Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Najväčšia agrovýstava na svete hľadá odpovede čo nastane po dobe glyfosátovej

Najväčšia agrovýstava na svete hľadá odpovede čo nastane po dobe glyfosátovej
insert_photoautor

Moderné poľnohospodárstvo je také, ktoré dokáže udržať vlahu v pôde, minimalizovať používanie chemických prípravkov a zmierniť dôsledky klimatickej krízy. Takýto odkaz vysiela k viac ako 400-tisícom predpokladaných návštevníkov najkomplexnejšia prehliadka poľnohospodárskej techniky na svete, ktorá sa práve koná v nemeckom Hannoveri.

Trendy u svetových výrobcov techniky sú jasné. Obavy z legislatívneho obmedzovania chemických prípravkov spôsobili, že viacerí sa orientujú na takzvané hybridné poľnohospodárstvo. Ide o hospodárenie, keď z konvenčného a ekologického poľnohospodárstva vyberieme tie najlepšie riešenia. Úlohou výrobcov techniky je pretaviť ich do ponúkaných technológií.

Zaujať chce každý

„Od prvotnej myšlienky, až po zadanie stroja do výroby často uplynie aj viac ako päť rokov. Výrobca techniky preto musí byť najmä vizionár, ktorý vie odhadnúť vývoj legislatívy, vrtochy počasia, ale napríklad aj nálady poľnohospodárov,“ hovorí v stánku Lemken na výstave Agritechnika Róbert Pecko, zástupca rovnomennej značky na Slovensku.

Takých vystavovateľov ako je firma Lemken je v Hannoveri zastúpených takmer dvetisícosemsto. Expozície niektorých spoločností demonštrujú ich široký výrobný program a tak sa rozprestierajú aj na tisíckach metrov štvorcových. Iné to skúšajú len s jedným strojom a nenápadným stolíkom na ploche menšej ako desať štvorcových metrov. Chcú zaujať, využiť potenciál veľtrhu a rozbehnúť svoju výrobu naplno. Kto nevystavuje v Hannoveri, akoby nebol.

„Česká republika sa pravidelne zúčastňuje výstavy Agritechnika a aj na aktuálnom ročníku sa prezentuje dvadsaťšesť spoločností. Nie všetky sú priamo zamerané na poľnohospodársku techniku, ale väčšina z nich áno,“ hovorí Dušan Benža, riaditeľ Asociácie poľnohospodárskej a lesníckej techniky v Českej republike.

Na výstave chýbal po rokoch účasti tradičný výrobca traktorov Zetor, ktorý vlastní slovenská skupina HTC. Zástupcovia brnianskeho výrobcu už pred niekoľkými mesiacmi ohlásili svoju neúčasť na veľtrhu z dôvodu orientácie na iné formy marketingu. Z vystavovateľov, ktorí realizujú svoju výrobu na Slovensku sa prezentovali tri spoločnosti. Všetky sa zameriavajú na dodávky komponentov pre poľnohospodárske stroje.

Slovenskí poľnohospodári na Agritechnike

Samotná výroba poľnohospodárskej techniky nespadá pod ministerstvo pôdohospodárstva, ale pod rezort hospodárstva. Agrorezort napriek tomu zrealizoval na návštevu výstavy podnikateľskú misiu na ktorú oslovil najmä užívateľov technológií.

„Rozcestovali sme spracovateľov a výrobcov potravín, ktorí sa po rokoch nezáujmu zo strany ministerstva až za nášho vedenia rezortu konečne prezentujú na výstavách, ktoré im postupne prinášajú ekonomický úspech. Teraz sme sa rozhodli osloviť s ponukou zahraničnej misie na Agritechniku našich prvovýrobcov,“ hovorí poľnohospodárom ešte v lietadle do nemeckého Hannoveru Gabriela Matečná, rezortná ministerka.

Agrorezort organizoval cestu na výstavu Agritechnika s predstaviteľmi slovenského agrárneho sektora vôbec prvý raz.

„Misie sa zúčastnili zástupcovia poľnohospodárov pôsobiacich v rastlinnej výrobe zo Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, Ovocinárskej únie Slovenska, Zväzu vinohradníkov a vinárov, Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska a Združenia pestovateľov obilnín,“ vymenúva Vladimír Machalík, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva.

Keďže poľnohospodári prišli na výstavisko v pondelok (11. novembra) tesne po otvorení areálu a odchádzali len niekoľko minút pred jeho zatvorením, mohli si na ploche 200-tisíc metrov štvorcových pozrieť napríklad aj to, ako sa výrobcovia techniky začali pripravovať na plošný zákaz používania glyfosátov.

Mechanická ochrana?

Ešte v marci tohto roka americký federálny súd rozhodol, že herbicíd Roundup, najznámejší glyfosát, spôsobuje rakovinu. V Európskej únii je nateraz glyfosát povolený. Rozhodli o tom ešte koncom roka 2017 bruselské inštitúcie, keď predĺžili licenciu na používanie glyfosátu až do roku 2022. Otázka je, ako zareagujú zodpovedné úrady pred uplynutím licencie. Isté je, že aj vďaka verejnej mienke sa mračná nad používaním glyfosátu v poľnohospodárstve zaťahujú.

Ak dôjde k plošnému zákazu populárneho herbicídu bude to znamenať obrovský tlak na spustenie mechanickej ochrany poľnohospodárskej pôdy. Vníma to tak aj Jozef Pápay, podpredseda Poľnohospodárskeho družstva Močenok, ktorého sme na výstave Agritechnika stretli náhodou, keďže na podujatie pricestoval spolu s ďalšími zákazníkmi spoločnosti Agrall.

„Pri mechanickej ochrane je v prvom rade otázka na výrobcov techniky, aby sa s touto požiadavkou vedeli vyrovnať. Aby nám ponúkli výkonné a presné stroje. Je veľmi dôležité, aby technológie dokázali dodržať krátke agrotechnické termíny, kedy sa dá operácia ničenia buriny vykonať. Podľa môjho odhadu bude mechanická ochrana asi 5-krát pomalšia, ako chemická ochrana,“ hovorí Jozef Pápay.

Pohľad do dielne výrobcov

Spoločnosť poľnohospodárskeho vizionára Michaela Horscha prišla už na tohtoročnú Agritechniku s viacerými novinkami určenými na mechanickú ochranu pred burinami.

Jednu volajú aj tamojší zamestnanci – mechanický herbicíd. O novinke sa rozrozprával Oto Bize, ktorý je predĺženou rukou nemeckého výrobcu na Slovensku.

„Novinka s názvom Finer SL je radličkový kyprič na veľmi plytkú prípravu pôdy. Je priamo určený na predsejbové mechanické ničenie burín,“ informuje Oto Bize.

Ďalšou novinkou je aj zariadenie Transformer, čo je plečka, ktorá dokáže automaticky nastavovať medziriadkovú vzdialenosť podľa potreby plodín. Plečka ponúka možnosť vypínania niektorých sekcií, čo je vhodné na úvraťový manažment.

Podobným smerom ide aj jeden z najstarších svetových výrobcov techniky Lemken. Dokonca aj táto spoločnosť nazýva ich novinku podobne, ako červená konkurencia. Lemken hovorí o náhrade chemickej podmietky.

„Dokáže ju vykonať naša novinka Koralin, ktorú môžu vidieť návštevníci Agritechniky ako prví. Ide o ultra plytké spracovanie pôdy do hĺbky dva až desať centimetrov, ale zmysel má používať hĺbku spracovania maximálne do štyroch centimetrov,“ informuje Róbert Pecko z Lemkenu.

Vidieť to, čo nás posúva dopredu

Vybrať z noviniek na veľtrhu, kde bola udelená jedna zlatá a tridsaťdeväť strieborných medailí za inovácie je zložité.

„Poľnohospodárom som odporúčala, aby navštevovali tie spoločnosti, ktoré sa ich podnikania priamo dotýkajú. Mňa napríklad zaujímalo presné poľnohospodárstvo, ale veľmi ma potešilo aj stretnutie s Michaelom Horschom. Technológiu danej značky poznám ešte zo začiatku deväťdesiatych rokov, keď som sa podieľa na projektoch pre poľnohospodárov. Prvú Agritechniku  som absolvovala už v roku 1997,“ spomína Gabriela Matečná.

Aktuálny ročník výstavy Agritechnika potrvá v nemeckom Hannoveri do 16. novembra 2019.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments