Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: Na agrovýbore ukázali hlbokú neznalosť zákonov

Matečná: Na agrovýbore ukázali hlbokú neznalosť zákonov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Opoziční poslanci na rokovaní poľnohospodárskeho výboru ukázali hlbokú neznalosť legislatívy, a to nielen slovenskej, ale aj európskej. Uviedla to šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) po rokovaní dnešného mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerušeného 25. apríla pre jej neprítomnosť.

Na rokovaní výboru bola okrem Matečnej prítomná aj generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adriana Šklíbová a generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch.

Rokovanie mimoriadneho výboru v apríli iniciovali opozičné strany. Predmetom mimoriadneho rokovania výboru bolo najmä využívanie pôdy vo vlastníctve a v správe SPF na účely agrodotácií, ako aj vysvetlenie k medializovaným otázkam ohľadom podozrivých reštitúcií v okolí Bratislavy a Trnavy v rokoch 2013 až 2016.

Matečná pochválila aktivitu Šklíbovej a Kožucha, ktorí na rokovaní výboru pozvali poslancov výboru NR SR na poslanecký prieskum na SPF a na PPA.

“Namiesto toho, aby (opoziční poslanci) ukazovali nejaké papiere na tlačovkách, nech prídu na tieto inštitúcie, nech urobia poslanecký prieskum a nech prídu pripravení. Musím bohužiaľ smutne konštatovať, že na Slovensku už nie je korupcia až takým problémom, nehovorím, že nie je, ale obrovským problémom je neznalosť a nekompetentnosť,” povedala agroministerka.

Opozičná členka výboru pre pôdohospodárstvo Anna Zemanová (SaS) označila diskusiu na výbore s predstaviteľmi agrorezortu za “vášnivú”.

“Odpovede boli žiaľ veľmi vágne. Nedostala som v podstate odpovede na to, na čo som sa pýtala. Na niektoré otázky zodpovedali (Matečná, Šklíbová, Kožuch, pozn. TASR) tak, že ich nemôžu zodpovedať, lebo to podlieha ochrane osobných údajov. Všetko zostalo v takej podobe ako doteraz, teda že je všetko v poriadku. To si osobne vôbec nemyslím,” poznamenala Zemanová s tým, že poslanec NR SR sa má právo pýtať vládnych predstaviteľov na čokoľvek a má právo dozvedieť sa o tom verejnosti zrozumiteľným spôsobom.

Zemanová už v apríli žiadala, že by mal byť zverejnený register poberateľov priamych platieb na pozemkoch SPF, pretože sa stávajú situácie, že pozemky SPF sú prenajaté “za lacný peniaz”, na ktoré poberateľ poberá vysoké dotácie.

“Toto, čo sa dnes deje, je jeden obrovský vulkán, ktorý začal kypieť, kedy každý deň vychádzajú na povrch nové a nové veci. Ľudia ako keby nadobúdali odvahu hovoriť o svojich krivdách, aj z čias minulých. To bude predmetom debaty vo štvrtok (24.5.) na mimoriadnej schôdzi pléna NR SR,” povedala Zemanová.

Vo štvrtok sa opozícia pokúsi o odvolanie ministerky Matečnej z postu šéfky MPRV SR.

Agroministerstvu Zemanová vytýka netransparentnosť a nezverejňovanie dokumentov.

“Kontrola bola aj v minulosti nedostatočná. Vyhovárať sa na veľký objem práce a na výšku rozpočtu nie je argument,” podčiarkla.

Rozdrobenosť pôdy a neporiadok v evidencii podľa nej vyhovujú len rôznym špekulantom.

“Pozvanie na poslanecký prieskum na SPF a PPA vítam. Škoda, že predseda výboru nedal o tomto návrhu hlasovať, a tak sa všetko zas len odďaľuje,” dodala Zemanová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
bps
bps
23. máj 2018 16:50

A čo čakali? Veď ten výbor je obsadený samými …..,,odborníkmi´´.

stary gazda421
stary gazda421
25. máj 2018 22:25

Odbornici z vyboru vedu polnahospodarstvo a vidiek do zahuby