Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Rastlinná výroba Zo sveta

Mrazy v posledných týždňoch znovu poškodili ovocné sady v Česku

blank

Nočné a raňajšie mrazy v posledných dňoch a týždňoch poškodili ovocné sady v Českej republike. Niektorí ovocinári už teraz uvádzajú, že majú po úrode. Jednou z najpostihnutejších oblastí je podľa pestovateľov západ Čiech.

Mrazy zlikvidovali 80 % kvetov. Počas posledných 30 dní v oblasti mrzlo pätnásťkrát. Pestovatelia žiadajú kompenzáciu od štátu. Rovnako ako predvlani, keď mrazy zničili úrodu v sadoch v celej Európe.

Konečná výška škôd v Čechách bude známa až v júni, podľa počtu plodov, ktoré na stromoch zostanú. Až potom sa rozhodnú, či sa ešte o skromnú úrodu vôbec oplatí starať. Informoval o tom portál spravodajskej televíznej stanice ČT24.

Obrana ovocných sadov pred mrazmi je obmedzená. Používajú sa napríklad protimrazové závlahy, parafínové sviečky, spaľovanie suchých konárov a slamy, či miešanie vzduchu ventilátormi alebo vrtuľníkmi. Možnosti komerčného poistenia pre veľkú rizikovosť sú obmedzené.

Podľa prvých odhadov spôsobili nedávne mrazy ovocinárom škody za desiatky miliónov korún, uviedol predseda Ovocinárskej únie ČR Martin Ludvík. Mrazy najviac poškodili hrušky a čerešne. Na niektorých miestach poškodili aj jablone, ktoré sú hlavným ovocným druhom pestovaným v krajine.

Tohtoročné škody spôsobené mrazmi nedosiahnu škody z roku 2017. V ňom aprílové a májové mrazy poškodili asi 40 % plôch sadov a straty na produkcii dosiahli 500 miliónov Kč (19,41 milióna eur). Úroda ovocia klesla hlboko pod dlhoročný priemer 119.310 ton a bola druhou najnižšou od roku 1990.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.