Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na 3. ročníku Dní poľa sa prezentuje 130 subjektov

Na 3. ročníku Dní poľa sa prezentuje 130 subjektov
insert_photopoľnoinfo.sk - predseda hostiteľského podniku S. Becík

Zástupcovia 130 subjektov podnikajúcich v agrosektore sa včera (3. júna) stretli na 3. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky.

Počas dvoch dní ponúknu prehliadku poľných pokusov odrôd poľnohospodárskych plodín, ochrany a výživy rastlín i poľnohospodárskej techniky. Novinkou je bohatá expozícia Slovenského zväzu chovateľov v podobe malých hospodárskych zvierat – hydiny, králikov, holubov a výstava veľkých hospodárskych zvierat, kde sú zastúpené mäsové plemená hovädzieho dobytka, ovce a kozy. Pozemok 24 hektárov vyčlenený pre Celoslovenské dni poľa obhospodaruje poľnohospodársky podnik Združenie Agropodnikateľov, družstvo (ZAD) v Dvoroch nad Žitavou.

„Dni poľa sa z roka na rok rozrastajú. Zvyšuje sa nielen počet vystavovanej techniky, sprievodných akcií, ale aj počet maloparcelových pokusov odrôd, hybridov, ochrany a výživy rastlín. Vystavovatelia predvádzajú, ako sa dá efektívne robiť rastlinná i živočíšna výroba,“ povedal predseda ZAD Stanislav Becík.

Slovenské výskumné ústavy, dodávatelia techniky, hnojív, osív i sadív priamo na poli v Dvoroch nad Žitavou demonštrujú, že Slovensko je schopné sa zasýtiť vlastnými silami, skonštatoval počas otvorenia Dní poľa premiér Robert Fico.

„Slovensko je z dvoch tretín podhorskou a horskou krajinou, 40 % územia je zalesneného, máme dva a štvrť milióna hektárov ornej pôdy, lúk a pasienkov, čo je takmer polovica nášho územia. Napriek tomu 50 % potravín dovážame,“ povedal Fico. Potravinová a surovinová bezpečnosť krajiny je jednou z priorít súčasnej vlády, ktorá sa spolieha aj na európske zdroje z nového programového obdobia. „Do roku 2020 by sme mohli dosiahnuť potravinovú sebestačnosť na úrovni 80 %,“ tvrdí premiér.

Na tohtoročných Celoslovenských dňoch poľa je zastúpených 24 druhov poľných plodín v 392 rôznych odrodách a hybridoch a k tomu 190 maloparcelových pokusov s chemickou ochranou a výživou rastlín. Vystavovatelia ponúkajú prezentáciu 127 odrôd a hybridov jarín, čo je o 23 viac ako v predchádzajúcom ročníku. Najväčšie zastúpenie majú jarný jačmeň, jarná pšenica, cukrová repa, zemiaky, ovos siaty a hrach. V menších množstvách sú zastúpené jarná repka, sója, mak, ľan, trávy, ďatelinoviny a facélia. Okrem odrodových pokusov je založených 33 políčok jarného jačmeňa, 25 slnečníc, 36 políčok kukuríc a 5 parceliek cukrovej repy, na ktorých vystavovatelia predstavujú svoje technológie herbicídnej, fungicídnej a insekticídnej ochrany rastlín a nechýbajú ani varianty s výživou rastlín.

Mimoriadne široké je zastúpenie ozimín. Založených bolo 270 maloparcelových pokusov odrôd a hybridov ozimín vrátane repky olejnej ozimnej od 23 osivárskych spoločností pôsobiacich na Slovensku.  Najväčšie zastúpenie z ozimín má už tradične ozimná pšenica, ktorej je vysiatych 143 odrôd vrátane nových moderných hybridov pšenice. Sortiment ozimín obohatilo aj 20 odrôd ozimného jačmeňa, 14 odrôd ozimnej raže, 7 políčok s ozimným tritikále, zaujímavá je aj ozimná odroda potravinárskeho hrachu siateho. Na jeseň bolo založených aj 8 políčok ďatelinovín a ďatelinovo-trávnych miešaniek. Okrem veľkého počtu odrôd a hybridov ozimín bolo pre 17 chemických firiem pripravených 81 pokusov ozimín určených pre ukážky ochrany a výživy rastlín. Pre tretí ročník podujatia bolo založených aj 99 parceliek repky pre 21 osivárskych a chemických firiem. Z celkového počtu je 77 políčok rôznych odrôd a hybridov repky, 22 políčok bolo vysiatych pre chemické a výživárske pokusy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - predseda hostiteľského podniku S. Becík

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments