Kto bude viesť ministerstvo pôdohospodárstva?
Novú vládu SR zostaví Igor Matovič, predseda hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktoré v parlamentných voľbách dominovalo. Úlohou portálu poľnoinfo.sk je informovať a zamýšľať sa nad tým, aký dopad to bude mať na sektor pôdohospodárstva. Zásadnou otázkou je, ktorá z politických strán budúcej koalície získa agrorezort a akého kandidáta na jeho čelo postaví. Portál poľnoinfo.sk zostavil na základe verejných aj neverejných informácií odhad, kto sa môže posadiť do kancelárie na Dobrovičovej v Bratislave.
OĽaNO
Súčasťou najsilnejšej koaličnej strany je dlhodobo Martin Fecko, ktorý sa ako poslanec venoval poľnohospodárskej agende, zvlášť pozemkovej. Vyplýva to najmä z toho, že dvadsať rokov pracoval na Pozemkovom úrade. Martin Fecko získal v parlamentných voľbách 30 876 preferenčných hlasov, čo ho zaradilo na jedenáste miesto v OĽaNO. Kandidoval z miesta 149.
Do Národnej rady Slovenskej republiky vstúpil už v roku 2010 vďaka preferenčným hlasom, ktoré získal na kandidátke strany SaS spolu s ďalšími troma členmi občianskeho združenia.
Za:
- Martin Fecko, odborník hnutia na agro je dlhodobo blízkym spolupracovníkom Igora Matoviča.
Proti:
- Hnutie OĽaNO sa v minulosti výraznejšie neangažovalo v otázke poľnohospodárstva.
- Najsilnejšia strana koalície od roku 1998 nikdy neovládala rezort pôdohospodárstva. V roku 1998 bola najsilnejšou stranou koalície Strana demokratickej koalície a agrorezort získala Strana demokratickej ľavice. V roku 2002 bola najsilnejšou stranou koalície Strana demokratickej a kresťanskej únie a agrorezort viedla Strana maďarskej koalície. V roku 2006 vyhral voľby SMER – Sociálna demokracia a rezort pripadol Hnutiu za demokratické Slovensko. O štyri zvíťazila SDKÚ a agrorezort získal MOST-HÍD. V roku 2012 po predčasných voľbách dominoval SMER-SD a obsadil všetky úrady. V aktuálnej vláde vyhral SMER-SD a ministerstvo obsadila nominantka Slovenskej národnej strany.
- Martin Fecko je vnímaný v rámci poľnohospodárstva značne monotematicky najmä cez zameranie na pozemkové úpravy.
Náš odhad, že OĽaNO bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je: 10 percent.
SME RODINA
Najvýraznejším politikom v hnutí SME RODINA z hľadiska poľnohospodárstva je Jaroslav Karahuta. Do Národnej rady SR sa po parlamentných voľbách 2020 dostane prvý raz. Celkový počet 2 866 preferenčných hlasov mu zabezpečil, že je sedemnástym poslancom hnutia a Národná rada SR mu neušla len tesne. Na kandidátke SME RODINA bol na šestnástom mieste.
Do parlamentu sa za hnutie SME RODINA dostal aj youtuber, ktorý o sebe hovorí ako potravinovom kritikovi – Patrick Linhart. Získal 12 801 preferenčných hlasov, čo ho katapultovalo zo stovky na kandidátnej listine na piate miesto z hľadiska získania najväčšieho počtu preferenčných hlasov v hnutí.
Za:
- Jaroslav Karahuta ostatné štyri roky pôsobí ako tvár hnutia SME RODINA a najmä vďaka jeho práci je strana vnímaná aj cez agrárny program.
- Predseda hnutia Boris Kollár v povolebnej diskusii na Markíze uviedol, že ako ministra dopravy by chceli svojho nominanta Štefana Holého. Ak by dostali bezpečnostný rezort, nominovali by Milana Krajniaka a na pôdohospodárstvo majú nominanta Jaroslava Karahutu.
- Jaroslav Karahuta bol predsedom hnutia opísaný ako človek, ktorý sa zúčastňuje aj na konferenciách v zahraniční, kde je vnímaný ako odborník.
Proti:
- Zo štyroch hospodárskych rezortov ako financie, hospodárstvo, doprava a pôdohospodárstvo by malo SME RODINA záujem, podľa vyjadrení ich predsedu, minimálne o dva. Zdá sa, že ich prioritou je výstavba nájomných bytov, čo patrí pod rezort ministerstva dopravy a výstavby. To, že by druhá najsilnejšia strana v koalícii získala až dva hospodárske rezorty sa preto zdá menej pravdepodobné.
Náš odhad, že SME RODINA bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je: 30 percent.
SaS:
Tvárou SaS pre pôdohospodárstvo je Jarmila Halgašová. Agrárna verejnosť ju pozná ako bývalú riaditeľku Potravinárskej komory Slovenska v ktorej pôsobila 12 rokov.
Na hlasovacom lístku strany Sloboda a solidarita mala číslo 11 a z hľadiska započítania preferenčných hlasov sa posunula na pozíciu číslo 14. Od voličov SaS získala 5 740 preferenčných hlasov. Aj keď sa zdalo, že ju miesto v parlamente tesne minie, nakoniec sa poslankyňou stať môže. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa vyjadril, že napriek tomu, že bol zvolený za poslanca, do Národnej rady nenastúpi a chcel len podporiť SaS vo voľbách. Na miesto J. Drobu by tak v parlamente mala zasadnúť Jarmila Halgašová, ktorá je za SaS prvou náhradníčkou.
Za:
- Jarmila Halgašová sa od vstupu do straníckej politiky v roku 2018 aktívne angažuje v téme poľnohospodárstva a je tímlíderkou strany pre túto oblasť.
- Zo strán, ktoré pravdepodobne vytvoria budúcu vládnu koalíciu, bola na kandidátke do volieb ako odborníčka z agrorezortu najvyššie.
- Program strany SaS pre poľnohospodárstvo bol z pohľadu Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií ohodnotený najvyšším počtom bodov zo všetkých strán, ktoré mali reálnu šancu dostať sa do NR SR.
- SaS má z vyjadrení jej predsedu záujem o jeden z hospodárskych rezortov. Pokiaľ financie by z hľadiska výsledku mali pripadnúť najsilnejšej vládnej strane, tak o dopravu a výstavbu bude pravdepodobne z hľadiska volebného programu bojovať druhá najsilnejšia strana – SME RODINA. Pre SaS by teda mohli zostať buď pôdohospodárstvo alebo hospodárstvo.
Proti:
- Hlavná odborníčka strany Jarmila Halgašová je vnímaná najmä cez potravinárstvo.
- Je možné, že pre stranu SaS bude atraktívnejší rezort hospodárstva a na miesto ministra by nastúpil priamo predseda strany Richard Sulík.
Náš odhad, že SaS bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: 40 percent.
Za ľudí:
Strana Za ľudí sa prvý raz od svojho vzniku uchádzala o hlasy voličov. Získala 5,77 percenta hlasov, čo jej prinieslo najmenší mandát z opozičných strán. V prípade, že strana bude súčasťou vládnej koalície, jej hlavným odborníkom na agrosektor je Marek Krempaský. Ten kandidoval v parlamentných voľbách s poradovým číslom 25. Po zohľadnení 1 394 prednostných hlasov obsadil 26. miesto v poradí.
Za:
- Marek Krempaský je odborník na chov hovädzieho dobytka a do značnej miery bola prepracovaná aj časť programu zameraná na špeciálnu výrobu.
Proti:
- Za ľudí je najmenšou vládnou stranou, na ktorú pravdepodobne pripadnú len dve ministerstvá. Otázne je, či by v tomto prípade siahli po takto špecializovanom rezorte.
- Strana Za ľudí síce deklarovala záujem o rezort pôdohospodárstva, ale záujem zo strany SME RODINA, alebo SaS sa zdá výraznejší.
- Otázna je aj účasť strany bývalého prezidenta v budúcej koalícii. Vzťahy medzi Igorom Matovičom a Andrejom Kiskom nikdy neboli srdečné a preto sa môže stať aj to, že strana Za ľudí nebude súčasťou koalície.
Náš odhad, že Za ľudí bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: 20 percent.
Všetko môže byť aj inak
Naše odhady vyplývajú z toho, čo priniesli výsledky volieb a prvé povolebné diskusie. Samozrejme, o tom, ako sa budú vyvíjať snahy o zloženie budúcej vládnej koalície vedia najmä lídri úspešných politických strán. Čo je potešiteľné, do Národnej rady SR sa oproti minulosti dostalo viacero odborníkov z oblasti pôdohospodárstva. Tí sú, ak táto ponuka príde, schopní nastúpiť na post ministra.
Ďalšou možnosťou je, že na vedenie rezortu pôdohospodárstva bude nominovaný odborník z praxe, po ktorom môže strana siahnuť. Stáva sa to relatívne často, čoho príkladom je aktuálna ministerka Gabriela Matečná, ktorú prekvapivo oslovila SNS, aj keď v tom období nebola členkou strany.
V prípade strany SaS vieme, že pôdu považujú len za tovar, potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť vnímajú optikou zahraničného obchodu a dovozu potravín, viackrát sme počuli vyjadrenia o zrušení dotácií. Je to tak?
Strana, ktorá chce zrušiť agrárne dotácie v celej EÚ je pre poľnohospodára škodná ako koronavírus – nepozná systém a dôvod poberania dotácií a ich kandidátka nie je poľnohospodárka. Pracovala pre nadnárodné firmy ako Coca Cola a tá vidí len biznis od krajinotvorby je vzdialená ako Tasmánske ostrovy od Bratislavy
len ludia neznali problematiky a uradnici si naivne myslia že PU teda pozemkove upravy niečo vyriešia Opak je pravdov odčerpaju štatne peniaze ktore možu dostat sedliaci a rozdrobia podu tak že sa stane neobrabatelnov len developeri a špekulanti vyhraju podu treba vydat v nahradnych pozemkoch okamžite podu SPF treba zobrat… Celý komentár »
vážený pán Starý Gazda, výsledok pozemkových úprav nie je závislý od požiadaviek niekoľkých individuálnych vlastníkov, ale dohody všetkých účastníkov. ak budú užívatelia aktívny, nové usporiadanie bude aj v ich prospech. musia však byť aktívny počas vykonávania pozemkových úprav, lebo vlastníkom stačí minimálne aktivita, aby ukončili nájomné zmluvy. pozemkovými úpravami sa… Celý komentár »
Netreba čítať len nadpisy. Myslím, že program má SASka rozpracovaný veľmi dobre, či už v znížení byrokracie, jednoduchšieho zamestnávania, stransparentnenie nájomných vzťahov, podpora pozemkových úprav atď.
V SAS je akurát šikovný potravinár Miroslava Žiak a nie exriaditelka Potravinovej komory. Tá zastúpi akurát agrárnu elitu, ktorá ju tam tlačí lebo majú obavy. Preto chcú potravinári byť prioritou a poľnohospodárom ostanú oči pre plač. Krstný otec Babiš si už medli ruky na ďalšie biznis plány.
Program hnutia OĽANO je vyvážený a myslí na oblasti v ktorých iné strany zaspali. Pán Fecko je dobrý odborník, nielen v pozemkovej agende. Pre OĽANO je dobrým riešením, lebo je to človek s vysokým morálnym kreditom, je neúplatný. Túto charakterovú črtu musí mať budúci minister pôdohospodárstva. Musí byť opakom ministerky… Celý komentár »
no,dufajme ze konecne zacnu podporovat aj skutočne malych farmarov tak ako to je aj v inych krajinach eu a nie len velkych.
Život nie je čiernobiely, ako povedal jeden vyhadzovač z nočného baru ☺. Každý niekde robil, ale to neznamená že má na sebe nezmazateľný biľag. Máme nádej, že budúci minister (ka) nebude fanúšikom jedného mužstva a bude môcť rozhodovať. Nie ako Matečná, ktorú tam mali len na ukazovanie.
Kto je malý? A kedy už je veľký? Nemyslite si že všetci veľký su iba podporovaní, robím na veľkom podniku-2500 ha pôdy v ANC oblasti, 700 dojnic, vykrm bykov, 1500 oviec, pestujeme zemiaky, krmoviny,100 zamestnancov na TPP aj s nočnymi a všetkymi možnými priplatkami.Verte mi, že ta podpora nieje až… Celý komentár »
Plne súhlasím, zbytočné je deliť sa na malých stredných či veľkých. Spravodlivosť by mala platiť rovnako a pre všetkých, nielen tým, čo majú „bližšie do Bratislavy“ . Odkedy zliezli opice zo stromov, sa poľnohospodárska činnosť stala jednou z najzmysluplnejších činností človeka. Sú malé podniky i veľké podniky, kde to evidentne… Celý komentár »
Pokiaľ bude viesť MPRV SaS, treba sa pripraviť na výrazné legislatívne zmeny, ktorých cieľom bude v prvom rade posilnenie konkurencie. Taktiež zrejme nebudú čakať roky na rozhodnutia Ústavného súdu, čo sa týka obmedzovania vlastníckych práv, ktoré boli naobjednávané za Jahnáteka a gradovali za Matečnej.
Dnes len veľmi málo ľudí rozumie poľnohospodárstvu komplexne, každý rozumie len niektorému z jeho odvetví / a aj to väčšinou len teoreticky/a to nestačí na to aby viedol rezort, respektíve mohlo by to stačiť ale musí mať za sebou dobrý tým nezávislých odborníkov a ten bohužiaľ nemá ani jedna strana… Celý komentár »
Pan Sako zas vas chvalim temov ktora je doležitejšia ako zdravotnictvo bez lekara zdravy prežiju no bez potravin nik klima sa meni potravin može celosvetovo ubudat a my našu podu drancujeme a nikomu to nevadi .Pritom mame podmienky nielen na sebestačnost ale aj na vyvoz