Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Možno z nich raz budú producenti potravín

Možno z nich raz budú producenti potravín
insert_photo2 x Peter Lacina - SPPK

Táto myšlienka z titulku rezonovala na tohtoročnom vyhodnotení aktivít týždňa pod názvom: Hovorme o jedle. Vyslovil ju predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík pri odovzdávaní cien základným školám a deťom, ktoré zaujali svojimi výtvarnými dielkami, esejami či úvahami alebo projektami v rámci výchovno-vzdelávacích aktivít o prospešnosti potravín pre ľudské zdravie.

Do súťažno-vzdelávacích aktivít pod taktovkou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Centra rozvoja znalostí o potravinách sa zapojilo v tomto roku 454 základných škôl na Slovensku, čo je takmer dvakrát toľko ako vlani. Deti pod pedagogickým dozorom si mohli vybrať z piatich tém, ktoré mohli stvárniť v rámci výtvarnej súťaže pod názvom Chutné maľovanie alebo v rámci literárnej súťaže mohli odpovedať na otázku: Načo sú nám polia, sady.

Odborná porota posudzovala celkom 623 súťažných projektov, 1698 výtvarných a 332 literárnych prác. Jej členovia prihliadali na originalitu, nápaditosť a precíznosť spracovania vyhlásených tém, ktoré vyprovokovali deti hľadať odpovede na rôzne otázky. Napríklad – prečo je chlieb, pečivo, obilniny či ryža, cestoviny alebo zemiaky základom potravinovej pyramídy, alebo – prečo je mlieko a mliečne výrobky nenahraditeľnou zložkou zdravej výživy, alebo – prečo potrebujeme jesť päť porcií ovocia a zeleniny denne a iné. Najmä eseje – tie najlepšie deti sami čítali na vyhodnotení v bratislavskom hoteli Carlton – umožnili načrieť do hĺbky detskej duše.

Úprimnosť, s akou vyjadrili jednoducho obdiv k práci roľníka, k rodnej dedine, poliam aj sadom veru vyvolala na nejednej tvári ostrieľaných poľnohospodárov slzičku v kútiku oka. A Milan Semančík povedal, že nemá obavy o slovenské poľnohospodárstvo, ak ho v budúcnosti budú rozvíjať s láskou tieto deti a toto tvrdenie rozšifroval slovami:

„Myšlienky, ktoré dali deti na papier, nás len utvrdzujú v tom, že správnym vzdelávaním si naozaj môžeme vychovať z detí – možno aj z tých, ktoré sa v tomto roku zapojili do súťaže Hovorme o jedle – odborne zdatných a zručných poľnohospodárov či potravinárov, ktorí prejdú napríklad systémom duálneho vzdelávania a budú úspešne zvyšovať potravinovú sebestačnosť a potravinovú bezpečnosť na Slovensku. Rovnako si však môžeme vychovať aj uvedomelých spotrebiteľov, ktorí budú vedieť rozpoznať pravú hodnotu ľudskej práce na poli alebo v sade, a preto nebudú plytvať pre niekoho ľahko vyrobenými potravinami. Začať však treba už v detstve, najlepšie v útlom detstve a jednoduchým, hravým, ale náučným spôsobom vštepovať deťom význam slov ľudská práca.“

A že je to tak, potvrdzuje úryvok z jednej z víťazných esejí siedmaka Daniela Kačkoša z dedinky Palín na východnom Slovensku, ktorého rodičia majú malú farmu: „…Práce je vždy neúrekom a asi ako všetkým deťom ani mne sa nie vždy chce pracovať. Som však rád, že ma moji rodičia vedú k úcte k zemi a poctivej práci na nej. Učia ma vážiť si zem a chápať, že ak sa o ňu budeme dobre starať, poorieme ju, obrobíme ju, zasejeme, polejeme, vytrháme burinu – ona sa nám za to odvďačí v podobe krásnej zdravej úrody. A tak spolu s celou rodinou chodievam robiť to, čo práve treba – kopať, sadiť, polievať, hnojiť, ba i zbierať úrodu. A pritom všetkom sa učím byť trpezlivým. Niekedy trvá totiž dlhšie, kým zo semienka vyrastie napríklad jabĺčko, šťavnatá paradajka, chutný chlebík, ktorý sa upečie z čerstvo zomletej pšenice po dožinkách. Chce to riadnu chvíľu, kým vyrastie strom a zarodí prvýkrát. Viem, že jednoduchšie je zájsť do obchodu a kúpiť si v ňom sladučkú hrušku, či červenučké jabĺčko, no domáca úroda je jednoducho domáca úroda a chutí naozaj vynikajúco. Trvá týždne, kým sa naše ovečky a kozičky dostanú k voňavému senu, ba ani ku kompótom, ktoré zavára moja mamka a sú naozaj vynikajúce, sa nedostaneme zo dňa na deň. No trpezlivosť ruže prináša a rovnako je to aj s úrodou. Som rád, že toto všetko môžem sledovať a vedieť, že i ja som užitočný…“

Cenu najaktívnejšej triede v rámci týždňa aktivít Hovorme o jedle prevzali žiačky II.C. zo Základnej školy kpt. Nálepku v Stupave so svojou učiteľkou. Odovzdal im ju predseda SPPK Milan Semančík, riaditeľ Ematech s.r.o. Peter Matejovič a generálny riaditeľ Agropartner Plavecké Podhradie Vladimír Chovan, ktorý zároveň pozval deti na jednodňový výlet na farmu.

Autor článku: Soňa Ludvighová - podpredsedníčka KPN pri SSN
Zdroj obrázku: 2 x Peter Lacina - SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmer
Farmer
21. november 2015 10:38

Možno z nich raz budú producenti potravín. Možno raz budú malé, či väčšie políčka tam kde sú teraz náletové kríky a malé, či väčšie stáda zvierat tam, kde je teraz ledabolo mulčovaná divočina. Možno im zmena dotačnej politiky pomôže ľahšie sa dostať k pôde a zmena nezmyselne tvrdých hygienických noriem… Celý komentár »

Zeman
Zeman
24. november 2015 9:15

Farmer – nádherná predstava, ja len dúfam že to čítajú aj páni čo požadujú tie Tebou menované percentá a zabíjajú tým aktivitu a chuť ľudí ktorý by chceli niečo dokázať. A keď nie iné aspoň hanba ich fackuje. A ako vravievala moja stará mama: „na každého ráz dójde“.