Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Na prvom mieste sú ľudia

Poľnohospodárske družstvo Gama Pavlovce nad Uhom (PD Gama) v okrese Michalovce hospodári na 1 986 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Výrobné zameranie družstva je orientované na pestovanie pšenice, jačmeňa, kukurice, repky, slnečnice, ako aj na chov dojníc a predaj mliečnych teliat.

Rok 2009 bol pre manažment PD Gama skúškou vytrvalosti, či obstojí v silnej konkurencii nekompromisného trhového prostredia v rámci Európskej únie. Napriek problémom, ktoré vlani postihli všetky odvetvia národného hospodárstva, družstvo z Pavloviec nad Uhom v tomto prostredí obstálo.

Najväčší problém – ceny
„Aj vlani sa nám potvrdilo, že riziko podnikania máme pomerne dobre rozložené. Napriek nepriaznivému vývoju počasia počas uplynulého roka sme v rastlinnej výrobe dosiahli produkciu na úrovni ostatných rokov. Horšie to bolo s jej predajom a s výkupnými cenami. Problém s predajom rastlinných komodít sa prejavil najmä na domácom trhu. Preto sme boli nútení ponúknuť svoju produkciu partnerom z Poľska a Maďarska, hoci za cenu, ktorá bola nižšia ako výrobné náklady. Rovnaké problémy sme mali aj s predajom mlieka, keď jeho výkupná cena klesla až na 17 centov za liter. Tieto nízke realizačné ceny sa preniesli do celkových tržieb, ktoré oproti roku 2008 klesli až o 40 percent,“ hodnotí vlaňajšok Michal Žolna, predseda PD Gama Pavlovce nad Uhom.

Situácia, ktorá nastala v slovenskom agrárnom sektore v minulom roku, logicky nastolila otázku, či naše poľnohospodárske podniky ešte vôbec môžu ďalej „normálne“ existovať. Táto dilema neobišla ani manažment PD Gama. Odpoveďou boli opatrenia na elimináciu dopadov krízy na hospodárenie družstva.

„Už začiatkom minulého roka sme prijali opatrenia zamerané na zníženie rizika v hospodárení nášho družstva. Analyzovali sme každú časť našej činnosti a hľadali sme všetky možné vnútorné i vonkajšie rezervy. V záujme prežitia sme boli nútení znížiť náklady na jednotku produkcie v rastlinnej i živočíšnej výrobe, rovnako aj v mechanizácii a v režijných nákladoch. Vďaka tomu sme nemuseli prepúšťať ľudí či znižovať platy. Podarilo sa nám udržať aj opatrenia v sociálnej oblasti,“ konštatuje Michal Žolna.

Stavy znižovať nebudú
Avšak vnútorné rezervy družstva sú na začiatku roka 2010 vyčerpané, a tak vedenie družstva pripravuje ďalšie opatrenia, aby podnik prežil toto ťažké obdobie. Výrobné zameranie družstva sa však zásadne meniť nebude. Neuvažujú ani so znižovaním stavov hovädzieho dobytka.

„Očakávame, že v tomto roku budú ceny agrárnych komodít priaznivejšie ako vlani. Neuvažujeme ani so znižovaním počtu zamestnancov, ani s redukciou ich sociálneho zabezpečenia. Pracovníkom poskytujeme obed za 66 centov z vlastnej kuchyne. Zamestnávame v priemere 40 ľudí. Ich priemerná mzda za rok 2009 bola 610 eur. V ostatných rokoch sme dávali ľuďom aj odmeny na konci roku. A hoci bol vlaňajšok veľmi ťažký, peniaze na tieto odmeny sme našli, nie však toľko, ako po iné roky. Vážime si prácu našich ľudí, a preto chceme, aby mali z práce dobrý pocit, istotu zamestnania a príjmu. To sa nám v priebehu roka vráti v podobe kvalitnej práce,“ dodáva Michal Žolna.

Autor článku: Štefan Varšaník, Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 3/2010
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments