Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Nahliadnite do interaktívneho úľa

Nahliadnite do interaktívneho úľa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Moderná technika prináša možnosti, ktoré sme v minulosti nemali. Patrí k nim aj možnosť nahliadnuť priamo do včelieho úľa, a to z pohodlia domova. Možné to je vďaka projektu interaktívnych úľov, ktorý spustila Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

„Na stránke bee.uniag.sk môže aj verejnosť vidieť priamo do včelieho úľa. Máme tam vnútornú kameru a ľudia vidia priamo život včiel bez toho, že by museli fyzicky do úľa nazrieť. Zároveň sa na stránke dozvedia, ako sa včelám na jednotlivých stanovištiach darí, či váha úľa pribúda alebo odbúda. To sa stáva najmä na jeseň, keď aj my ako včelári takto na diaľku vidíme, že tie včielky treba aj prikrmovať,“ uviedol včelár Marek Urban, ktorý sa o úle stará priamo, ale aj na diaľku.

SPU má zatiaľ tri interaktívne úle. Jeden je na hlavnej budove univerzity v centre mesta, druhý je na okraji mesta, blízko vidieka. Tretí úľ je na budove Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI), ktorá sa nachádza síce blízko centra, ale zároveň aj v blízkosti parku. Navyše ju obkolesuje interaktívna záhrada vysadená aj s cieľom ponúknuť včelám medonosné rastliny na pastvu.

Včelám v mestskom prostredí sa darí lepšie

„Záhradu sme dokončili ešte v roku 2018 a ako postupne nakvitala, uvedomili sme si, že by bolo škoda ju nevyužiť aj plnohodnotne pre včely. Záhrada je navrhnutá tak, aby sme pre ne zabezpečili dostatok pastvy počas celej sezóny. Je tu mnoho cibuľových aj hľuznatých rastlín, jarné, letné aj jesenné trvalky. Včely tak majú neustále dostatok kvitnúcich rastlín a nemusia lietať ďaleko. Navyše tu máme v okolí aj množstvo kvitnúcich stromov, napríklad lipy alebo čremchu, ktorá takisto poskytuje dostatok peľu pre včely,“ dodala Dagmar Hillová z FZKI.

Včely sú aj súčasťou výskumu. Ten sa zameriava na pozorovanie života včiel v úľoch a podmienok, ktoré si vytvárajú. Jedným zo zistení je napríklad aj to, že bez ohľadu na zmeny počasia a vlhkosti vonku sa podmienky v úli výraznejšie nemenia, včely si ich dokážu udržať. Teplotu či vlhkosť môžu pozorovať aj návštevníci internetovej stránky.

Prvú znášku medu už majú včely tento rok za sebou. Išlo o med z ovocných stromov. Nasledovať by mal lipový med, keďže líp je v Nitre a jej okolí pomerne dosť a aktuálne kvitne.

„Z doterajšieho pozorovania môžem povedať, že včelám, ktoré skúmame a ktoré sú v mestskom prostredí sa darí dokonca lepšie, ako tým na okraji mesta, na vidieku. Je to aj preto, že v meste neustále niečo kvitne a majú znášku celú sezónu. Naproti tomu včely na vidieku sú odkázané vyslovene na monokultúry, na repku či slnečnicu a následne to pre ne končí,“ dodáva včelár Marek Urban.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments