Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

MňamFest ukázal odvahu roľníkov riešiť odbyt komodít. Napriek tomu to nestačí

MňamFest ukázal odvahu roľníkov riešiť odbyt komodít. Napriek tomu to nestačí
insert_photoautor - MňamFest 2019

Desiatky poľnohospodárov, ktorí sa nezľakli spracovania sa zúčastnili jubilejného MňamFestu v Bánovciach nad Bebravou. Za desaťročie existencie sa z podujatia stala nadregionálna prehliadka vzťahu poľnohospodárov a spotrebiteľov. Na podujatí nechýbali regionálne špeciality, hospodárske zvieratá, alebo poľnohospodárska technika z dvorov zúčastnených roľníkov.

„Keď MňamFest pred desiatimi rokmi začínal, zúčastnilo sa ho 35-spoločností s regionálnymi produktmi. Dnes ich je tu 112,“ informuje Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva.

Tá sa teší, že si poľnohospodári vytvárajú vzťah so spotrebiteľmi.

„Poľnohospodári týmto podujatím ukazujú, že sú voči spotrebiteľom otvorení a tým robia odvetviu obrovskú službu aj do budúcnosti,“ hovorí Gabriela Matečná.

Podujatia sa zúčastňujú tisícky ľudí a stovky detí, ktorým robia radosť aj vystavené stroje. Obrovský zelenožltý kombajn, samochodný postrekovač pod ktorým sa tí najmenší prechádzajú, traktory a teleskopické manipulátory snáď vo väčšom rozsahu, ako na nedávnej augustovej výstave.

Poľnohospodári z regiónu nenechali nič na náhodu. Počasie im prialo, svietilo slnko a pocitová teplota zďaleka presahovala nameraných 18-stupňov.

Noví výrobcovia v regióne

Ešte nebolo ani dvanásť hodín a predseda pravotického družstva má obavu, či ich mäsovýroba nachystala dostatok špecialít na celú sobotu. Dnes, s odstupom troch dní konštatuje, že desať asi 40-kilogramových pečených prasiatok, 300 kilogramov žebráckej kaše, 250 kilogramov bravčových a divinových klobás, 140 hamburgerov a raz toľko hotdogov bolo pre návštevníkov podujatia akurát.

„Na MňamFeste bolo určite viac ľudí, ako v poslednom roku. Nášmu družstvu pomohlo aj to, že sme mali väčší stánok ako v iných rokoch,“ hovorí Ľuboš Podoba, predseda PD Brezina Pravotice.

Spomínané družstvo patrí k tým, ktoré v ostatných rokoch začali produkciu finalizovať.

 „Počas toho ako MňamFest organizujeme vznikli v regióne Bánoviec nad Bebravou aj noví spracovatelia, ktorí oslovujú zákazníkov nielen tu v regióne. Ide o mäsovýrobu Brezina v Pravoticiach alebo mliečny program, ktorý spotrebitelia poznajú pod názvom Moja kravička a produkty vyrába Poľnohospodárske družstvo Slatina,“ hovorí Stanislav Voskár, jeden z organizátorov bánoveckého Mňamfestu.

Množstvo produktov sa u nás vyrába len v minimálnom rozsahu

Napriek tomu, že sa zdá, že ponuka regionálnych potravín z dielne slovenských prvovýrobcov rastie, saldo zahranično-obchodnej bilancie s agrokomoditami atakuje rekordnú úroveň. Len za prvý polrok bol dovoz agrárnych komodít a potravín na Slovensko o 900-miliónov eur vyšší ako vývoz.

„Napriek tomuto číslu, ktoré je hrozivé, som optimistická. Snažíme sa realizovať kroky, ktoré zvrátia negatívny trend. Nedá sa to spraviť za dva alebo tri roky, dôležité je zmeniť aj návyky veľkonákupcov, ktorí zásobujú podniky verejného stravovania, školy a sociálne zariadenia. Musíme ich donútiť pozerať sa na pôvod a kvalitu potravín,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva G. Matečná.

Situácia pritom nie je tak jednoduchá. Množstvo produktov sa na Slovensku vyrába už len v minimálnom rozsahu. Hovoríme o slnečnicovom a repkovom oleji, konzervárenských výrobkoch, alebo mrazených tovaroch vrátane zmrzliny.

Poľnohospodárske subjekty zväčša volia výroby ku ktorým majú najbližšie a tými sú buď spracovanie mlieka, alebo mäsa. Aj tú sú ale mnohí roľníci odradení od svojich podnikateľských zámerov výraznou byrokraciou a nejasnými pravidlami, ktoré so zriadením novej spracovateľskej prevádzky súvisia. Andrej Danko, predseda Národnej rady SR ešte v októbri 2017 sľuboval, že to zmení.

„Je dôležité, aby sme sa zamysleli nad sprísneným systémom kontroly potravín. Iniciujem zlúčenie Slovenskej obchodnej inšpekcie, veterinárnej správy a hygieny dokopy, aby sme mali ako jeden z prvých štátov Únie jeden ucelený kontrolný mechanizmus, ktorý bude vedieť celý proces kontrolovať. Po mnohých konzultáciách s ministerstvom financií a ministerstvom vnútra bude mať ministerka na tejto ceste zelenú,“ povedal v októbri 2017 A. Danko

Ministerka na otázku poľnoinfo.sk, ako to takmer dvoch rokoch od tohto vyjadrenia so zlučovaním menovaných inštitúcií vyzerá, uviedla, že sa tejto myšlienky sa nevzdali.

„Pre spôsob zlučovania musí existovať aj ochota zo strany Ministerstva zdravotníctva, pod ktorý patrí Úrad verejného zdravotníctva. A tá zatiaľ chýba,“ povedala Gabriela Matečná na bánoveckom MňamFeste.

Nové programy na reštart rezortu?

Prebytok vyrobených komodít a nepostačujúci spracovateľský priemysel si uvedomuje aj Jozef Rebro, jeden z najväčších obchodníkov s agrokomoditami, ktorý podujatie MňamFest od svojho založenia podporuje.

„Na Slovensku sa ročne urodí 2-milióny ton obilnín a spracujeme len 800-tisíc ton. Zvyšok musíme umiestniť na svetový trh. Tu ale náš poľnohospodár súperí s prebytkami z ostatných štátov. Záujem nás, ako obchodnej firmy je, aby bol poľnohospodár v dobrej ekonomickej situácii. Aby mal stabilné ceny a nebol závislý na cenách v Európe. A to môže byť len vtedy, keď má domáci roľník vzťah s domácim spracovateľským sektorom,“ hovorí Jozef Rebro.

Ten ale chýba. V prvej fáze by podľa Jozefa Rebra bolo dobré riešiť pestovanie slnečnice, ktoré aj v dôsledku nedostatočného domáceho odbytu klesá. Ešte pred rokmi preto vypracovali projekt s ktorým boli aj u predchádzajúceho rezortného ministra.

„Išlo o návrh spracovateľskej prevádzky na olejniny, kde by boli partnermi poľnohospodári a ministerstvo by projekt zastrešilo. Štát by postavil spracovateľský závod na výrobu oleja a postupne by odpredával akcie poľnohospodárskej prvovýrobe. Ak by poľnohospodári videli, že takýto závod existuje a môžu byť jeho akcionári, kupovali by si akcie,“ zjednodušene vysvetľuje princíp riešenia odbytu slnečnice Jozef Rebro. Ten poukazuje na to, že veľmi podobným spôsobom štát financuje národný futbalový štadión.

Tento spôsob sa zdá ako veľmi odvážny. Išiel by ale v intenciách toho, čo poľnohospodári ukázali v sobotu v Bánovciach nad Bebravou. Že ich problémy napríklad so spracovateľskými priemyslom za nich nevyrieši nikto iný, len oni sami. Preto sa mnohí pustili do finalizácie svojej produkcie. Toto by bola ďalšia nadstavba k tomu, aby boli z hľadiska ekonomickej sily adekvátnym partnerom napríklad aj obchodným reťazcom.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - MňamFest 2019

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
vmp
vmp
25. september 2019 9:10

MnamFest v Banovciach bohužial dospel na uroven obyčajného jarmoku s heslom „Všetko pre zisk.“ Pôvodna myšlienka zakladatelov bola „Všetko za 1 euro sa uplne vytratila a preto ho ignoruju.