Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Reportáže

Na drobnozrnnom hrachu sa v Cíferi nepošmykli

Na drobnozrnnom hrachu sa v Cíferi nepošmykli
insert_photoOliver Slezák v sýpke, kde uskladňujú drobnozrnný hrach.

Nečakajte rozsiahly hospodársky dvor s desiatkami stavieb, ani prehliadku strojov, ktoré akoby boli len pred pár dňami privezené zo svetových veľtrhov. Farma Slezák je úplne iná, ako absolútna väčšina agropodnikov pôsobiacich na Slovensku. Pokiaľ hospodárske dvory s rozsiahlymi objektmi živočíšnej výroby, opravárenskými strediskami, alebo administratívnymi priestormi u nás vznikali najmä v období kolektivizácie, farma v Cíferi vás prekvapí rodinnou – útulnou atmosférou.

Objekty v súčasnosti pôsobia, akoby tvorili jednoliaty a dobre premyslený celok. Tento pocit v súčasnosti nadobúdame najmä preto, lebo celý hospodársky dvor prekypuje životom. Pritom len časť objektov obhospodaruje samostatne hospodáriaci roľník – Oliver Slezák. Ostané využívajú buď členovia rodiny, ktorí v areáli vytvorili reštauráciu, ubytovacie služby spojené s tenisovými kurtmi, alebo cezpoľní, ktorí začali s chovom koní. Celému tomuto organizmu vdychuje život aj hospodárenie Olivera Slezáka. Ten na výmere 189 hektárov stavil na tri základné plodiny – pšenica, kukurica a drobnozrnný hrach.

„Naši odberatelia využívajú hrach na prípravu kŕmnych zmesí pre dobré prezimovanie vtáctva. Pestujeme ho na výmere 60 hektárov a odberatelia, ktorí ho miešajú s ostatnými plodinami a balia do spotrebiteľských balení pôsobia v Nemecku a Poľsku. Túto spoluprácu začal pred rokmi ešte môj otec,“ hovorí Oliver Slezák a my sa v zapätí dozvedáme, že náš farmár, ktorý pôsobí skromným, pokorným, ale pritom fundovaným dojmom sa viac menej v tejto novej životnej situácií vyskytol veľmi náhle a žiaľ i nepríjemne. Po smrti otca, ktorá prišla len niekoľko mesiacov pred našou júnovou návštevou, zostalo hospodárenie na farme, ktorá funguje od r. 1992, len na jeho pleciach.

„Ako najmladší syn som od otca získal mnohé vedomosti a skúsenosti, ktoré mi pomohli aj pri štúdiu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre“ hovorí Oliver Slezák. Tieto jeho slová potvrdzujú aj výsledky mladého hospodára. Pokiaľ na juhozápade Slovenska mnohých pestovateľov postihlo sucho v rozsahu poklesu úrod o desiatky percent. Oliver Slezák je aj tento rok s úrodami relatívne spokojný.

„Pri pšenici sa nám tento rok podarilo dosiahnuť výnos 4,7 ton z hektára. Samozrejme sa nemôžeme porovnávať s veľkými poľnohospodármi, ktorí majú situáciu zložitejšiu. Keď ráno na parcele zbadám výskyt škodcu, alebo ochorenia, dokážem si ešte v ten deň zabezpečiť chemický prípravok a do večera ho aj aplikovať. Takže malá výmera je v tomto prípade jednoznačná výhoda,“ hovorí Slezák.

Správne aplikovaná chémia, alebo dostatok hnojív nedokážu v plnom rozsahu nahradiť situáciu zrážkovo podpriemerného roka. 

„Úrody hrachu boli oproti minulému roku nižšie. Vtedy sme dosahovali približne 2,5 tony z hektára, tento rok to bolo na úrovni 1,5 ton z hektára,“ hovorí Oliver Slezák, ktorý by mal do budúcnosti záujem rozšíriť k farme aj určitú živočíšnu výrobu.

Predsa, farma, ktorá je už svojou architektúrou, ale v poslednom období aj investíciami do samotných objektov, predurčená pre rozvoj agroturistiky si stopu hospodárskeho zvieraťa priam vyžaduje.

„Uvažujeme nad chovom mäsových plemien hovädzieho dobytka, nie ale vo veľkom. Len pre ozvláštnenie,“ uvažuje Oliver Slezák a ukazuje pritom na lúku, ktorá sa rozprestiera za rodinným domom, ktorí sa nachádza priamo v hospodárskom areáli.

Farmár z Cífera potvrdzuje, že aj mladí, pokiaľ sa dostanú k pôde, majú záujem zveľaďovať svoje hospodárenie. Vidia v poľnohospodárstve perspektívu a prinášajú svojský pohľad na agrotechniku, ekonomiku, alebo celkovú životnú filozofiu. Tejto odvahe je potrebné zatlieskať a priať si, aby sme takýchto hospodárov mali pre budúce generácie viac.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (článok bol uverejnený v ročenke Top Agro v sekcii Najkrajší chotár)
Zdroj obrázku: Oliver Slezák v sýpke, kde uskladňujú drobnozrnný hrach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
stemal
stemal
12. december 2012 10:03

no, to by sa aj mne hospodárilo, keby som mal 189 hektárov a stroje podľa priania… v dnešnej dobe začínať – to je ako si dať hlavu na gilotínu, a čakať, ktorý minister ju spustí. Či ten od fachu, či ten od financií, alebo neaký na slovo zvaný odborník s… Celý komentár »