im za domy ! Jedine takto sa môže slovenské poľnohospodárstvo odpútať od dna na ktoré ho títo špekulanti- trochári dostali. Keď tu ide skúmať pracnosť 2,7 ha farmy niekto so 600 ha obilnín, 300 ha repky a 100 ha ciroku s podporou na zamestnanca 85 000 € (priemer EÚ 40 000), je to na veľmi trpký smiech. Takže 1 človek na 2,7 ha farmu, ale veľký kolchoz 2,5 zamestnanca na 100 ha. A ten za výrobným pásom prispieva svojimi daňami aj na dotácie pre veľkokolchozy. Alebo sa mýlim ? A čo za to dostane ? Čo keď mu nechutí čínska mrkva, holandské zemiaky, poľská kapusta alebo rajčiny z Maroka alebo Španielska ? Platí, platí a nakoniec si musí dopestovať sám.

 3. Mladý roľník
  17. februára 2021

  Veľkí kričia ze maly farmar je len mulčovač… Ale pravda je taka ze najväčší mulčovači sú práve veľké farmy ktore nemaju problém mulcovat cele katastre… Ved preco nie, hektárov maju vyse hlavy takze ak aj maju nejaku zivocisnu vyrobu tak to pokryju hravo a z xy hektárov zoberu len čistý cash na vianoce. A ked si maly chce vybrat svojich 5ha povedze s dobrym umyslom ze chce chovat zopar ks dobytka tak kriciaaaaa, vyhrazaju sa strajkami a neviem co…. Mali by sa vsetky dotacie naviazat na produkciu a hospodárske vysledky. Ako pre malych tak aj pre velkych… Nie len drzat stovky ha ktore v podstate nepotrebujem ale je predsa dotacia tak preco nie a nevadi ze na nich nevyprodukujem ani balik sena, nevypasiem jednu kravu…..velke podniky zhltnu 90% dotacii a produkuju 37% sebestačnosť…. Niekde sa stala chyba páni.

  Odpovedať
  1. micurin
   17. februára 2021

   pre “mladý roľník ” asi tak, ako som aj ja spomenul už v niektorom príspevku .Kto nedokáže využiť celú svoju výmeru mal by ju prenechať tomu ,kto ju využiť vie . Dotovať mulčovanie-neprodukciu a zároveň toľko rečí o sebestačnosti a podpore produkcie je čistá schizofrénia

 4. Mladý roľník
  17. februára 2021

  Pre “micurin” .. Ano aj ja som toho nazoru ze pokial to nevyuziva mal by to nechat niekomu kto na tom produkovat chce a vie… V opacnom pripade taky subjekt nema najmenšie pravo sa ohanat nejakou sebestacnostou… Bohuzial pravne prostredie u nas nieco take neriesi a veselo sa dotuje… A este najvacsi mulcovaci budu kricat ze maly si bude mulcovat svojich 5ha…dufam a verim ze p. minister sa cim skor pozrie aj na podu v sprave SPF a urobi tam poriadok… Pretoze tam je diskriminacia najtazsieho kalibru… Preco by mala jedna farma mat vsetku podu z katastra ktoru ma SPF? Spravodlivo rozdelit medzi všetkých polnohospodarov ktori v danom katastri bud sidlia alebo hospodaria.. A surovo najom podmienit produkciou… A to by sme si uz kazdy nepoctiveho suseda postrazili. Nemám nic ani proti velkym podnikom. Ved nech sú. No nech aj oni respektuju ze su aj male farmy a maju pravo na existenciu. Ja mam napriklad zaťaženie takmer 2vdj na ha, dojčiace kravy a k tomu vykrm bykov, plus robim aj zeleninu tento rok na minimalne 2,5ha a stale nie som spokojny so svojou efektivitou…no a niekto nema problem mulcovat desiatky ba mozno stovky ha ttp (poznam z okolia) a este sa ozyvat ako mali poľnohospodári dostanu na vianoce darcek v podobe dotacii… Nuz viac nez polovicu mojich dotacii zoberie leasing na linku na zber krmovin a zvysok nafta. Hnojiva, osiva, chemia, sadba….to uz je mimo dotacii… Tak tolko k mojmu vianocnemu darceku…

  Odpovedať
 5. starý gazda
  18. februára 2021

  mlady rolnik tu minister umelo vyvolava konflikt medzi velkymi a malymi ty čo produkuju su na jednej lodi no minister nerieši zneuživatelov systemu teda tych čo neprodukuju velkym mulčovatelom nechal podu SPF aj napriek upozorneniuEU a štedre dotacie im kratil minimalne cez stropovanie vobec čo mohol odporučala to aj EU no a dovršil to redistributivnou pladbov kde dal možnost využivania penazi ktore zoberie nie velkym mulčovatelom ako navrhla EU ale všetkym velkym aj malym čo vyrabaju a umožni vznik a štedru podporu malym mulčovatelom ktori podu zoberu nielen velkym ale aj malym a vznikne chaos a križovanie ktoremu nebude konca zakial sa legislativa redistributyvnej neopravy pre vyrobcov ni pre zneuživatelov systemu

  Odpovedať
 6. micurin
  18. februára 2021

  Zaujímavé !!!!! ako tak čítam príspevky menších ,či väčších …
  či sú to zástanci alebo protivníci p Mičovského , všetci sú za podporu produkcie , nikto nezastáva neprodukciu a aj tá predsa len bude podporovaná aj naďalej !

  Odpovedať
 7. leto
  18. februára 2021

  Maš pravdu mladý roľník pan minister by mal niečo urobiť s podôu od SPF nakoľko sa ku nej nevedia dostať malý SHR,lebo velký čo ju majú,len chovajú dojčacie kravy, ale žiadna produkcia ani výkrm a ešte ani mulčovať sa im nechce. Aj ja by som chcel do podnájmu.takú lacnú podu. Ešte niečo ku tomu najhoršie je že SPF vôbec nekontroluje ako sa hospodári na jeho pôde,pritom za zlé , alebo žiadne hospodárenie môze odstúpiť od nájomnej zmluvy

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.