Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Nekalé praktiky v zákone sa zmenia

Nekalé praktiky v zákone sa zmenia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zákon, ktorý v minulosti ministerstvo pôdohospodárstva označovalo za vzorový pre celú Európu, sa štát chystá zmeniť. Návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami už schválila aj vláda.

„Dôvodom na zmenu zákona je zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/633 zo 17. apríla 2019 o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci. Podľa čl. 13 tejto smernice sú všetky členské štáty EÚ povinné transponovať uvedenú smernicu do 1. mája 2021, pričom prijaté zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia sa musia začať uplatňovať najneskôr od 1. novembra 2021,“ uviedol Matej Michalec z tlačového odboru ministerstva pôdohospodárstva.

Spor o nákladoch

Ak novela zákona v súčasnej podobe prejde celým legislatívnym procesom, za nekalú obchodnú praktiku sa už nebude považovať nákup a predaj tovarov pod ekonomicky oprávnené náklady.

„Vzhľadom na to, že pekár je existenčne závislý od subjektu, ktorý má vlastný pult, lebo len tam vie realizovať predaj svojich výrobkov, musí pristúpiť na hru obchodného reťazca – ak chceš dodávať, bude to za tieto a tieto peniaze, ináč tovar od teba nezoberiem. To znamená, že pri tlaku na cenu sa stáva, že pekár buď dodáva so stratou, alebo nedodáva vôbec,“ vyjadril sa Milan Lapšanský zo Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Novela zákona podľa neho Slovensko vracia 20 rokov dozadu a povolí praktiky, ktoré roky v minulosti producenti potravín trpeli a dostávali sa pre ne do strát.

„Zákon v súčasnom znení aspoň trochu vyvažuje postavenie potravinárov vo vzťahu najmä k zahraničným obchodným reťazcom a touto novelou opäť budú slovenskí potravinári oproti nim ťahať za kratší koniec,“ vyjadril sa Emil Macho zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Ministerstvo tvrdí, že zákon v tomto bode zmeniť musí

„Ako dôvod vypustenia neprimeranej podmienky uvádzame, že jej existenciu napadla Európska komisia vo formálnom oznámení zaslanom SR, ako aj Protimonopolný úrad a Ministerstvo hospodárstva SR. Z toho dôvodu sme vypustením tejto pripomienky vyhoveli zásadným pripomienkam a rozporom, ako aj možným sankciám zo strany EK v prípade podania žaloby na SR,“ uviedol Michalec z MPRV SR.

Podnet na Eurokomisiu už po schválení zákona v roku 2019 podali obchodné reťazce. Namietali proti viacerým ustanoveniam – vrátane zákazu nákupu pod ekonomicky oprávnené náklady.

„My ako subjekty podnikajúce na otvorenom európskom trhu máme zo zákona zakázané vedieť ich ekonomicky oprávnené náklady. Čiže toto ustanovenie bolo v praxi pre nás aj nevykonateľné,“ dodal Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Viac výhrad

Výhrad, na ktoré producenti potravín v súvislosti s novelou poukazujú, je viac.

„Prekáža nám aj to, že tovar, ktorý obchodníci nakúpia v akcii, sa bude môcť predávať na pultoch aj mimo akcie. Opäť budú špekulovať, že nakúpia si za akciovú cenu od potravinárov väčšie množstvo, ktoré potom predajú aj drahšie mimo akcie, a toto je podľa nás nefér,“ vyjadril sa Emil Macho.

Zmeny by mali nastať aj pri predaji tovaru pod ekonomicky oprávnene náklady. To, čo je aktuálne zakázané, by sa malo povoliť.

„Navrhovanou úpravou bude môcť reťazec predávať potraviny pod nákupnú cenu. Čiže nakúpi napríklad za jedno euro, zadotuje daný dovar v rámci konkurenčného boja a bude ho predávať za 50 centov. Tam je otázka aj na ministerstvo financií, či mu nevadí, že mu takto bude odchádzať DPH,“ upozornil Milan Lapšanský.

Producenti potravín sa pre zmenu zákona obávajú zväčšenia tlaku obchodníkov a nevylučujú, že sa na pulty dostane opäť viac zahraničných potravín.

„Chápeme, že z právneho hľadiska sa tento zákon novelizovať musí, ale podľa nášho právneho výkladu tie ustanovenia, ktoré z neho vypadávajú, ministerstvo vyhadzovať nemuselo,“ dodal Macho.

Obchodníci chcú viac

Nedostatky vidia v novele aj obchodníci – avšak z iného uhla. Podľa nich sú aktuálne presadzované zmeny len kozmetické.

„Z nášho pohľadu je potrebná oveľa väčšia zmena, ako sa teraz navrhuje. Tieto úpravy nereflektujú potreby praxe ani nemenia všetky protiústavné ustanovenia. My sme zákon napadli ešte v roku 2019, eurokomisia nám dala za pravdu v piatich bodoch zo siedmych, avšak v ďalších dvoch bodoch stále prebieha vyšetrovanie. Súčasná vláda sa však vysporiadala len s niektorými bodmi. Ak novela prejde, uzavrú sa tri z piatich bodov, ktoré eurokomisia napadla, ale stále zostanú dva nedoriešené. Rovnako táto novela nevyrieši protiprávny stav a nevykonateľnú časť zákona, pretože ako obchod s potravinami sme jediné odvetvie, ktoré musí platiť za tovar aj bez riadne doručenej faktúry,“ vysvetlil Krajčovič zo Samo.

Zákon zatiaľ schválila vláda. Ak prejde aj parlamentom, potravinári sa chcú obrátiť na prezidentku, aby novelu nepodpísala.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments