Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Marcinčin: Navrhujeme obmedzenie platieb pre veľké farmy

 Marcinčin: Navrhujeme obmedzenie platieb pre veľké farmy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Najmenej rozvinuté okresy na Slovensku najviac trpia súčasným modelom poľnohospodárstva, v ktorom 5 % veľkých korporatívnych fariem získava takmer tri štvrtiny priamych platieb, čo je asi 300 miliónov eur ročne, pričom zamestnáva len štvrtinu zamestnancov v poľnohospodárstve. Myslí si to splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.

Slovensko je podľa neho v tejto situácii závislé na dovoze potravín od zahraničných malých fariem, namiesto toho, aby využívalo svoj potenciál a umožnilo vlastným občanom podnikať v poľnohospodárstve a konzumovať zdravé domáce potraviny. Vo štvrtok (12.4.) preto predložil predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) analýzu a návrhy potrebných zmien v poľnohospodárskej politike Slovenska.

“Splnomocnenec napríklad navrhuje, aby vláda podporila rodinné farmy, ktoré majú komparatívnu výhodu v činnostiach náročných na prácu ako produkcia ovocia, zeleniny a živočíšna výroba, či presun zdrojov z priamych platieb späť do Programu rozvoja vidieka a obmedzenie platieb pre obrovské farmy. Desať návrhov vychádza z analýz a opatrení akčných plánov jednotlivých okresov,” informovala Dušana Raslavská z útvaru splnomocnenca na Úrade vlády (ÚV) SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
64 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
15. apríl 2018 11:09

opäť odborník na poľnohospodárstvo resp. na všetky oblasti: Profesijná aktivita napr. : 2009 samozamestnaný, pracoval pre Nadáciu otvorenej spoločnosti – OSF, a v apríli až auguste ako poradca ministra financií SR 2002-2008 Ekonóm pre Slovensko a Slovinsko, Svetová banka, Bratislava 2001 Ekonóm, Svetová banka, Bratislava. Výkonný riaditeľ, Slovenská spoločnosť pre… Celý komentár »

Realista
Realista
15. apríl 2018 11:50

Este mu chyba praca na farme lebo teoretickych funkcii ma ako vidim dost a najlepsie by bolo keby sa k polnohospodarstvu vyjadrovali odborne zdatny ludi a pravne vedomi a hlavne polnohospodari

realista
realista
15. apríl 2018 12:47

žiaľ to nie je prvý výplod p. Marčišina – skrátka na Slovensku školstvu a poľnohospodárstvu rozumie každý – veď každý chodil do školy a skoro každý sa narodil na vidieku a keď už on nie tak jeho rodičia……

realista
realista
15. apríl 2018 12:49

Nevie niekto kde je zverejnené to dielo ? Nejako sa mi nedarí ho nájsť … Všade sa iba píše aké obsahuje geniálne opatrenia…

Optimista
Optimista
16. apríl 2018 6:10

Je až neuveriteľné, že na stôl predsedu vlády sa dostane materiál bez hlbšej diskusie s poľnohospodármi! Som zvedavý na ďalšie reakcie a diskusiu pod článkom.

Realista
Realista
16. apríl 2018 6:33

Určite by nebolo treba riešiť poľnohospodárstvo takými “odborníkmi”, keby jeho dedo, komunista, nezobral majetok môjho deda – gazdu násilne do družstva.

Zdravý rozum
Zdravý rozum
16. apríl 2018 18:31

Konecne to niekto pomenoval. Už roky sa na Slovensku podporujú veľké korporátne farmy a sebestačnosť sa neustále znižuje. Sme vývozcom komodít a dovozcom potravín presne ako najhoršie africké krajiny. Je nutné skoncovať s darebákmi v podobe veľkých agrobarónov. PS: asi budete na mňa poniektorí reagovať: používajte čísla, argumenty a nie… Celý komentár »

G.S.
G.S.
16. apríl 2018 19:04

Frflete, nadávate, ale je to správny nápad. Veľká farma, ak má byť postavená na rovnakú (teoreticky, lebo v praxi je to nevykonateľné, veľký je vždy silnejší) úroveň s malou farmou, tak jej výhoda je na úrovni 10 a viac percent. Čiže napríklad zníženie priamych platieb pre veľké farmy o 5… Celý komentár »

Optimista
Optimista
16. apríl 2018 20:47

“G.S.” a “Zdravý rozum” vyjadrujete sa ako nejaký pubertiaci. Nikto, a teda ani jeden z vás, nepozná danú analýzu, ale disktujete o nej akoby bola všeobecne známym, verejným materiálom. “Zdravý rozum” očakáva dokonca nadávky. Veď to je absolútne smiešne, až absurdné! Ukazuje to na stav, keď už nie sme ochotní… Celý komentár »

Realista
Realista
16. apríl 2018 20:54

Pan zdravy rozum ja si myslim ze tu je podporovany kazdy kto splna podmienky ci je velky alebo maly tu nie je problem s velkostou fariem ako to opisujete tu je zakladny problem ten ze sa zlikvidoval potravinarsky ,mäso spracujuci priemysel a konkurenciaschopnost voci zahranicnym vyrobcom ,tu nie farmarov treba… Celý komentár »

Zdravý rozum
Zdravý rozum
16. apríl 2018 20:59

Pán “optimista”. Však prečítajte si článok, aby ste vedeli o čom diskutujeme, keď tvrdíte, že neviete. Teší ma, ze ste nenadávali. Argumenty na podporu rodinných fariem a obmedzenie veľkých sú jasné: rozvoj vidieka, sociálny kapitál, krajinotvorba, zamestnanosť a produkty s vyššou pridanou hodnotou, turizmus, diverzifikácia a najmä podieľanie sa rodinných… Celý komentár »

Zdravý rozum
Zdravý rozum
16. apríl 2018 21:06

Pán “realista” : už sa nevracajme do minulosti. “Čo bolo bolo, tetaz som majorom ja.” A prestaňme hľadať chybu u druhých. Je to u nás zlé? No je. Máme riešenie? No konečne ho Marcinčin naznačil. Tak dajte argumenty a už sa zobuďme zo socialistických snov. Lebo ako hovorí jedna ľudová… Celý komentár »

agrisato
agrisato
16. apríl 2018 21:12

Čo si tak predstavuješ pod pojmom rodinná farma ? Otázka pre Zdravý rozum… .

Zdravý rozum
Zdravý rozum
16. apríl 2018 21:29

Rodinná farma, som zabudol, že na Slovensku neznámy pojem. Rodinná farma je predsa farma jednej rodiny. Otec mama a deti. (Aby bolo jasné, nie rodič1 a rodič2 – lebo tam vzniká problém, že kto bude dvojka) Rodinná farma je bez zamestnancov, maximálne má sezónnu výpomoc. Rodinná farma nie je majiteľ… Celý komentár »

agrisato
agrisato
16. apríl 2018 21:51

Myslíš, že sa nájde toľko zanietencov , ktorí by obrobili celé Slovensko?