Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister Ľ. Jahnátek pri podpore malých fariem zlyhal

Minister Ľ. Jahnátek pri podpore malých fariem zlyhal
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) pri podpore malých fariem zlyhal. Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR za Most-Híd Gabriel Csicsai.

Od januára tohto roku totiž platí podľa jeho slov zákon z dielne rezortu pôdohospodárstva, na základe ktorého môžu malí a strední poľnohospodári požiadať o prenájom pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), a to maximálne do výšky 28 hektárov.

Na Slovensku je pritom podľa poslanca registrovaných vyše 12.000 stredných a malých poľnohospodárskych podnikov. Do decembra tohto roku však záujem o túto pôdu podľa neho prejavilo len 182 z nich.

„Ani jeden z nich však nedostal od ministerstva ani len odpoveď a k žiadnemu prerozdeleniu pôdy a uzatvoreniu nových nájomných zmlúv doteraz nedošlo,“ upozornil poslanec na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Je pritom presvedčený, že zámer podporiť malé a stredné podniky je dobrý, ale samotný zákon má vážne rezervy, keďže jeho aplikačná prax je blízka nule. Pripomenul, že Slovensko je agrárnou krajinou a poľnohospodárstvo tu predstavuje tradičné odvetvie.

„Úpadok poľnohospodárskej aktivity má katastrofálne dôsledky najmä na vidiecke lokality, v ktorých dochádza k vyľudňovaniu,“ dodal Csicsai.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva zákon o nájme poľnohospodárskej pôdy a aj zákon o pozemkových úpravách rieši postup, podmienky a limity pri práve mladých, malých a mikrofarmárov v poľnohospodárstve na prenájom štátnej pôdy. Cieľom tohto systému je podľa rezortu podporiť tieto drobné podnikateľské formy cestou zvýšenia výmery obrábanej pôdy, a tiež podpora špeciálnej rastlinnej výroby a živočíšnej výroby.

„Podmienkou prenájmu je z týchto dôvodov výkon uvedenej špecifickej poľnohospodárskej výroby, ale aj skutočnosť, že nájomca už v čase prenájmu hospodári a má už k dispozícii pôdu ako základný výrobný prostriedok,“ vysvetlil hovorca ministerstva Peter Hajnala. Limitom uvedeného prednostného práva na prenájom je však podľa jeho slov trvanie nájomných zmlúv s doterajšími nájomcami. Slovenský pozemkový fond tak bude mať k dispozícii použiteľnú pôdu až po skončení doterajších nájomných zmlúv, čo je však kontinuálny, nie jednorazový proces.

„V záujme zabezpečenia udržateľného hospodárenia aj doterajších nájomcov, musel byť určený limit pre maximálnu výmeru, ktorú možno prenajať ‚novým‘ nájomcom,“ dodal Hajnala.

Pre oprávnených žiadateľov sa podľa jeho slov vyčlenilo približne 10.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Oprávnenými žiadateľmi o pôdu sú pritom mladí farmári, ktorí budú úspešnými žiadateľmi o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020.

Táto výzva končí 8. marca 2016.

„Predpokladáme, že na túto výzvu zareaguje približne 1000 žiadateľov,“ avizoval Hajnala. V súvislosti s aplikáciou podporných nástrojov pre mladých farmárov sa na ministerstvo pôdohospodárstva obrátilo podľa jeho slov približne 700 ľudí.

„Rovnako veľký informačný záujem zaznamenal aj SPF. Je teda predčasné hodnotiť záujem o pôdu v správe SPF zo strany mladých farmárov,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
8. december 2015 22:25

Nerozumim jednej veci a to je ,že prečo sa tu mieša malý stredný a neviem aký farmár. Jednoducho povedané na pôdu si bude môcť prednostne nárokovať len oprávnený úspešný začínajúci farmár a nie doterajší farmár ktorý hospodári dajme tomu už 5 rokov. A ten začínajúci musí mať už pôdu pred… Celý komentár »