Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Minister ignoroval Radu ministrov! Jeho partneri z celej Európy rokovali aj o našej budúcnosti

Minister ignoroval Radu ministrov! Jeho partneri z celej Európy rokovali aj o našej budúcnosti
insert_photoRada Európskej únie - Julia Klocknerová, nemecká spolková ministerka potravinárstva a poľnohospodárstva a Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na rokovaní Rady ministrov 20. júla 2020.

Rada ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovala v pondelok 20. júla 2020 v Bruseli. Agroministri sa fyzicky stretli vôbec prvý raz od januára 2020, to znamená od začiatku koronakrízy. Na stole bola diskusia o stratégii z farmy na vidličku, o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky a o situácii na trhu v kontexte s COVID-19. Náš minister však chýbal.

Slovensko odignorovalo rokovanie Rady ministrov!

Na rokovaní sa zúčastnili ministri európskej dvadsaťsedmičky na čele s nemeckou spolkovou ministerkou pôdohospodárstva Juliou Klöcknerovou, ktorej krajina momentálne predsedá Rade EÚ. Nechýbali ani agroministri Francúzska, Španielska, Talianska, Portugalska, krajín Beneluxu ale ani Vyšehradskej štvorky s výnimkou slovenského ministra Jána Mičovského. Na rokovanie do Bruselu sa nedostavil ani druhý muž agrorezortu Martin Fecko. Slovenských poľnohospodárov zastupovala Helena Lettrichová, vedúca agrooddelenia Stáleho zastúpenia Slovenska pri Európskej únii v Bruseli.

„Po niekoľkomesačnej pauze, kedy boli ministri limitovaní len na rokovania cez videokonferenciu, bola naša účasť zo strany najvyšších reprezentantov agrorezortu vyslovene povinná. Najmä vo vzťahu k novému nemeckému predsedníctvu v Rade EÚ, ktoré si kladie za cieľ uzatvorenie rokovaní k spoločnej poľnohospodárskej politike. Osobne si neviem vysvetliť, prečo Slovensko takto dôležité rokovanie odignorovalo. Spoločná poľnohospodárska politika bude determinovať smerovanie rezortu na najbližších sedem rokov. Keď to teraz ´odflákneme´, budeme mať šancu až o sedem rokov,“ vysvetľuje dlhoročný odborník na bruselské rokovania, ktorého meno a životopis má portál poľnoinfo.sk k dispozícii a on si z dôvodu aktívnej služby neželá byť menovaný.

Upozorňuje aj na to, že pri rokovaniach platí prísna hierarchia. Ak nemôže prísť na Radu minister, na rokovanie je vyslaný štátny tajomník. Ak sa nemôže zúčastniť ani on, tak potom je oslovený veľvyslanec zo Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii. Ani to však nenastalo. Pokiaľ jeden z veľvyslancov bol v tom čase, podľa nášho respondenta, na ceste na Slovensko, druhý sprevádzal na rokovaniach v Bruseli premiéra Igora Matoviča.

O dôležitých otázkach s európskymi agroministrami tak rokovala vedúca agrooddelenia z nášho bruselského úradu.

„Napriek úcte k jej práci, ktokoľvek iný nie je pre najvyšších šéfov rezortov adekvátny partner na diskusiu,“ myslí si odborník na bruselské rokovania.

Rokovanie o stratégii z farmy na vidličku a SPP

Nemecké predsedníctvo predstavilo svoje priority v oblasti poľnohospodárstva a rybného hospodárstva v Rade EÚ. Dominujú im najmä reformy SPP alebo stratégia pre jednotlivé poľnohospodárske odvetvia.

Načrtli sme ambiciózny, ale dosiahnuteľný program. Dnešné diskusie ukázali, že sa môžeme rýchlo pohnúť, aby sme našim poľnohospodárom poskytli potrebnú istotu a záruky na nadchádzajúce roky a zároveň splnili naše ekologické ambície. Spoločne môžeme pripraviť cestu pre silné politické záväzky týkajúce sa udržateľnosti, ochrany klímy a potravinovej bezpečnosti do konca roka,“ povedala v pondelok Julia Klöcknerová, nemecká spolková ministerka potravinárstva a poľnohospodárstva.

Počas zasadnutia si ministri vymenili názory na stratégiu z farmy na vidličku so zameraním na zvýšenie udržateľnosti v potravinových systémoch. Európska komisia opätovne zdôraznila význam zahrnutia cieľov stratégie z farmy na vidličku do budúcich národných strategických plánov SPP prostredníctvom konkrétnych odporúčaní pre jednotlivé krajiny.

Z farmy na vidličku vzbudzuje u našich poľnohospodárov obavy

Obavy z uvedenej stratégie a jej implementácie neskrývajú slovenskí poľnohospodári.

„Jednotlivé návrhy, ako napríklad zníženie používania pesticídov o 50-percent do roku 2030, redukcia používania hnojív o minimálne 20-percent do roku 2030, zníženie environmentálneho dopadu živočíšnej výroby a ďalšie – však prinášajú pre slovenského poľnohospodára obrovské riziko. Na základe akého kľúča budeme znižovať množstvo pesticídov? SR je krajina, ktorá používa minimum pesticídov. Preto za žiadnych okolností nemôžeme pripustiť, aby sa rovnakým percentom znižovali pesticídy či hnojivá v krajinách, ktoré sú najmenším znečisťovateľom a zároveň aj v krajinách, ktoré tieto látky používajú vo veľkom,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Najväčšia samosprávna organizácia roľníkov odmieta plošné znižovanie množstva daných prípravkov pre celú EÚ.

„Ekologizácia musí byť pripravená pre každú jednu krajinu zvlášť. Pre slovenských poľnohospodárov by plošné zníženie znamenalo zároveň aj zníženie konkurencieschopnosti na jednotnom trhu Európskej únie,“ obáva sa Jana Holéciová.

Ministri podľa pondelkovej tlačovej správy vo všeobecnom konsenze požadovali transparentnosť, flexibilitu a rýchlosť procesu zverejňovania a odrážania týchto odporúčaní v národných strategických plánoch každého členského štátu. Na základe otázok niekoľkých ministrov Európska komisia objasnila, že tieto odporúčania nie sú právne záväzné.

SPPK: Sklamaní a rozčarovaní

Obavy slovenských poľnohospodárov však šéf slovenského agrorezortu ani jeho tajomník tlmočiť na pôde Bruselu nemohli.

„Sme sklamaní a rozčarovaní, že náš minister sa nezúčastnil takto dôležitého rokovania. Nemci majú záujem uzavrieť pozíciu ministrov k spoločnej poľnohospodárskej politike približne v októbri. Čakajú nás maximálne dve – tri Rady ministrov do uzavretia pozície ministrov a my si dovolíme nezúčastniť sa? Žiaľ, aj tento postoj vnímame ako potvrdenie našich stanovísk z nedávnej minulosti, keď sme poukazovali na to, že sa hovoria najmä prázdne a krásne reči, ale keď môžeme tlmočiť konkrétne návrhy a činy v Bruseli, tak tam nie sme. Je to pre nás studená sprcha, lebo samotná Komora sa snaží byť v Bruseli aktívna. Bez ohľadu na to, či sme malí, veľkí, rodinní alebo akýkoľvek, toto by malo byť mementom pre každého poľnohospodára a potravinára na Slovensku,“ neskrýva rozhorčenie Emil Macho, predseda SPPK.

MPRV: Minister mal program v Bratislave

Tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva poskytol portálu poľnoinfo.sk pracovný program Jána Mičovského počas zasadnutia Rady ministrov v pondelok 20. júla 2020.

„Minister Mičovský bol v pondelok 20.07.2020 v Bratislave. Väčšinu času strávil v úrade (MPRV SR), absolvoval niekoľko rokovaní a interných porád. O 13:00 sa zúčastnil Medzirezortnej skupiny o Lesoch na Ministerstve životného prostredia SR. Po rokovaní sa vrátil na úrad, kde pokračoval v práci,“ informoval tlačový odbor agroministerstva.

Podobný program mal aj štátny tajomník Martin Fecko, ktorý po odchode Samuela Vlčana z funkcie zostal jediným na rezorte.

„V pondelok 20.07.2020 bol prevažne celý pracovný deň v budove MPRV SR, na Dobrovičovej 12 v Bratislave. Okrem toho sa zúčastnil rokovania so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v budove MŠ SR,“ prekvapuje svojou odpoveďou tlačový odbor.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Rada Európskej únie - Julia Klocknerová, nemecká spolková ministerka potravinárstva a poľnohospodárstva a Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na rokovaní Rady ministrov 20. júla 2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
22. júl 2020 21:03

Možno lepšie, že neišiel. Spravil by ešte väčšiu ostudu ako premiér..

Jožo
Jožo
22. júl 2020 21:52

Hanba na tri zimy! Zasa nám ujde vlak a premárnime všetky príležitosti niečo vyrokovať! Potom budeme márne nasledujúcich 7 rokov rozprávať o tom, ako mala byť SPP nastavená.

ccm
ccm
22. júl 2020 22:26

Tak toto je už vrchol diletantstva ! Taká nezodpovednosť a nemohúcnosť tu ešte nebola. Toto nemdopadne dobre . Už aj malí a mladí leštia traktory…

dd
dd
23. júl 2020 6:49

Ak má pán minister aspoň trochu sebareflexie mal by okamžite odstúpiť aj so štátnym tajomníkom. Reprezentovať nás v Rade ministrov a tvorba spoločnej politiky je jeho povinnosť !!! Zastupovať nás a reprezentovať pri rokovaniach, ktorá bude ovplyvňovať naše životy na ďalších sedem rokov je vyššia liga ako byť aktivista a… Celý komentár »

marcel sako
marcel sako
23. júl 2020 11:44

Sme a budeme agrárna krajina a nič a nikto na tom nič nezmení/ automobilky za 10 rokov skončia/, ale ak poľnohospodárstvo nebudú riadiť ľudia ktorým na ňom zaleží nikdy sa nikam nepohneme. Čo povieme našim deťom za 10 – 20 rokov keď sa nás spýtajú prečo sa tu nič nepestuje,nechová… Celý komentár »

dp
dp
23. júl 2020 12:46

Áno súhlasim, že by mali odstúpiť. Pokiaľ OĽaNO nemá schopných ľudí viesť rezort, malo by to posunúť strane , ktorá tých odborníkov má. Je mi do plaču, keď si vidím akých odborníkov do vlády pán premiér za svoju stranu dosadil. A to mala byť vláda odborníkov.Nechcem pri tom uraziť nikoho,… Celý komentár »

Stredák
Stredák
23. júl 2020 15:39

Minister asi mal ísť na stretnutie Rady ministrov, ale netreba preceňovať, že zástupca malého Slovenska (akokoľvek by bol odborník) nemá šancu zmeniť nastavené pravidlá, či stratégie EU-AGRI . Pri najlepšom sa môže pridať k skupine krajín, ktorých názor je nám najbližšie. Slovensku stratégia EÚ Farm-to-fork určite len prospeje a tak… Celý komentár »

Jožo
Jožo
24. júl 2020 21:04
Odpoveď na  Stredák

Pán Stredák, Vaše vyjadrenie je vrcholne nekompetentné! Usvedčili ste sa „v priamom prenose“. Stratégia – Z farmy k spotrebiteľovi – (Farm to Fork) ovplyvňuje SPP 2021 – 2027 do takej miery, že sa nebudete stačiť čudovať.

Rolnik
Rolnik
23. júl 2020 15:55

Myslím si, že bolo prinajmenšom slušné ako nový minister ísť sa do Bruselu kolegom predstaviť a zoznámiť sa. Určite sa lepšie komunikuje s niekým, s kým som si už aspoň raz podal ruku. Toto „prezentovanie“ Slovenska považujem za nanajvýš nevhodné a nediplomatické. Druhou otázkou je, či a ako by bola… Celý komentár »

Ema
Ema
24. júl 2020 12:36
Odpoveď na  Rolnik

Plne súhlasím ! Slušnosť a POVINNOSŤ tam bolo ísť!

Juraj Benes
Juraj Benes
23. júl 2020 17:05

Mili farmari, kde ste boli ked vas tu okradala Zmatecna a predtym zbytocne smeracke kreatury celych 12 rokov?teraz ste hrdinovia, ake typicke pre slovensky narod.zhodte uz masky a prihlaste sa k Smeru alebo jeho Hlasu.

Sesto6
Sesto6
24. júl 2020 11:50
Odpoveď na  Juraj Benes

Prepac, ale doteraz bolo vsetko v najlepsom poriadku!