Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Mičovský vyzval poľnohospodárov k vážnej zmene agrárnej krajiny

Mičovský vyzval poľnohospodárov k vážnej zmene agrárnej krajiny
insert_photoLada Debnárová: Salaš Pružina - Oľga Apoleníková

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) Ján Mičovský zavítal na Salaš Pružina, kde sa miestna farmárka Oľga Apoleníková zameriava na chov oviec, rastlinnú výrobu, finalizáciu maku a ovčích produktov. Z miesta, ktoré predstavuje pomyselnú ideu slovenského poľnohospodárstva a spojitosti prvovýroby s finalizáciou produktov, vyzval šéf agrorezortu všetkých farmárov k vážnej zmene agrárnej krajiny, ktorá by mala byť prínosom pre celú spoločnosť.

Parcely maximálne 50 hektárov

Zo Salašu v Pružine, ktorý sa zameriava na chov oviec, pestovanie maku a ďalších plodín, z ktorých následne vyrába kvalitné produkty, vzniesol minister Ján Mičovský vážnu požiadavku na poľnohospodárov.

„Vážení poľnohospodári, ľudia ktorí nás živíte, prosím Vás, majte na mysli pôdu, ktorá Vám umožňuje vyrábať Vaše produkty. Teraz, keď prichádza doba osevných postupov, zakladania novej úrody na budúci rok, osievajte tak, aby parcely s jednou plodinou neboli väčšie ako 50 ha a v prípade plôch ohrozených eróziou pôdy, to nebolo viac ako 30 ha. Vyzývam všetkých poľnohospodárov k zmene našej agrárnej krajiny, aby jednotlivé parcely oddeľovali striedaním plodín alebo vysádzaním biopásov, stromoradí, alejí, aby vytvárali vetrolamy, aby budovali vodozádržné prvky a ďalšie opatrenia, ktoré prospejú krajine. Ak bude ochota farmárov pestovať pestrejšiu skladbu plodín, zvýši sa aj naša sebestačnosť,“  vyzval minister Mičovský.

Už niekoľko rokov sú slovenské polia uniformné a prevláda tu pestovanie monokultúr na veľkých výmerách (obilie, repka a kukurica). Cieľom ministra je zmena farieb našej krajiny a zlepšenie biodiverzity. Približne 516 700 ha výmery ornej pôdy z celkovej výmery 1,3 mil. ha je obhospodarovaných v celkoch väčších alebo rovných 50 ha.

Mičovský: Pre poľnohospodárov so zemou za nechtami, urobím všetko

„Blíži sa jeseň a čaká nás osev ozimín. Chceme, aby poľnohospodári už pri oseve ozimín použili systém zmenšovania parciel osiatych jednou plodinou. Naším cieľom je zlepšiť naše prostredie a upraviť osevné postupy, čím by poľnohospodári prispeli k zvýšeniu kvality života v krajine. Zvýšenie rôznorodosti pestovaných plodín dosiahneme podporou živočíšnej výroby. Už teraz máme nástroje na zlepšenie biodiverzity v krajine napr. greening,“ uviedol Martin Nevolný, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR.

Podľa agrorezortu je dôležité pôde vrátiť to, čo z nej berieme a do krajiny investovať tak, aby ju bolo možné zachovávať aj pre budúce generácie zdravú, kvalitnú a úrodnú. Pôda je živý organizmus, nenahraditeľné bohatstvo národa, a tak by k nej mali obhospodarovatelia aj pristupovať. Rozčlenenie veľkých parciel (najmä parciel s výmerou nad 50 ha) na poľnohospodárske parcely s menšou výmerou, je jedným z predpokladov pre zlepšenie štruktúry pôdy, úrodnosti pôdy a predovšetkým k rastu biodiverzity a dôležité pre udržanie vody v krajine.

„Chceme poľnohospodárov, ktorí budú prispievať k obžive slovenského obyvateľstva, ktorí budú prínosom pre Slovensko. Poľnohospodárov, akých vidíme aj dnes tu v Pružine. Je pre mňa potešením, že výzva na zmenu krajiny mohla odznieť práve z tejto farmy. Pre takýchto poľnohospodárov so zemou za nechtami, urobím všetko, čo bude v mojich silách,“ uviedol Ján Mičovský, šéf agrorezortu.

Medze, stromoradia, biokoridory

Prvky zelene prinesú lepšie výsledky v boji proti klimatickým zmenám, ktoré už dnes výrazne ovplyvňujú aj slovenské pôdohospodárstvo. Prevencia je základ a v poľnohospodárstve je takáto prevencia nevyhnutná.

Zmenšenie veľkých poľnohospodárskych parciel umožňuje vytvorenie medzí, stromoradí a biokoridorov. Vznik týchto krajinných prvkov je plne v súlade s Krížovým plnením. Krajinné prvky súčasne vytvárajú stabilné oblasti ekologického záujmu (OEZ) v rámci poľnohospodárskych postupov, prospešných pre klímu a životné prostredie. Tieto plochy sa môžu zaradiť do povinnej výmery 5 % OEZ, čo súčasne s diverzifikáciou plodín napĺňa požiadavky Greeningu.

MPRV SR plánuje legislatívne obmedzenie monokultúr

Mičovský zároveň poukázal aj na potrebu spolupráce poľnohospodárov s poľovníkmi. Aj v boji s obrovským problémom, akým je africký mor ošípaných, komplikujú obrovské výmery niektorých plodín, snahu poľovníkov o znižovanie počtov diviačej zveri. Je v záujme samotných poľnohospodárov, ak chcú jednak znížiť škody, ktoré im zver spôsobuje, ako aj ochrániť chovy ošípaných, aby pristúpili k prekoseniu parciel s vysokými plodinami. Je dôležité, aby poľnohospodári po dohode s poľovníkmi vytvorili v poraste prieseky, na ktorých by mohli poľovníci intenzívne a efektívne loviť zver, ako aj aby v kontakte s lesom siali nízko rastúce porasty.

MPRV SR plánuje obmedzenie výmery pestovania monokultúr zaradiť aj do legislatívy a zároveň chce motivovať poľnohospodárov k týmto krokom aj podpornými mechanizmami. Vedenie MPRV SR však verí, že sa nájde dostatok poctivých poľnohospodárov už dnes a dobrovoľne ukážu, že im na tejto krajine záleží a myslia aj na budúcnosť.

Autor článku: Daniel Hrežík - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Zdroj obrázku: Lada Debnárová: Salaš Pružina - Oľga Apoleníková

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
21 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anton julény
anton julény
20. august 2020 16:46

„umožňuje vytvorenie medzí, stromoradí a biokoridorov. Vznik týchto krajinných prvkov je plne v súlade s Krížovým plnením“, ale neumožňujú to nielen nájomné zmluvy (napríklad zmena druhu pozemku), ale hlavne štruktúra vlastníckych vzťahov. budeme tu mať stromoradia, ktoré budú v nesúlade so zákonmi? ďalšia romantická predstava MPaRV. A ak by malo… Celý komentár »

Realist
Realist
20. august 2020 21:10
Odpoveď na  anton julény

Toto je uz dovod na strajk.

Gabriel
Gabriel
21. august 2020 10:14
Odpoveď na  anton julény

Pan minister keby sa radšej zameral na to že na Slovensku kupujú pôdu zahraničný podnikatelia a následné ju znehodnocuju vývozom fekalií takzvanim hnojenim

jozef R
jozef R
26. august 2020 5:16
Odpoveď na  anton julény

Neviem ako to vidíte Vy, ale tam, kde sa pozemkové úpravy urobili, protierozívne pásy zelene sú vcelku umne umiestnené a sú vo vlastníctve obce, rovnako ako aj prístupové obslužné komunikácie.Tieto obec nemôže predať, ani prenajať. Takže čo bráni po pozemkových úpravách obciam vyzvať poľnohospodára, aby ich prestal neoprávnene obrábať a… Celý komentár »

Pišta
Pišta
21. august 2020 0:22

A nebudú tie stromoradia vadiť USA a Nato tankom, keď sa budú hnať cez našu krajinu smerom na Bielorusko a Rusko?

Aladár Šinský
Aladár Šinský
21. august 2020 7:54
Odpoveď na  Pišta

Preto treba pestovať majorán ten je nízky a ešte ho nemáme v ponuke pán minister by mal nariadiť čo pestovať a zabezpečiť odbyt aj ceny, nech ide vysádzať bio stromčeky.

Realist
Realist
21. august 2020 8:03
Odpoveď na  Pišta

Jedina monokultura na slovensku su lesy a sady a nie polne plodiny . My vyzivame tiez na vazne zamyslenie pan minister uz mate dôchodkovy vek radšej sa venujte vasim vnucatam tie to ocenia viac ako vaše nezmyselne vyjadrenia na adresu polnohospodarov

ľp
ľp
21. august 2020 7:48

Vraj poľnohospodári majú spolupracovať s poľovníkmi. Musí to byť opačne, poľovníci musia spolupracovať s poľnohospodármi! Vraj poľnohospodári sa majú prispôsobovať potrebám poľovníkov. A kto živí národ, tvorí krajinu…, poľovníci či poľnohospodári?

Juraj
Juraj
21. august 2020 9:39
Odpoveď na  ľp

Správne.

Myxo
Myxo
21. august 2020 9:32

Ej bisťu „dedoles“ to je ďalšia perla…, z tých múdrosti ktoré perlí sa už ani slovenské lesy viac zelenať nemôžu 🙂 p. minister „dedoles“ tu je Vaša veta z článku “ Zvýšenie rôznorodosti pestovaných plodín dosiahneme podporou živočíšnej výroby.“ Momentálne máme na východe jeden pozitívny väčší chov ošípaných, nikde som… Celý komentár »

Juraj
Juraj
21. august 2020 9:37

Aspoň sa Rusi budú mať kde schovať.

Rado kacerik
Rado kacerik
21. august 2020 12:25

Osobne napadania nic nevyriesia! Komplexne pozemkove upravy vedia vacsinu z tychto problemov vyriesit. Nechapem, preco sa im nevenuje patricna pozornost. Nechapem!!!

G.S.
G.S.
21. august 2020 19:46

Pán minister. Ale v prvom rade o tých stromoch, stromoradiach a podobne povedzte PPA. Lebo tá zásadne obchádza všetky stromy najmenej 2m od konárov a často ich aj vyraďuje. Takže musíme všetko vyrezať lebo inak máme naddeklarácie.

G.S.
G.S.
21. august 2020 19:50
Odpoveď na  G.S.

A ešte doplním, že tieto reči o zmenšení parciel by mal hovoriť v prvom rade na Žitnom ostrove a Trnavskej tabuli a nie v horskej oblasti kde je skôr problém s malými parcelami a okrajom lesa s konármi do poľa.

Jozef Artim
Jozef Artim
21. august 2020 20:12

Pán Kacerik, komplexné pozemkové úpravy budú trvať možno 30 a viac rokov. Aj to by bolo potrebné doplniť počet geodetov, a dať tomu prioritu zo strany štátu a hlavne peniaze. No a dovtedy budeme čo robiť? Pozerať z kraja parcely so založenými rukami na geodetov ako robia KPÚ? Potom budeme… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
22. august 2020 8:54

Pan Kacerik zato že mate možno 20 arov a chcete tam stavat nemusia všetci rolnici zato byt v pozore KPU su v tomto čase ked je agrosektor ministerstvom polnohospodatstva 20 rokov likvidovany uplny nezmysel najprv treba agrosektor naštartovat a by ked bude mat zdroje mohol postupne podu scelovat teraz podu… Celý komentár »

realista
realista
22. august 2020 12:22
Odpoveď na  Starý Gazda

Takto si chránime náš poľnohospodársky pôdny fond samozrejme v tom nie je zahrnutá výstavba diaľnic a významných investícií

https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=804&print=yes

namiesto odpovedi a komentára. Odporúčam prečítať všetkým….

jano
jano
24. august 2020 23:53

Pôda nenahraditeľné bohatstvo národa,, Tak už treba konečne zastaviť tých developerských bláznov,zastavajú všetko čo sa dá…..Každý deň tliachať o stromoradiach a medziach ale že sa tu zastaváva pôda mnohokrát nezmyselnými stavbami to netrápi nikoho,, Každý deň slovensko prichádza o 8 hektárov pôdy nenávratne preč…

Jaroslav Pobeha
Jaroslav Pobeha
18. september 2020 12:23
Odpoveď na  jano

To nie je tliachanie. Vďaka zlikvidovaniu medzí a remízok sa z poľnohospodárskej krajiny stala polomrtva krajina. Vďaka tomu takmer zmizli bažanty, jarabice. Dravce nemajú kde sídliť a teda aj loviť, aj kvôli tomu sa na poliach premnožujú hraboše. Dokonca aj včelári už nemajú kde krmiť včely, kvôli nedostatku kvetov hladujú… Celý komentár »

Jano
Jano
19. september 2020 20:11

To je všetko v poriadku…. ale keď zastávate tisícky hektárov betónom tak môžete o remízkach snívať,,,,,, choďte sa pozreť do Nitry na jaguar,,,600 ha betónu ,,, nájdite mi tam bažanta …….

realista
realista
20. september 2020 11:48
Odpoveď na  Jano

v prvých potravinách a hneď zlatý (aj bez alkoholu).