Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Minister sľubuje potravinárom 18 miliónov

Minister sľubuje potravinárom 18 miliónov
insert_photoPotravinárska komora Slovenska - Zuzana Nouzovská, generálna riaditeľka služobného úradu MPRV, Samuel Vlčan (v strede), minister pôdohospodárstva a Daniel Poturnay, prezident PKS.

Slovensko nemá dosť vlastných potravín napriek tomu, že poľnohospodárska výroba dokáže zabezpečiť dostatok komodít. Ide o výsledok dlhodobého zanedbávania potravinárskeho priemyslu. Z pôvodnej veľkosti a štruktúry zostalo torzo reprezentované často len jedným či dvoma hráčmi v danom segmente. Ukážkovo to ilustruje slovenské mraziarenstvo, cukrovarníctvo či konzervovanie ovocia a zeleniny. Slovenskí potravinári upozorňujú, že môže byť oveľa horšie.

Extrémny nárast cien energií zastihol väčšinu potravinárskych prevádzok nepripravených. Dôvodom je vysoký investičný dlh, ktorý odvetvie kumuluje desaťročia. Potravinárska komora Slovenska pred rokmi spočítala, že na nutnú modernizáciu je potrebná jedna miliarda eur.

V krajinách, kde pristupujú k podpore výroby potravín kontinuálne a spracovatelia aj za pomoci vnútroštátnych podpôr priebežne investujú, sú lepšie pripravení aj na situácie, akou je napríklad turbulencia na energetickom trhu. Prevádzky sú menej energeticky náročné a početnosť pracovnej sily nižšia. Zhrnuté a podčiarknuté, fixné náklady na jednotku produkcie sú v zahraničí často nižšie a výrobok je tak lacnejším. S takýmto produktom následne naši potravinári súperia u zákazníka na spoločnom trhu Európskej únie.

Investičné podpory

Prvá výraznejšia podpora potravinárstva od roku 2016 je prisľúbená až v tomto roku. Potravinári si majú z prostriedkov Programu rozvoja vidieka na roky 2014 – 2022 rozdeliť 170 miliónov eur.

„Po dlhej dobe ide o významný prísľub. Vzhľadom na krátku dobu pre čerpanie finančných prostriedkov, neistoty ohľadom cien energií a zvýšeniu cenových vstupov je otázne, či sa potravinárom podarí uvedenú alokáciu vyčerpať,“ upozorňuje Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.

Situácia od vyhlásenia výzvy v decembri 2021, po jej uzavretie v apríli 2022, až po vyhodnotenie, ktoré stále nie je ukončené sa u mnohých potravinárov zásadne zmenila. Hlavnými premennými je vojnový konflikt a výrazný nárast cien energií.

„Predpokladáme, že v októbri budú uzavreté hodnotenia. Boli by sme radi, ak začneme na prelome roka s vyplácaním prostriedkov,“ hovorí Samuel Vlčan na septembrovom podujatí Potravinárskej komory Slovenska.

Celkovo 626 potravinárov podalo do konca apríla projekty s finančnou požiadavkou vo výške 265 miliónov eur. Ak sa podarí vyčerpať celá 170 miliónová podpora, tak spolu so spolufinancovaním európskych zdrojov to prinesie investície prevyšujúce 300 miliónov eur. Výrazný podporný balík bude opäť nadlho posledným. Strategický plán s výraznejším podporami pre potravinárov nepočíta a samotní spracovatelia majú výhrady aj k finančným nástrojom.

„Strategický plán na päťročné obdobie počíta v rámci investícií do technicky zastaralého potravinárskeho odvetvia len s alokáciou 75 miliónov eur,“ upozorňuje Daniel Poturnay.

Minister v druhej polovici septembra pred zástupcami najväčších potravinárskych podnikov na Slovensku uvedenú sumu obhajoval. Uviedol, že aj súčasný rozpočet nebolo jednoduché presadiť.

„V západnej Európe je dostatok výrobných kapacít. Načo by zo svojich daní podporovali východoeurópsku konkurenciu,“ pýta sa minister.

Podpora 8 plus 10 miliónov

Potravinári však kladú otázky tiež. Pýtajú sa, ako sa postaviť k extrémnemu nárastu cien energií. Šéf banskobystrického pivovaru Urpiner Branislav Cvik hovorí konkrétny príklad.

„Situácia sa stáva neznesiteľnou najmä pre malé a stredné firmy. Jedna z nich dostala v auguste faktúru za plyn na 220-tisíc eur, vlani pritom platila 35-tisíc eur. Takéto zdraženie je neúnosné a je nemysliteľné preniesť ho do cien výrobkov. Dokedy budeme ešte čakať na rozhodnutie Európskej komisie o cenách energií? Vari ešte aj v decembri budeme hovoriť čakáme, čakáme? Vravíme vám, už nemáme čas,“ nalieha B. Cvik.

Minister Samuel Vlčan na začiatku tohto týždňa priznáva, že samotné ministerstvo pôdohospodárstva nedokáže vyriešiť základný problém ekonomiky, ktorým sú šialené ceny energií.

My už sme potravinárom poskytli pomoc v súvislosti s nárastom cien energií. Doteraz bola vyplatená podpora vo výške 8 miliónov eur a počítame, že Európska komisia nám v priebehu tohto mesiaca schváli aj novú schému pomoci vo výške 10 miliónov eur. Potravinárom tak budeme schopní pomôcť v tomto roku až 18 miliónmi eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mimoriadne vysoká pomoc,“ povedal minister.

Zelená nafta pre potravinárov, z ktorej bolo v tomto roku vyplatených 8 miliónov eur, ako dotazníková podpora v budúcom roku končí.

„Prejdeme na systém vyplácania podpory na základe schválených schém štátnej pomoci, ktoré sú transparentnejšie a ktoré sú aj ľahšie administrovateľné. Schémy štátnej pomoci, ktoré sú notifikované vieme vyplácať cez Pôdohospodársku platobnú agentúru, takže pri tej administrácii nedochádza k problémom a pochybeniam a aj tá pomoc je doručená rýchlejšie,“ odpovedá na otázku portálu poľnoinfo.sk Samuel Vlčan.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Potravinárska komora Slovenska - Zuzana Nouzovská, generálna riaditeľka služobného úradu MPRV, Samuel Vlčan (v strede), minister pôdohospodárstva a Daniel Poturnay, prezident PKS.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments