Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Marián Varga: Neuzatvárajme sa! Vstúpme na pol miliardový trh

Marián Varga: Neuzatvárajme sa! Vstúpme na pol miliardový trh
insert_photoTASR

Slovenské ovocinárstvo má za sebou jeden z úspešnejších a lepších rokov – nie však pre všetkých pestovateľov. Kvalitných a vysoko produkčných ovocinárstiev je u nás stále málo. Aj týmito slovami zhodnotil uplynulý rok Marián Varga z Ovocinárskej únie Slovenska.

Varga: Chcelo by to finančnú injekciu na rozbeh malých ovocinárov

Aký bol rok 2019 z pohľadu slovenského ovocinárstva?

Rok 2019 patril medzi lepšie roky, ale nie pre všetkých ovocinárov. Máme dosť ovocinárov, ktorí majú veľmi nízke úrody, či už preto, že ich postihli mrazy, krúpy alebo iné neblahé okolnosti. Napriek tomu rok 2019 celkovo hodnotíme možno aj ako druhý najlepší rok. Žiaľ, ako som spomenul, časť ovocinárov bola v produkcii skoro nulová, a potom je tu oveľa väčší tlak na tých úspešnejších ovocinárov, ktorí musia produkovať na vyššej úrovni.

Ako to zmeniť?

Máme stále veľmi málo podnikov, ktoré dosahujú nadštandardnú úrodu, takže stále menej a menej subjektov nám drží slovenské ovocinárstvo. Chcelo by to možno finančnú injekciu na rozbeh pre malých ovocinárov. Nepotrebujeme veľké plochy. Potrebujeme, aby sme mali producentov s výmerou 5-10 hektárov, ktorí budú určitým spôsobom združení. Bez toho to nejde, nikto nemôže byť samostatný.

Tridsať ovocinárov robí 80 percent produkcie

Aký potenciál má slovenské ovocinárstvo do budúcnosti?

Slovensko má obrovskú devízu oproti západným krajinám. V sadoch je tu dostatok slnka a nedostatok vody. V západných krajinách je to naopak. Prebytok vody a nedostatok slnka. Keďže ľahšie vieme dostať vodu do ovocných sadov, tak máme aj oveľa krajšie, farebnejšie a chutnejšie ovocie. A to je rozdiel medzi naším a západným ovocím. Tam je ovocie až také silikónové, ale u nás má dobré chuťové vlastnosti. Treba využiť tento dar, a to sa nedá jednotlivo, že sám na to prídem, ale len v komunikácii s inými pestovateľmi, ktorí majú oveľa lepší prehľad. Napríklad aj s pestovateľmi zo západnej Európy.

V akom stave je naše ovocinárstvo?

Slovenské ovocinárstvo urobilo takú revolúciu, ako máloktoré ovocinárstvo v Európe. Len je to vo veľmi malom množstve. Ovocinárov je 430, z toho 30, ktorí robia 80 percent produkcie. Teda 400 ovocinárov je niekde evidovaných a robí spolu najviac 20 percent výroby. To čo dorobia sa možno celé vypáli. Takže my tu máme veľmi veľký priestor, a to aj vďaka tomu, že sme nabehli na spoločné ovocinárčenie s kolegami zo zahraničia. Spočiatku to boli veľmi intenzívne konzultácie hlavne s krajinami Beneluxu a Nemeckom. V roku 2019 sme boli vo Francúzsku a s talianskymi ovocinármi sme v neustálom kontakte. Našou devízou je aj to, že vyrábame biologický materiál, teda dopestovávame ovocné stromčeky, ktoré idú do celej Európy. My ich vyrobíme 2 milióny. Na Slovensku sa vysadí možno 100 tisíc, zvyšok ide do európskeho spoločenstva a tam sa vysádzajú sady.

Varga: Ten kto sa uzatvára a chce byť sám, ten prehráva.

Aké problémy pretrvávajú v slovenskom ovocinárstve a čo by bolo potrebné riešiť do budúcnosti?

Čakáme na vysporiadanie vlastníctva pôdy. Rovnako sa čaká na zlepšenie investičnej injekcie, aby sa mohli zakladať sady a možno sa potom rozbehnú a pribudnú aj tí mladí a malí ovocinári. Chceme preto obnoviť aj program, tzv. lízing pre zakladanie ovocných sadov. Robili sme to aj pred desiatimi rokmi a nemalo to obdoby. Možno opätovne, keď to budeme spúšťať aj v užšom prepojení s bankami, to pôjde trochu lepšie. Námetov je tu veľmi veľa, ale jedna vec je istá. Ten kto sa uzatvára a chce byť sám, ten prehráva. Úspešne fungovať môžeme iba v širšom spoločenstve, pretože je tu spoločný trh. Neuzatvárajme sa pre 5 miliónový trh, tu je pol miliardový trh, tak doňho vstúpme.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments